Talán a legmeghatóbb pillanatok egyike az, amikor egy anya inni ad kisgyermekének. Látványos árnyéktánc-bemutatóval vette kezdetét a kongresszus, amely ehhez hasonló jelenetekkel érzékeltette az emberiség, a magyarság és a víz kapcsolatát, amely a mai naptól új értelmet nyer és új feladatot is jelent a döntéshozók mellett, nekünk, egyszerű állampolgároknak is.
A huszonnegyedik órában vagyunk
Ma tízezer gyermeket, tízezer mosolyt azért veszít el az emberiség naponta, mert nem tudja egészséges ivóvízhez juttatni őket, világított rá a problémára a tanácskozást kedden megnyitó Áder János köztársasági elnök, aki maga kezdeményezte a világtalálkozó megrendezését. Ha nem lépnek a világ országai együttesen, akkor 25 év múlva az emberiség kétharmada maradhat édesvíz nélkül. A víz ügye olyan ügy, amelyet vagy közösen nyerünk meg, vagy közösen veszítünk el, mondta az államfő.
Eljött az idő, és a 24. órában vagyunk, ez így nem mehet tovább, fogalmazott az elnök a négynapos konferencia plenáris ülésén. Rámutatott, hogy legutóbb 36 éve tartottak ehhez hasonló világméretű tanácskozást, 1977-ben, Argentínában. A víz-problematikának társadalmi, gazdasági, nemzetközi és ökológiai súlya van, ami azt jelenti, hogy nincs újabb 36 évünk. Budapest neve még szorosabban kapcsolódik mától a vízhez, a gyógyító vizek fővárosa szakmai kreativitással és kezdeményező képességével tud hozzájárulni az emberiség közös sikeréhez. Beszédét Petőfi gondolataival zárta: … azért a víz az úr!
Bölcsen kell használnunk édesvíz-készleteinket
Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára magyarul kívánt jó napot, és kifejezte örömét, hogy e rangos esemény házigazdája a Duna-parti magyar főváros. Bejelentette, hogy jövőre az éghajlatváltozással foglalkozó csúcsot is összehívja. Külön hangot adott annak is, mennyire fontos annak biztosítása, hogy a víz ne konfliktusok forrása legyen, hanem a fejlődést segítse, majd hozzátette: nehézséget okoz, hogy a jövőben még több árvízre és aszályra kell számítanunk.
2030-ra a Föld lakosságának fele vízhiánnyal küzdhet, és 40 százalékkal több vízre lesz igény, mint amennyi rendelkezésre áll. Ez is azt bizonyítja, hogy véget kell vetni a pazarló vízhasználatnak, méltányosabban és bölcsebben kell használnuk e drága kincset, amelynek minden cseppje számít, hiszen az az élet forrása. Magyarország kulcsszerepet játszik már most ebben a munkában, hiszen a mostani rendezvény is felgyorsítja a folyamatokat.
Az együttműködés mintaországa vagyunk
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarországnak világviszonylatban is jelentős édesvízkészlete van és rámutatott, hogy hazánk tavasszal sikeresen birkózott meg a minden korábbi rekordot felülmúló árvízzel, és szomszédos országoknak is tudott segítséget nyújtani. Irina Bokova, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) főigazgatója szerint aggasztó a helyzet a világon, majdnem egymilliárd embernek nincs tiszta ivóvize, másfél milliárd embernek nincs hozzáférése az alapvető egészségügyi ellátáshoz.
Sven Alkalaj, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának ügyvezető titkára azt mondta: Magyarország tisztában van az országok közötti együttműködés fontosságával, mert csaknem valamennyi felszíni vize a határain túlról érkezik. A megnyitó ünnepségen felszólalt Sok An, Kambodzsa miniszterelnök-helyettese is, és kulcsfontosságúnak nevezte a találkozót. El-Haszan bin Talal, Jordánia hercege, azt mondta: a víz miatti háborúk kitörésének veszélye igenis valós, ezért is kell együtt cselekedni. Háled bin Szultán, Szaúd-Arábia hercege azt állította: elismerésre méltó Magyarország teljesítménye: az együttműködés mintaországa vagyunk.
A csúcstalálkozó fókuszpontjai
A csúcstalálkozó témái között szerepelnek a víz folyamatos és fenntartható biztosításának kulcskérdései, a jog a tiszta ivóvízhez, a szennyvízkezelés és a fejlesztési irányok is. Számos fontos téma szerepel a napirenden, ilyen a népességrobbanás, a klímaváltozás, a szennyezés megelőzése vagy a felszín alatti vizek védelme. Az árvizek elleni védekezés, a víz tárolása és újrahasznosítása is az agenda része. Hazánk és Budapest most esélyt ad a jövőnek, helyszínt e rangos konferenciának, amelynek legelső üzenete nagyon is praktikus: becsüljük meg vizeinket és takarékosan használjuk azokat, hiszen éltetnek, feltöltenek és gyógyítanak!