A kormány az elmúlt négy évben kiemelt hangsúlyt helyezett a népi építészet emlékeinek megújítására - mondta L. Simon László kormánybiztos, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának fideszes elnöke kedden Hollókőn, a felújított falumúzeum és a vendégházként működő Bátki-ház átadásán.
A 3 millió forintos beruházásban mindkét épület külseje, a múzeum belső tere is megújult, tárgyi eszközei gazdagodtak. A felújításokat 1,5 millió forinttal támogatta a Nemzeti Kulturális Alap (NKA). A kormánybiztos, egyben az NKA alelnöke elmondta: az alap Építőművészet és Örökségvédelem Kollégiumához tavaly 130 pályázat érkezett 1,5 milliárd forintos igénnyel, ezek közül 115-öt tudtak támogatni 1 milliárd 193 millió forintos összeggel.
Nagyon sok hasonló épület megújításához nyújtottak 1-2 millió forintos támogatást és ez az a pénzösszeg, ami általában hiányzik a munkák befejezéséhez - tette hozzá. L. Simon László azt is kiemelte, hogy ebben a négy évben fogadta el az Országgyűlés a világörökségek védelmét szolgáló törvényt is.
Hozzátette: Hollókőn nem kell megmagyarázni, hogy ez miért óriási lépés, hiszen a Nógrád megyei falu 1987 óta világörökségi védettséget élvez. Becsó Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Nógrád megyei önkormányzat elnöke az átadási, újranyitási ünnepségen arról számolt be, hogy a kormány kiemelt támogatásának köszönhetően elkezdődött Hollókő ófalujának megújítási programja. Nemcsak Hollókőnek fontos ez, a beruházások az egész térség turizmusának fellendüléséhez járulhatnak hozzá - mondta a képviselő.
Szabó Csaba (Fidesz-KDNP), Hollókő polgármestere a részletekről elmondta: az építészeti jellege miatt kiemelten védett Bátki-ház korábban a megyei önkormányzat tulajdonában volt, a falu két éve kapta meg ingyenesen egy megállapodás keretében kilenc másik épülettel együtt
. A Kossuth utcai falumúzeumon kijavították a tetőszerkezetet, felújították a hozzávezető járdát, pótolták a lábazat hiányzó köveit, megerősítették a pince födémét. Lecserélték az elöregedett elektromos hálózatot, a világítótesteket a múzeumi használatnak megfelelően alakították ki.
A Petőfi utcában lévő Bátki-házon homlokzati és állagmegóvási munkákat végeztek, kijavították a tetőt, eredeti technológiával végezték el a külső és belső meszelést, emellett felújították a házhoz vezető terméskőjárdát.