Mivel az Egyesült Államok politikai, gazdasági és kulturális arculatát mindig is nagyban meghatározta bevándorláspolitikája – hisz hagyományosan bevándorlásra épülő országról van szó –, ezért az új stílusú és folyton módosított bevándorlási törvények fokozatosan megváltoztatják az ismert Amerika-képet. Minden egyes beutazóról azt feltételezik, legyen az a legtipikusabb turista, hogy ott szeretne maradni.
Tony Edson, az Egyesült Államok belügyminisztériumának konzuli ügyeivel foglalkozó hivatala, annak vízumigazgatósági stratégiai tervezője egy washingtoni sajtótájékoztatón a következőket mondta.
– A vízum azt jelenti, hogy az amerikai konzuli hivatalnok a vízumkérő kérelmét áttekintette, és arra az elhatározásra jutott az illető, a kérelmében megjelölt céllal beléphet az Egyesült Államok területére. A vízum azonban nem feltétlenül elegendő a belépésre; ez csak a belépésre való engedély megszerzésének a lehetősége, ezért csak a határállomásig utazhat vele. A határállomáson egy bevándorlásokra szakosodott hivatalnok hozza meg a végső döntést a beutazásra és a tartózkodasi időtartamra vonatkozóan, az alkalmazható törvények szerint – tájékoztatott a szakértő.
Ez azt jelenti, ha a kérelmezőnek a hazájában lévő nagykövetségen mondjuk egy tíz évre szóló vízumot adnak, akkor a határállomáson (a tapasztalatok szerint) egy három hónapos tartózkodást engedélyezhetnek, ami általában egyszer ugyanannyi időre meghosszabbítható. Ha legközelebb utazik, természetesen nem kell újra vízumot igényelnie, de a határállomáson ismételten elbeszélgetésre szólíthatják fel, különösen akkor, ha személyi életében változások történtek. (Házasságot kötött, az országában nincs erős anyagi vagy családi köteléke, ami garantálhatja a visszatértét, stb.)
A kongresszus által elfogadott 2004. augusztus 24-i határidőtől kezdődően már kivétel nélkül minden egyes vízumkérelmező elbeszélgetésen vesz részt abból a belbiztonságinak mondott célból, hogy az úgynevezett biometrikus (személyi és sok más) adatokat hiánytalanul összegyűjsék. Minden egyes kérelmet egyénileg bírálnak el, így mindenkinek (a kiskorúaknak is) saját útlevéllel kell rendelkeznie.
A most augusztus 1-jén életbe lépett módosított törvénykezés szerint a következő nem bevándorlási céllal utazók (pl. látogatók, turisták) kaphatnak a személyes elbeszélgetéstől mentességet: 16 év alattiak és 60 év felettiek, külföldi kormányhivatalnokok, nemzetközi szervezetekhez akkreditált személyek; olyan kérelmezők, akik ismételten utaznak, és a vízumuk 12 hónapon belül járt le, olyan személyek, akikre az amerikai nemzeti biztonság vagy más szokatlan körülmény miatt odafigyel.
A nem bevándorlási céllal utazóknak érdemes felkészülniük a munkahelyre, ingatlanra, családra és bankszámlára vonatkozó kérdésekre. Minél szorosabbak a kérelmező anyagi, szociális és családi kötelékei a hazájában, annál valószínűbb, hogy visszatér.
Félreértésekre szokott okot adni a meghívó is. A meghívó önmagában nem garantálja a vízumot. Ha valaki rokonát vagy ismerősét szeretné meglátogatni, kérhet tőle meghívót. Ebbe a meghívó személy azt is beleírja, hogy a kint tartózkodás során teljes anyagi és erkölcsi felelősséggel tartozik. Hisz ha valami történne a látogatóval, státusa miatt sem szociális, sem egészségügyi segítségre nem számíthat. Haza kell mennie.
Érdemes tájékozódni, mielőtt valaki vízumért folyamodik. Az Állampolgársági és Bevándorlási Ügyek Hivatala támogató abban, hogy a beutazók minden szükséges információt beszerezzenek. Ebben segítenek a honlapok, amelyek áttekintése feltétlenül fontos, rengeteg technikai tudnivalót tartalmaznak, és a nyomtatványok is letölthetők. Könnyebben kaphat vízumot az, aki a megfelelő információkkal felfegyverkezve találkozik az amerikai külképviselet munkatársával. A budapesti amerikai nagykövetség honlapjának címe: www.usembassy.hu. Itt a technikai tudnivalókat is felszedheti, pl. a lejárt útlevélben levő érvényes vízumot az új útlevéllel kell vinni; milyen eredeti dokumentumok lehetnek szükségesek az elbeszélgetésen; milyen iskolai igazolásokra van szüksége a kiskorúaknak.
A nem bevándorló vízum kérésének a folyamata a következő: először fel kell hívni telefonon a 06-90-507-507-es telefonszámot, és időpontot kell kérni (a beszélgetés percdíja 360 Ft + áfa), csak előzetes bejelentkezés alapján lehet megjelenni; majd be kell fizetni a $100-nak megfelelő vízumköltséget a Magyar Külkereskedelmi Bankban, ki kell tölteni a DS-156-os vízumkérő lapot, illetve a DS-157-est és DS-158-ast, ha az vonatkozik az illetőre és újfajta, két darab, teljes arcot ábrázoló, fél évnél nem régebbi fényképet kell beadni: 5×5 centiméterest, színeset vagy fekete-fehéret világos háttérrel.
Az angolul tudóknak hasznos ez a honlap: www.travel.- state.gov. Az abszolút haladóknak pedig ajánlom az Állampolgársági és Bevándorlási Ügyek Hivatalának a lapját: www.- bcis.gov.
Amikor aztán valamelyik amerikai határállomáson a bevándorlási hivatalnok eldöntötte a beutazóról, hogy az mennyi ideig tartózkodhat, akkor beléphet a szabadság hazájába, amelyet a bevándorlók tettek naggyá és építettek széppé.