HÍRES EMBEREK A TELEPÜLÉS TÖRTÉNETÉBEN – ÁLDÁS VAGY ÁTOK? |
Magyarország a tehetséges emberek hazája, így számos település találkozott már azzal a megoldandó feladattal, hogy a történelem, irodalom, művészettörténet könyvekbe munkásságuk miatt bekerült alkotóknak méltó emléket állítva, a települést mintegy zarándokhellyé téve a jelen korban kiaknázhassa az ebben rejlő turisztikai lehetőségeket. Azonban sokszor a kezdeti lelkesedés abbamarad, amikor az adott híresség szülőházának kitatarozása után nem özönlenek a turisták a településre. Mi lehet a baj? Hol keressük a megoldást? Ezekre a kérdésekre néhány – világszerte – ismert híres ember szülőhazája szolgálhat példaként.
Mi a közös Sir Winston Churchillben, Wolfgang Amadeus Mozartban, Bertolt Brechtben, Gustav Klimtben és Sissiben? Az, hogy sikerült nekik méltó emléket állítani úgy, hogy ezek a bemutatóhelyek a látogatóknak maradandó emléket nyújtsanak – elszakadva az unalmas, legfeljebb csak a legfanatikusabb rajongók számára vonzó, statikus múzeumi tárlatoktól.
Helyszűke miatt nem térünk ki minden részletre, hanem inkább egy-egy híresség nevéhez fűződő, a magyarországi, hasonló cipőben járó települések számára is kivitelezhető megoldásokat emeljük ki.
Churchill Museum
A Cabinet War Rooms Winston Churchill és a brit kormány földalatti hadműveleti központja volt a II. világháború alatt. A miniszterelnök és kormánya ebből a méteres betonburkolattal körbevett bunkerből irányította a brit hadműveleteket 1940 és 1945 között, amikor Londont bombázni kezdte a német hadsereg.
A helyiségeket egészen 1945 augusztusáig, a japánok kapitulációjáig használták, majd 1981-ben Margaret Thatcher miniszterelnök úgy döntött, hogy meg kell azokat nyitni az érdeklődők előtt.
Így a látogatók ma eredeti állapotukban tekinthetik meg a 21 történelmi jelentőségű helyiséget, köztük a tanácstermet, a telefon- és térkép részleget, valamint Churchill dolgozó- és hálószobáját.
2005-ben nyitották meg a Winston Churchill életének szentelt interaktív kiállítást, amely az ún. edutainment, azaz a szórakoztatva tanítás módszerét alkalmazza. Kreatív workshopok, felnőtteknek és gyermekeknek szóló előadások keretében ismerheti meg a látogató a történelmi helyszínt, a legendás miniszterelnököt, a vezetési és döntéshozatali folyamatokat, amelyeket anno itt hoztak, valamint azt, hogyan hatott a háború a mindennapi életre. Mindezt élvonalbeli technológia, a legújabb multimédiás kijelzők segítségével: ilyen például a Churchill életét évről évre bemutató 15 m hosszú interaktív tábla, amely különböző animációk és hangeffektek felhasználásával segíti a látogatót az összefüggések minél mélyebb, ugyanakkor szórakoztató megértésében.
Mozart és Salzburg
Wolfgang Amadeus Mozart szülővárosában nyugodtan állíthatjuk, hogy minden a város híres szülöttéről és a zenéről szól: nemcsak a zenész géniusz szülőháza, a lakóháza, hanem számos kapcsolódó szolgáltatás is a nevéhez fűződik. A Mozarteum kuratórium mindent megtesz annak érdekében, hogy Mozart emlékét méltóan őrizze a kedvéért idelátogató évi több tízezer látogató számára. A felkínált programok között megtalálható a tematikus idegenvezetés, a koncertek, színházi előadások, még a híres desszertjüket is Mozartról nevezték el. Ezen kívül – kevésbé szervezett módon – még az utcazenészek és az utcabohócok is e témát veszik alapul előadásaikhoz.
Brecht live!
Bertolt Brecht, Augsburgban született költő emlékét játékos formában őrzik a mai napig. Az irodalomkedvelő érdeklődők egy színész és egy, a háttértörténeteket és tényeket mesélő idegenvezető társaságában járják be a város azon részeit, amelyek valamilyen módon kötődnek a költőhöz. A színész Brecht kapcsolódó műveiből ad elő, korhű ruhába öltözve. A résztvevők nem maradnak külső szemlélők, a 1,5 órás irodalmi összjátékba minden esetben bevonják őket.
Klimt Weg
A Gustav Klimt tiszteletére létrehozott tematikus út jó példája annak, hogy nem is szükséges, hogy az adott híres ember ott szülessen, mégis színvonalas turisztikai terméket lehet létrehozni a tiszteletére.
A szecessziós festő, Klimt az ausztriai Attersee környékén élte egyik legtermékenyebb művészeti korszakát, amelynek helyszíneit egy tematikus úttal fogták össze a helyi turisztikai szakemberek, magas színvonalú kulturális kínálattal kiegészítve a természeti környezet szépsége miatt, és a sportturisták paradicsomaként ismertté vált Attersee kínálatát. Az út azokon az állomásokon vezeti az érdeklődőt, ahol maga Klimt is alkotott, és a művek digitális másolata megtekinthető az egyes alkotópontokon levő tájékoztató állomásokon.
Sissi út
A magyar királynő, osztrák császárnő élete eseményeinek otthont adó helyszínek, városok, kertek, kastélyok összefogó tematikus útjának ötlete szülővárosában fogant, és hosszú előkészítő munkának és szervezésnek köszönhetően mára „kiépült” a teljes Sissi út, amely Németország, Ausztria, Svájc, Magyarország, Olaszország jelképes helyein vezeti az érdeklődőt. Az európai kulturális útvonal egyaránt kínál programokat, szálláshelyeket egyéni és csoportos turistáknak, sőt külön erre a témára íródott színházi darabot is, amellyel biztosított a Sissi mítosz továbbélése.
Összességében elmondható, hogy számos módja van a híres szülöttekben rejlő turisztikai lehetőségek kiaknázásának, azonban minden esetben szem előtt kell tartani az egyediséget, az interaktivitást és a termékfejlesztést támogató marketingkommunikációt, amely a siker záloga az ilyen jellegű attrakcióknál. A fenti példák követése hozzájárul ahhoz, hogy a szerencsén belül áldásként élhessük meg azt, hogy a településen született/élt/alkotott egy neves művész/író/költő. |
Kövesse figyelemmel a SPAgetti különszám további megjelenéseit, hasznos információkkal gazdagodhat kül- és belföldi fürdőkben alkalmazott, adaptálható megoldásokról! Lapozzon tovább, tekintse meg étlapunk teljes kínálatát! Ha a SPAgetti előző számában megjelent, a funkciók egymásra épülését kiválóan megvalósító komplexumról szeretne olvasni, ide kattintva megteheti.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.