A január 30-án kezdődő háromnapos tanácskozás témája, hogy hogyan formálja a protestantizmus Európa jövőjét - jelentette be a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának szerdai budapesti ülésén Vad Zsigmond esperes, a zsinat tiszántúli lelkészi tagja.
Mint elmondta, az Európai Protestáns Egyházak Közösségének (GEKE) kezdeményezésére második alkalommal megrendezendő program szervezésére az MRE-t kérték fel, hozzá csatlakozott a Magyarországi Evangélikus, valamint a Metodista Egyház, így lett Budapest a rendezvény helyszíne. Valamennyi GEKE tagegyház két-két zsinati tagot delegál, ez által mintegy százhúszan vesznek részt a találkozón. Úgy fogalmazott: a Rajnai Egyház kérésére a szervező és vendéglátó egyházak mindegyike egyházi döntéshozataluk valamely szintjén ugyanazt a rövid nyilatkozatot fogadja el jövő szerdáig, amelyben a szervezés mellett kötelezik el magukat. Ez többek között azt tartalmazza, "az MRE elő kívánja mozdítani - a GEKE tanácsának 2013. decemberi döntésével összhangban -, hogy az európai protestáns zsinati tagok találkozója a zsinati szintű egyházközi hosszú távú kapcsolatok megerősítését szolgálja".
Szabadi István, a református tényfeltáró történész bizottság elnöke a zsinat szerdai ülésén azt mondta, az egyházat érintő, a pártállami rendszerben dolgozó állambiztonsági hálózati személyek 90 százalékát tudták azonosítani, a teljes adatbázisukban pedig az ügynökök operatív tisztjeinek nevét is szeretnék közzétenni a jövőben, amelyhez a zsinat elnöksége is hozzájárult. Hangsúlyozta: a meglévő iratok alapján tanulmányok megírására jabb munkatársakat vonnak be.
Beszámolt arról: honlapjuk indításával publikussá válhat a bizottság munkájának jelentése, és terveik szerint abban a sikertelen beszervezési kísérleteken átesett egyháziak is megjelennének. Kiemelte: az akkori politikai rendszer működésének módszereire is igyekeztek rávilágítani, s a bizottság várja a korszakkal kapcsolatos visszaemlékezéseket.
Bölcskei Gusztáv, a zsinat lelkészi elnöke - megköszönve a bizottság munkáját - úgy fogalmazott: "előrébb vagyunk, mint Magyarország parlamentje", mert utóbbiaknál csak megalakuló félben van a kommunista korszakot feltáró Nemzeti Emlékezet Bizottság, ezért "nincs okunk szégyenkezni".
Püski Lajos, a református egyházi jövőkép bizottság elnöke a testület munkájáról szóló beszámolójában kiemelte: a témával kapcsolatban a véleményeket összegyűjtik és a megfelelő fórumokra eljuttatják. Hatvan-nyolcvan embert foglalkoztatnak a műhelymunkák során, amelyekre nem kevés idő kell, mert "nincsen tökéletes emberi és egyházi struktúra, ami korábban jól működött, azt az idők folyamán változtatni kell" - állapította meg. Rámutatott: a gyülekezeti életet lehet támogatni zsinati szinten is. Hangsúlyozta azt is, hogy minél több missziói munkást kell bevonni az emberek megszólítása érdekében, és ki kell dolgozni a missziói szempontokat a gyermekek és ifjúság számára zajló szolgálatban is.
Forrás: MTI