Balatonfüred évekkel ezelőtt elhatározta, hogy a hagyományokra építve a kultúra és a művészetek városa kíván lenni, hiszen Füred már a 19. században a gyógyvizének köszönhetően szellemi központ volt. Mára bebizonyosodott, hogy aki a kultúrába fektet, jó helyre teszi a pénzét, mert az utóbbi évek ilyen jellegű fejlesztései meghozták az eredményt, hiszen egyre több vendég keresi fel a 19. századi épületeit folyamatosan felújító, Hild-díjas és A kultúra magyar városa címet is elnyert Balatonfüredet. Balatonfüreden a kultúra stratégiai cél. 2003, a reformkori városrész fejlesztési tervének kidolgozása óta, ezt szolgálják a füredi beruházások, korábban a Balaton Ékkő I és jelenleg az Ékkő II uniós projekt. 2009-ben így elkészül a felújított Jókai emlékmúzeum, az új városi múzeum és látogató központ és 2010-re, a modern galériaként is működő Vaszary villa is. A város már tervezi a Balaton Ékkő III fejlesztést - hiszen régi vágya a füredieknek, és jól illeszkedik a szállásférőhelyek számának növekedéséhez, az új hotelek megépítéséhez –hogy felépüljön a településen egy 800-1000 férőhelyes konferenciaterem, amely színházként is működhet majd.
Május 31-én Balatonfüreden a Haydn emlékév, Joseph Haydn halálának kétszázadik évfordulója alkalmából közös koncerten a Debreceni Kodály Kórus a veszprémi Mendelssohn Kamarazenekarral, Vásáry Tamás, Debrecen díszpolgára vezényletével az osztrák zeneszerző Teremtés című művét adja elő.
Június 4-5-6-7-én, Ünnepi Könyvhéten és a Jókai Napokon Debrecen lesz Balatonfüred vendége. A több napos rendezvényen gasztronómiai bemutató, kiállítás, koncertek várják a füredieket és a Balaton partján nyaralókat. Köztudott, hogy Jókai Mór 1848 végétől 1849 közepéig, mint újságíró Debrecenben élt és Habsburg ellenes cikkeket publikált. A füredi Jókai Napokon pedig már hagyomány, hogy az író életének egy-egy fontosabb állomását jelentő, a Jókai kultuszt ápoló települések, régiók mutatkoznak be. Komárom, Nógrád megye, Erdély után most Debrecen.
Júliusban a 184. Anna-bált fővédnökként Kósa Lajos Debrecen polgármestere nyitja meg. Az Anna –bál estjén, július 25-én, több mint tíz éve, így idén is a debreceni Valcer Táncstúdió keringője és palotása repíti vissza a reformkor hangulatába a füredi Vitorlás tér több ezres közönségét. A rendezvénysorozatot a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar koncertje zárja Vásáry Tamás vezényletével.
A fentieken kívül lesz még számos koncert és kiállítás is, amelyben a két város valamilyen módon együttműködik.
2009-ben 40. alkalommal rendezi meg Debrecen városa a Virágkarnevált, amely méltón a kerek évfordulóhoz az egész várost ünnepelni hívja Szent István ünnepén. Debrecen augusztus 14-21. között ismét virágba borul. A város legnagyobb, Magyarország egyik legismertebb rendezvénye most egy kicsit más lesz mint az eddig megszokott. Az ünneplés már júliusban elkezdődik és közel egy hónapon keresztül várják meglepetések a városba érkezőket. Sok-sok újdonság, egyediség kíséri majd a rendezvényt. Többek között „útra kel a karnevál” és Debrecenen kívül Budapesten a Szent István téren és Balatonfüreden a Tagore sétányon lesznek majd láthatóak virágkocsik, amelyek témájukat tekintve szorosan kötődnek az ünnephez és Debrecen kultúrájához. Szintén újdonság a Baltazár téren felállított virágóra, amely visszafelé számolja a napokat, illetve megrendezik az első Debreceni Országos Virágkötészeti Versenyt. A belváros minden pontja a karneváli hangulatot idézi, hiszen Tündérkert várja a hűsölni vágyókat a Régi Városháza udvarán, a Kölcsey Központban a „virágos” meglepetések mellett békebeli kávázóval és korabeli olvasnivalóval kedveskednek a vendégeknek. A virágok mellett helyet kap kézműves vásár, virágkiállítás vásárral egybekötve, valamint fotókiállítás is, amely a korábbi karneválok hangulatából ad ízelítőt. Lesz továbbá minden délután gyerekjátszó műsorral, a karneváli hét pedig minden estére kínál programokat, koncerteket.