Kiemelkedő turizmusdiplomáciai sikerként értékelhető, hogy október elején Magyarországra látogatott a Német Parlament Turisztikai Bizottságának hat fős csoportja - adta hírül a Magyar Turizmus Zrt.
A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) adatai szerint Németország a világ legjelentősebb turisztikai küldőországa a turisztikai kiadások alapján, ezért számos fogadóország, így Magyarország legfőbb beutaztató partnere is. Ennek fényében különösen megtisztelő, hogy a sok meghívás közül a bizottság – amely egy évben csak egy ilyen jellegű utazást tesz – idén Magyarországot választotta úti célnak.
A látogatás a berlini magyar Nagykövetség és a Magyar Turizmus Zrt. németországi külképviselete többéves előkészítő munkájának az eredménye. A döntés emellett annak is köszönhető, hogy Klaus Brähmig, a bizottság elnöke, szászországi képviselőként különösen szereti Magyarországot.
A hatfős delegáció október 7-10. között ismerkedik hazánk turisztikai kínálatával, és találkozik magyar állami vezetőkkel. A program szervezésében részt vett a Külügyminisztérium és a magyarországi német Nagykövetség is.
A Német Parlament Turisztikai Bizottságának delegációját Klaus Brähmig elnök vezeti. Vele utazik Stephan Dehé a bizottság titkárságának vezetője, továbbá Heinz Paula, Markus Tressel, Christoph Poland és Anita Schäfer bizottsági tag. A hatfős küldöttség négy napon át ismerkedik hazánk turisztikai kínálatával.
Tanulmányútján a csoportot végigkíséri Sztojanovits Kristóf, az MT Zrt. németországi és svájci külképviseletének vezetője, valamint Perényi Zsigmond a Fidesz Külügyi Kabinetjének titkára és Szokira Tamás a Fidesz Külügyi Kabinetjének európai politikai tanácsadója.
A német politikusok október 7-én érkeztek hazánkba és már az érkezésük napján dunai városnézésen, illetve Várnegyed látogatáson vettek részt. Első vacsorájukat a budapesti német nagykövetség meghívására a Várban költötték el.
Ünnepi köszöntőjében Klaus Brähmig bizottsági elnök hangsúlyozta, hogy Magyarország elévülhetetlen érdemeket szerzett a német-magyar társadalmi kapcsolatok elmélyítésében, elég csak a Balaton szerepére gondolni a két nemzet életében. Nem véletlen tehát, hogy az évi 25-30 meghívásból idén Magyarországra esett a választás – tette hozzá az elnök.
A küldöttség október 8-án délelőtt látogatott a magyar Parlamentbe, ahol elsőként Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium Gazdaságszabályozásért felelős államtitkára fogadta, majd találkoztak és megbeszéléseket folytattak az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának tagjaival.
Szakmai ebédjük keretében Csomós Miklóssal, Budapest oktatásért és kultúráért felelős főpolgármester-helyettesével, valamint az általa vezetett fővárosi delegációval találkoztak.
Délután a német-magyar képviselőcsoport tagjaival folytatták a tárgyalásokat, majd a pesti oldal turisztikai kincseinek felfedezésére indultak. Programjukban szerepel a Magyar Szecesszió Háza, a Szent István Bazilika, az Andrássy út, az Operaház, a Hősök tere és a Széchenyi Fürdő felkeresése is.
A Tudományos Akadémián sorra kerülő munkavacsorájukon találkoznak Maráczi Gáborral, a Magyar Turizmus Zrt. stratégiai- és marketingigazgatójával is.
A tanulmányút hátralévő két napjában vidéki helyszíneket (Domonyvölgy, Villány, Pécs) keresnek fel, ahol többek között lovas programokon és borkóstolásokon vesznek részt.
Speciális programelemként látogatást tesznek a magyar-német kisfaluban, Fekeden, ahova Gödöllőről repülővel és kisbusszal érkeznek, Őcsényen keresztül. A különleges repülés a világon egyetlen, még működő, muzeális értékű oldtimer Li-2 repülővel történik, amely a belföldi forgalomban 1958. és 1963. között üzemelt.
Pécsett találkoznak többek között Dr. Páva Zsolt polgármesterrel, valamint a Baranya megyei és a pécsi német kisebbségi önkormányzatok vezetőivel.
A Magyar Turizmus Zrt. a németországi médiában is kiemelten kommunikálja a Német Parlament Turisztikai Bizottságának magyarországi látogatását, ezzel is erősítve német szakmai partnerei körében Magyarország pozitív turisztikai imázsát. Ez ugyanis nagymértékben segítheti a német beutazó vendégforgalom további élénkítését, folytatva a közel egy éve tartó növekedési folyamatot.
A német vendégforgalom főbb mutatóinak alakulása 2012 első félévében, Magyarországon
A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint a 2012. január–júniusi időszakban Magyarország legnagyobb küldőpiaca – a 2011. évi végleges adatokból felállított küldőpiaci sorrend alapján a vendégéjszakaszám tekintetében közel 20%-os részesedéssel bíró Németország – esetében minden hónapban pozitívan alakult a vendégéjszakák száma mind a kereskedelmi szálláshelyeken összességében, mind a szállodákban, azaz folytatódik a 2011 októberében megkezdődött pozitív folyamat.
A magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált külföldi vendégéjszakák számában több mint 337 ezres növekedés volt tapasztalható 2011 első hat hónapjához viszonyítva, ehhez a pozitívumhoz nagyban hozzájárult a német (+42,3 ezer) vendégéjszakák számának 4,8%-os növekedése is.
A magasabb szálláshely-kategóriát képviselő szállodákban még jelentősebb mértékben, 7,1%-kal emelkedett a német vendégéjszakák száma (+48,3 ezer) 2012 első félévében. 2012. január–júniusban a kereskedelmi szálláshelyek (vendégéjszakaszámban mért) forgalmának 14,1%-át generáló gyógyszállodákban[1] a külföldi vendégéjszakák száma 52,2%-kal nőtt, a vizsgált időszakban a legtöbb vendégéjszakát Németország (a gyógyszállodákban töltött összes külföldi vendégéjszaka 29,5%-a) vonatkozásában regisztrálták.
2012 első félévében a magyarországi turisztikai régiók közül a Budapest–Közép-Dunavidék régióban, a Nyugat-Dunántúlon, a Közép-Dunántúlon, a Dél-Alföldön és a Balatonon is nőtt a német kereskedelmi szálláshelyi vendégéjszakák száma.