A programot a beregszászi székhelyű Ukrán–Magyar Területfejlesztési Iroda szervezte. Tarpai József, az iroda igazgatója elmondta, hogy a projekttel az volt a céljuk, hogy a térség turisztikai kínálatát összehangolják.
Ennek keretében szorosabbra fűzték kapcsolatukat a Kárpátalján működő 14 turisztikai információs irodával, háromnyelvű – magyar, ukrán, angol - friss, naprakész információs portált www.karpataljaturizmus.info hoztak létre, és számos kiadványt jelentettek meg, továbbá képzéseket is szerveztek. A pályázatban magyarországi partnerük a Falusi Turizmus Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete volt.
Tarpai Józseftől azt is megtudtuk, hogy a 14 információs iroda közül hármat az Ukrán–Magyar Területfejlesztési Iroda (UMTI) működtet. Az első iroda Beregszászon öt évvel ezelőtt nyílt, ezt követte az ungvári, majd a Makkosjánosiban működő iroda átadása. Ezek az irodák a non-profit jellegű információszolgáltatás mellett szállásközvetítéssel, ajándéktárgy-árusítással, sőt túraszervezéssel is foglalkoznak. Az érdeklődő utazási irodák számára komplett csomagtúrák összeállítását is vállalják.
A profitábilis tevékenységekre azért van szükségük, mert működésüket nem támogatja sem az ukrán állam, sem az érintett települések vezetése (ehhez persze hozzátartozik, hogy Ukrajnában nem igazán működik önkormányzatiság a települések szintjén, a városi tanácsok vezetőit az ukrán elnök nevezi ki személyesen.)
Érdekesen alakul ugyanakkor az információs irodák forgalma. Míg a felerészben magyarok lakta Beregszászon a turisták túlnyomó többsége magyar, addig a térség legnagyobb városának számító, 120 ezer lakosú Ungváron az érdeklődők jelentős része ukrán belföldi, illetve cseh vagy szlovák turista. A csehek és szlovákok azért érdeklődnek e környék iránt, mert 1920 és 1939 között cseh fennhatóság alatt állt a terület. A csehek ebben az időben egyebek mellett egy külön városnegyedet is építettek hivatalnokaiknak Ungváron.
Az ukrán turisták jelentős része a Kárpátokon túlról érkezik erre a vidékre, sokuk számára ez a „nyugat”, történelmi épületeivel, az átlagosnál fejlettebb infrastruktúrával.
A növekvő keresletnek igyekeznek megfelelni a szolgáltatók is: sorra épülnek a jobbnál-jobb szállodák, különösen a hegyvidéken, Szolyva környékén. Kárpátalja látnivalóit hamarosan egy külön cikkben mutatjuk be.