Az államtitkár elmondása szerint az új törvény kimondja, hogy a meteorológiai adatok begyűjtése állami szerep, amelyet az állam finanszíroz, és nem támogatja, hogy magánmeteorológiai társaságok elemzéseket adjanak. Igyekszik kiküszöbölni a törvény, hogy a megszerzett adatok alapján a másod-, harmad-, sokadik közlés az elemzéseket eladhassa és magánhasznot termelhessen belőle. A magántársaságok ugyanis nem rendelkeznek saját mérőhálózattal. Az Országos Meteorológiai Szolgálatnak jelenleg működési költségeinek felét kell saját erőből előteremtenie, a törvényi szabályozással arra törekszenek, hogy ezen a területen minél nagyobb legyen az állami szerepvállalás, az OMSZ ne legyen kiszolgáltatva a piaci viszonyoknak, ne kelljen az információkat eladnia bevételei növelésére.
Aggályos a készülő törvény
Az Esőtánc.hu meteorológiai portál lapunknak eljuttatott közleménye szerint rendkívül aggályosnak tartja az új meteorológiai törvényről megjelent híreket. Szerintük az új jogszabály felszámolhatja a zömében hazai mikro- és kisvállalkozások által üzemeltetett meteorológia portálokat, gátolja az innovációt és nemet mond a szabad versenyre, olyan indokok alapján, amely meglátásuk szerint nem állják meg a helyüket. Az alternatív időjárási oldalakat napi szinten látogató százezrek jól mutatják a lakossági igényt a sokszínű időjárás előrejelzésre, amit eltörölne egy állami monopólium.
Az oldal szerint rendkívül visszás, ahogy a törvény előkészítése és kommunikációja zajlik, és amely negatív színben tünteti fel a magán meteorológiai társaságokat. Nehezen értelmezhetők Illés Zoltán államtitkár szavai, mely szerint az új törvény „nem támogatja, hogy a magánmeteorológiai társaságok elemzéseket készítsenek”, írják. A legtöbb esetben az internetes meteorológiai portálok, így a honlap sem használ fel olyan adatokat, melyet az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) gyűjt vagy állít elő, leszámítva a közérdekű adatokat, ám ezek sem képezik lényegi részét az oldalnak.
Furcsálják, hogy a kommunikáció negatív színben tünteti fel az alternatív időjárási előrejelzéseket és, hogy a jogalkotásból – egyelőre – hiányzik a társadalmi egyeztetés.
Az Esőtánc.hu időjárás előrejelzése a szabadon felhasználható nemzetközi GFS (Global Forecast System) numerikus előrejelző modell alapján készül, amelyet az amerikai NOAA, az Egyesült Államok nemzeti óceán és légkörkutató intézete futtat. Nincs tehát szó arról, hogy kizárólag az OMSZ előrejelzéseit használnák fel a magántársaságok. Valójában az interneten számos nemzetközi intézet szabadon elérhetővé teszi olykor nagyfelbontású modellfutásainak eredményét, amelyből igen jó minőségű előrejelzés készíthető a szerzői jogok tiszteletben tartásával (GFS, UKMO, WRF, UKMO, JMA, stb.). Éppen a nemzetközi intézetek nyitottságának és felkészültségének köszönhetően nem lehet állami monopólium az időjárás előrejelzés, hiszen ezt az interneten elérhető modellek lehetetlenné teszik. Jellemző, hogy számos nemzetközi médiaszolgáltató, így a BBC, vagy a Yahoo is ad ki Magyarországra vonatkozó előrejelzést.
Az idehaza időjárás előrejelzéssel foglalkozó társaságok jelentős része kis- és mikrovállalkozó, sok esetben amatőr meteorológiai oldalakról, és szinte minden esetben hazai vállalkozásokról van szó, amelyek működését a törvénytervezet ellehetetlenítené. Ezzel pedig a keresőmotorokban az OMSZ-nek új vetélytársai támadnának, éspedig a külföldi médiaszolgáltatók és vállalatok által üzemeltetett időjárási oldalak.
A szabad piac ilyen jellegű korlátozását azért is tartja aggályosnak az oldal, mert a hazai, sokszor hobbioldalakból kinőtt internetes meteorológiai portálok és az itt zajló fejlesztések nagymértékben javították az időjárás előrejelzések színvonalát egyedi vizuális megoldásaikkal, speciális szakterületi előrejelzéseikkel. A szabad piaci verseny hiányában szerintük az innováció a jövőben gyengülni fog, és ez nem szolgálja a meteorológia érdekeit, sem a lakossági igényeket. Az OMSZ céljait és feladatait támogatjákk, de a monopólium bevezetése nem szolgálja a szervezet érdekeit sem, írják.
Az Esőtánc meteorológiai portál, mint amatőr időjárási oldal, nem használja fel az OMSZ adatait a közérdekű adatokon kívül, és nem értékesíti harmadik félnek sem előrejelzéseket. A továbbiakban is a jogszabályoknak megfelelően kívánnak működni, és ezért is remélik, hogy az új meteorológiai törvény olyan szellemben készül, amely továbbra is segíti az innovációt, tiszteletben tartja a szabad verseny elvét, és segíti a lakosság széleskörű tájékoztatását, hangsúlyozzák.
Egy másik időjárás előrejelző portál, a Köpönyeg közleménye szerint üdvözöl minden szakmaiságot szolgáló jogszabály-alkotást, mely végre rendezi az állami- és a magánszolgáltatók viszonyát. A törvény tervezetét ugyan még nem ismerik, de örülnek neki, amennyiben a szakmai közösséget támogatja, írják. A Köpönyeg.hu csapata a jövőben is fenntartani kívánja hobbi, illetve amatőr meteorológiai tevékenységét, továbbra sem az OMSZ céljai és feladatai ellen, hanem azok mellett. Ahogy a másik weboldalé, a Köpönyeg előrejelzései sem az OMSZ adataira épülnek, és az OMSZ közérdekű adatain kívül más információt nem használnak fel tőlük tevékenységünk során, nem építenek mérőállomás-hálózatot, és nem értékesítik tovább hobbi szinten elkészített időjárás-előrejelzéseiket.