A rendezvényen a magyar kormány képviselői, szállodaszakértők és a Cornell Egyetem Szállodaiskolája vitatták meg az egyetem stratégiai szerepét a közép-kelet-európai régió felsőfokú szállodaipari oktatásának jövőjében. Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója, a konferencia egyik előadója elmondta: „rendkívüli megtiszteltetés Magyarországnak és a magyar turizmus szakmának, hogy a világ leghíresebb és legjobb szállodaiskolája Budapesten tartja konferenciáját. Budapestet idén Athén, Verona és Kenya ellenében választották helyszínül.” Az esemény házigazdája a Cornell Hotel Társaság AlpAdriai és Kelet-Európai Tagozata valamit a PKF hotelexperts Vienna, a világ egyik vezető hotel tanácsadó cége volt.
A szállodakonferenciára a Cornell Hotel Társaság rendes éves európai és közel-keleti közgyűlésének keretében került sor, több mint 80 résztvevővel.
Michael D. Johnson, a Cornell Szállodaiskola dékánja a Magyar Turizmus Zrt.-nek elmondta, hogy a Cornell Egyetem 90 év alatt fejlesztette fel szakmai programját a jelenlegi szintre, ami a világon egyedülálló. Ennek lényege, hogy egyetemükön olyan szakembereket képeznek, akik nem csupán jól dolgoznak egy-egy szállodában, hanem annak felsővezetői, vagy még inkább tulajdonosai lesznek. Ennek megfelelően az oktatásban erős hangsúlyt fektetnek a pénzügyi, ingatlanpiaci és ingatlanfinanszírozási, továbbá üzleti- és marketingképzésre. A Cornell korábbi diákjai nagyszámban reprezentáltak a szállodatulajdonosi és szállodai finanszírozásban érintett körökben. „A Cornell nem egyszerűen egy szakiskola, hanem egy komoly üzleti és döntéshozói kör intézménye. A közép-kelet-európai régió számunkra még gyakorlatilag érintetlen terepnek számít, azonban nagy lehetőségeket látok a stratégiai együttműködések kialakításában a magyar szállodai és vendéglátóipari oktatási intézményekkel.
A Cornell új üzleti szemléletet tud hozni a magyar szállodamenedzsment oktatásba is: erősebb hangsúlyt fektetünk a közösségi marketingre, az online elosztási csatornák használatára, az ingatlan és a pénzügyi aspektusokra. Több technológiai fejlesztést alkalmazunk: különböző online programokat ötvözünk a távoktatással és a helyszíni fakultációkkal (blended technology learning).” A dékán elmondása szerint a Cornell és más, európai egyetemek közötti csereprogramok eddig nem voltak megfelelően működtethetők tekintettel arra, hogy a Cornell képzései általában sokkal többe kerülnek mint az adott csereegyetem képzései.
Ezért a Cornell más együttműködési lehetőségeket keres. Michael D. Johnson szívesen látna Magyarországról is több diákot a Cornell Szállodaiskolájában, ezért elképzelhetőnek tartja például egy olyan modell kidolgozását, amelynek keretében a Cornell egyes diákjai menedzser gyakornoki pozíciót töltenének be bizonyos vezető magyarországi szállodákban, míg helyükre, az adott szemeszterre magyar diákok érkezhetnének New York államba. A dékán hangsúlyozta, hogy nyitott az érintett magyar oktatási intézményekkel való együttműködések kidolgozására.
A Budapesten zajló konferenciára térve elmondta, hogy ez az első alkalom, hogy Budapestre látogatott. Fővárosunkat gyönyörűnek, tisztának és barátságosnak látja. Budapest konferenciaturisztikai lehetőségeinek kihasználása érdekében azonban rendkívül fontosnak tartja egy nagy befogadóképességű konferenciaközpont megépítését.
Hild Imre, a Cornell Egyetem korábbi – a kettő közül az egyik magyar – diákja az esemény egyik szervezője kiemelte: a Cornell Szállodaiskolája a vendéglátás teljes spektrumát lefedi, a tengeri hajókon működő vendéglátástól egészen a kaszinókig. Meglátása szerint a világ gazdaságának növekedésével egyre nagyobb igény mutatkozik szállodai szakemberekre, figyelembe véve, hogy a Kínához és Indiához hasonló feltörekvő gazdaságok évente kb. 30 ezer új szakembert „vennének fel”, míg a Cornell Egyetemen évente csupán kétszázan végeznek. A Cornell tehát kész a nyitásra, stratégiai kapcsolatok kiépítésére mind Ázsiában, mind pedig Közép-Kelet-Európában.
Michael Widman, a PKF hotelexperts vezető partnere megerősítette, hogy a Cornell Egyetem fókuszában előtérbe kerültek az olyan feltörekvő piacok mint Ázsia, Dél-Amerika, Kelet-Európa, a Közel-Kelet, vagy Afrika. „Budapestet a nyugat és a kelet találkozási pontjának tekintjük, ahol minden szükséges feltétel rendelkezésre áll a magas színvonalú szakmai rendezvények megszervezéséhez. Ebben a városban ugyanis a konferencialehetőségek és az incentive, azaz a szabadidő színvonalas eltöltésének a lehetőségei is adottak. Amire azonban még nagy szükség lenne, az a nagy befogadóképességű konferenciaközpont megépítése és a kedvező befektetési környezet biztosítása az állam részéről. „ A szakember meggyőződése, hogy a turizmusipar motorja hosszú távon a folyamatos fejlesztésekben, az újdonságok létrehozásában rejlik" - adta hírül a Magyar Turizmus Zrt.