Boér Zoltán, Fráter Olivér és Ungváry Krisztián történészek által összeállított, kedden napvilágot látott listán jelentős számban szerepelnek az idegenforgalmi vállalatok egykori dolgozói is.
"Az összeállításban azon személyek szerepelnek, akiket Belügyminisztérium Személyzeti Osztálya szigorúan titkos állományú tisztként tartott nyilván, és akiknek iratanyaga az állambiztonsági Szolgálatok történeti Levéltára (továbbiakban: Levéltár) részére átadásra került. Abban a kérdésben, hogy ezen személyek valóban SZT-tisztnek tekinthetők-e, a kutatás nem kívánt állást foglalni. Az összeállítás csupán azzal a céllal készült, hogy bemutassa kik szerepeltek SZT-tisztként a korabeli Belügyminisztérium nyilvántartásában" - olvasható a honlapon.
Az SZT-tisztek hivatásos szolgálati jogviszony alapján, de fedőmunkahelyükön keresztül szolgálták az állampárt érdekeit önkéntes alapon, ideológiai megfontolásból. Rendfokozattal rendelkeztek, a munkáért anyagi juttatást kaptak.
A szigorúan titkos tisztek listáján számos, idegenforgalmi vállalatoknál, mint az Aranybika, Cooptourist, Express, valamikor vezető beosztásban lévő személy szerepel. Ők úgynevezett elhárítást végeztek az idegenforgalom területén, számos ma is létező cégnél.
Az idegenforgalom területén az SZT-tisztek elsősorban célszemélyek operatív ellenőrzésével foglalkoztak, budapesti szállodákban másfél év alatt 316 esetben alkalmaztak operatív rendszabályokat, 115 esetben titkos kutatást. Az állambiztonsági vezetők szerint gondot jelentett azonban hogy nemzetközi kapcsolataik miatt „fedőmunkahelyükön nem kívánatos hatások is érik őket, egy jelentős részük gyakran utazik nyugati országokba, stb. E hatások kivédésének és az ellenőrzésnek ugyszólván egyetlen módszere és eszköze az egységes elvi-gyakorlati irányítás és a rendszeres beszámoltatás.”
„Nem kívánatos hatások” alatt a jelentés írói nyilván a nyugati tőkés társadalom vonzerejét értették, amivel a Kádár-rendszer az ellenőrzésen túl nem tudott semmit sem szembe állítani - olvasható az oldalon szereplő tanulmányban.