A német fővárosban 10,8 millió turistát regisztráltak 2012-ben, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A turisták száma mellett a vendégéjszakáké is új csúcsra emelkedett, 24,9 millió volt, 11,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábban felállított rekordot.
A tipikus berlini turista 37 éves, két éjszakát tölt el a városban és naponta 205 eurót költ. A többség háromcsillagos hotelben száll meg, és négyből hárman úgy vélik, hogy máskor is felkeresik majd Berlint.
A turisták 42 százaléka külföldről érkezett tavaly, a legtöbben - 333 ezren - Nagy-Britanniából. Kiemelkedően magas az amerikai, az olasz és a holland vendégek aránya is a tartományi rangú főváros kormányzatának adatai szerint.
A statisztika alapján Berlin a legnépszerűbb német tartomány, az egy lakosra jutó vendégéjszakák száma 6,5 volt tavaly, ami még a jóval nagyobb és sokáig a turisztikai célpontok tartományi rangsorát vezető Bajorországban regisztrált értéket is meghaladja.
Az idegenforgalom 275 ezer embernek ad munkát a német fővárosban, az ágazat bevétele nagyjából 10 milliárd euró. Jellemző, hogy nincs kiemelt turisztikai szezon, a látogatók egész évben folyamatosan érkeznek Berlinbe.
A városnéző turizmus mellett a 35 ezer munkahelyet biztosító konferenciaturizmus is dinamikusan fejlődik. Tavaly 339 helyszínen összesen 124 ezer rendezvényt regisztráltak, ezek révén összesen 1,96 milliárd euró bevétel keletkezett. Berlin így Németországban az első, Európában pedig a negyedik számú konferenciaközpont Bécs, Barcelona és Párizs után.
Tavaly nemcsak Berlinben, hanem egész Németországban rekorddal zárt az idegenforgalmi ágazat. A vendégéjszakák száma első alkalommal haladta meg a 400 milliós határt, 407,4 millióra emelkedett a 2011-ben elért 394 millióról. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 8 százalékkal 68,8 millióra emelkedett, ezzel Németország Spanyolország után a második legnépszerűbb célország Európában.
A növekvő kereslet emeli a szállodai szobaárakat. A PwC pénzügyi tanácsadó cég felmérése szerint Berlinben az idén 90 eurós átlagárra lehet számítani, ami 2 százalékos emelkedés 2012-höz képest. Berlin azonban még így is jóval olcsóbb például Frankfurtnál, ahol átlagosan 121 euróért lehet szállodában éjszakázni az idén.
Forrás: MTI