A legenda szerint Odüsszeusz hajdan Djerba szigetén lótuszevőket talált, akiket úgy elbódított a bűvös növény, hogy örökre a sziget foglyai lettek. Manapság a turistákra vár itt hasonló sors.
A helyiek úgy tartják, hogy a mézédes lótusz valószínűleg pálmaborba áztatott datolya volt, a kétkedők szerint pedig egyszerűen Djerba varázsa az, ami megfogja és nem engedi el az ide vetődőt. Az igazság valójában az, hogy a Földközi-tenger mosta szigetet hatalmas partszakaszai, kellemes hőmérsékletű vize, mitikus menzelei (kupolás házacskák) és mecsetei, valamint az elszigeteltséggel járó természetes nyugalom miatt kedvelik a turisták.
Itt található a 6. században épült Ghriba is, a legrégibb tunéziai zsinagóga, amely évszáza- dok óta mágikus erővel vonzza a zarándokokat. A legenda szerint egy kő hullott le az égből, majd a szent helyen egy La Ghriba nevű titokzatos lány jelent meg, az ő útmutatásai szerint készült az épület.
Itt őrzik a világ legidősebb tóráját. Nem messze található a Gallala Múzeum, ahol üveg mögé zárt viaszfigurák segítségével életre kelnek az őslakosok hétköznapjai, és megelevenednek a népszokások.
Az 514 négyzetkilométeres szigetet félóránkét közlekedő komp-, repülőgépjáratok és egy, a római korban emelt híd köti össze a szárazfölddel.
Erről a mesés földdarabról indult a Medina Tours nyolcnapos tanulmányútja, hogy az országot keresztülszelve végül Monastírból induljunk vissza, Európába.
Népes csapatunk azon a hídon kel át, amely másfél kilométeren keresztül szeli ketté a tengert.
A sivatag kapujában
Végtelenbe nyúló, több száz éves olajfaligetek között vezet utunk Medinine település felé, amely hírnevét a ghorfának köszönheti. Ezek a furcsa házak tízes csoportokba rendeződve, három-négy emelet magasra tornyozva állnak, így a legmagasabb szobákba csak ingatag lépcsőkön lehet feljutni. A sivatag belseje felé haladva, a Matmata-hegységben a holdbéli táj egyhangúságát jellegzetes kőerődítmények törik meg, amelyeket berber trogloditák vájtak a sziklafalba.
Ettől nyugatabbra már a hamisítatlan homoksivatag ér össze a horizonttal, ameddig a szem ellát, finom sárga por lepi el a tájat. Douz Dél-Tunézia tekintélyes oázisa, amelyet valódi dűneláncok vesznek körül. Itt szállunk meg mi is, a sivatag kapujában, szinte elvágva a civilizációtól. Csak majdnem, hiszen megmártózunk a bugenvíliákkal körbefuttatott medencében, finom helyi specialitásokat szolgálnak fel vendéglátóink egy pazar folklórprogram keretében. Egy kényelmes délutáni tevegelésre is sort kerítünk a Szahara homoktengerében.
Másnap átvágva a Chott el Jérid kiszáradt sós taván, elérjük Tozeur városát, ahonnan megérkezésünk után máris Land Roverekkel száguldanak helyi sofőrjeink Chebika és Tamerza hegyi oázisai felé. A sűrű pálmaligetekkel szabdalt, sziklás vidéken nem ritkák a mélyről feltörő források, amelyek vize kis patakokban csörgedez, majd a szintkülönbségeket áthidalva vízesés formájában folytatják útjukat. Indulunk tovább Kairouan szent városa felé. Nagy mecsetje egyetlen oszloperdő, amelyet a szomszédos római kori települések márványoszlopaiból emeltek, az iszlám egyik remekműve. A település dicsősége az ősi mesterség, a szőnyegszövés.
Éjjeli pihenőhelyünk ezúttal a tengerpart mentén húzódó Sousse, ahonnan már szinte karnyújtásnyira terül el a modern Tunisz, a főváros. Itt találjuk a híres Bardo Múzeumot, ahol az ókor „itt felejtett” emlékei ma is ámulatba ejtik az embert.
Tunisztól nem messze, a magaslatra épített, elbűvölő Sidi Bou Said faluban, fehérre meszelt falú házak és kékre festett ablakok idilli háttere, a távolban pedig a pazar szépségű tuniszi öböl. A mediterrán éghajlatú területen elburjánzott kúszónövények kapaszkodnak az épületek oldalán, citrom- és narancsfák tarkítják a gondozott kerteket.
Egy hatalmas park közepén áll az Ennejma Ezzahra palota, amelyet báró Rodolphe d’Erlanger festő és muzsikus építtetett a múlt században. Míves csipkefaragású termei, gazdagon berendezett szobái a muzulmán kézművesek mesterműveivel egész évben nyitva állnak a látogatók előtt.
A mai főváros közelében épült, hajdan virágzó Karthágót, Róma vetélytársát le kellett rombolni, köveit széthordták, földjét előbb felszántották, majd sóval vetették be. Úgy látszik, a római seregek félmunkát végeztek, a hősi pun város romjai felett mintha megállt volna az idő, egykori pompája az oszloptorzók között is feldereng. Az utolsó délelőtt még marad időnk, hogy ellátogassunk a Monastírban emelt Burgiba mauzóleumba, ahol az egykori miniszterelnök és családjának álmát két óriási, nyolcszögletű minaret vigyázza.