Az aggteleki karsztvidék közösen a szomszédos Szlovák-karszttal idén a Nemzetközi Természetbarát Szövetség által meghirdetett „Év vidéke” címmel is büszkélkedhet, s közel 1000 barlangjával az UNESCO természeti Világörökségének részét képezi. A felszín alatti csodák sora a felszín felett folytatódik: a szelíd és változatos táj, a folyók és patakok távolba nyúló völgyei, az apró falvak épített öröksége, népművészete és gasztronómiája figyelemre méltó kuriózumai e szinte érintetlen vidéknek.
„Itt az idő”, mondják az Aggteleki-karszt és Térsége Turisztikai Közhasznú Egyesület (ATTKE) vezetői, akik a térség turizmusának összefogásáról nem csak álmodnak, s ennek szellemiségében a nyár folyamán tartott szakmai napon a térségben induló turisztikai projektek gazdáit kérték fel, hogy mutassák be fejlesztési terveiket. A szervezet nem titkolt szándéka ugyanis a TDM szervezet életre hívása, valószínűleg a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program (HUSK) keretében, hisz életszerű és célszerű a közelség adta közös szándék.
A mini konferencián felvázolt fejlesztések tengelye lehet majd az ÉMOP keretében több mint 0,45 milliárd Ft-tal támogatott História-völgy címet viselő nagyprojekt, melynek programgazdája a Csereháti Településszövetség. A projekt a térség gazdag történelmi örökségét lesz hivatott tematikus turisztikai kínálattá fejleszteni, interaktív kiállítások, szervezett foglalkozások, gasztronómiai és a kismesterségeket bemutató szolgáltatások keretében. A projekt nyitása a karsztvidék értékeit bemutató „Törékeny természet” címet viselő, s Guiness-rekordot megdöntendő, szobányi méretű „Világ legnagyobb könyve” júliusi megnyitójának alkalmával történt, mely a szinpetri malom épületében kapott otthont.
Az Aggteleki Nemzeti Park közel 2 milliárdos nagyprojektje (ÉMOP) szintén több napos tartózkodásra próbálja az idelátogatókat motiválni: az intézmény „A szikla” elnevezésű fejlesztésével az Esztramos-hegy természeti és ipartörténeti értékeinek ökoturisztikai hasznosítását tűzte zászlójára. A különleges borsó formájú cseppkövekkel szemet gyönyörködtető Esztramos-barlang, valamint a felette korábban működő bánya bemutatását szolgáló interaktív bemutatóhely és kalandpark a közeli kisvállalkozások megsegítése mellett komoly vonzerőt jelenthet majd a Bódva völgyébe érkező turisták számára.
A nemzeti park másik jelentős turisztikai fejlesztése a HUSK program keretében 1 millió euró támogatásban részesült. „Értékőrző Magtárak – Műemlékek a turizmus szolgálatában” címmel a bódvaszilasi Esterházy Uradalmi Magtár kerül felújításra, és a szebb múltat megélt épület művészetek magtáraként nyeri el új s méltó rendeltetését. A program határon túli eleme a szádalmási (Jablonov nad Turnou) uradalmi épület felújítása, Cellárium és látogatóközpont kialakításával.
S aki a kastélyok, várak szerelmese, az szintén a Bódva mentén találhat majd magának igazi csemegét: 2 milliárdos támogatással (ÉMOP) felújításra kerül az edelényi L’Hullier-Coburg Kastély, hazánk egyik legnagyobb és legjelentősebb barokk kastélya. A folyó és holtága által körülölelt „Kastélysziget”, ahogy a projekt címe is jelzi, hamarosan önálló életet él majd. A sokat hallott gátszakadás csak ideig-óráig szabott gátat a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága által beindított folyamatoknak: az épület már új tető alatt van, a belső megerősítések is megtörténtek, s jelenleg – részben a helyszínen, részben műhelyben – zajlanak a tárgyi restaurálási munkálatok. Már most látszik, hogy várakozáson felüliek a falfreskók, melyeknek pompás színvilága a későbbi lefestések alól meglepetésszerűen bújtak elő. A kialakítandó turisztikai-kulturális központba érkezve a látogatók többek között egy 3D-s film megtekintésével, továbbá számos barokk kort idéző programmal lehetnek majd az időutazás valós részesei.
Szintén Edelényben, a Borsodi Tájházban kerül kialakításra a megye névadó várát, a Borsodi Földvárat, mint hazánk egyik legkorábbi történelmi emlékét s korát bemutató interaktív kiállítás. A 70 millió Ft-os ÉMOP-os beruházás programgazdája a város önkormányzata. S ha ennyi nem elég, tovább is van, mondjam még..? Az edelényi Császta szőlőhegy panorámája s aranyérmes borai, mint a történelmi Bükki borvidék északi nyúlványának kincsei, vagy a jósvafői szőlőhegy messzi tájakra nyúló kilátása feledtetnek minden fáradalmat, amit a rengeteg érték bejárása testünknek-lelkünknek okoz.
S ha úgy döntünk, hogy ellátogatunk e varázslatos vidékre, ne csak egy napra foglaljunk szállást, mert 2012-re a legutolsó szalagot is átvágják, s láthatjuk, lesz miből válogatnunk.