A szigetek kiváló sportolási lehetőséget nyújtanak kezdőknek és profiknak egyaránt. Természetesen formálódott kikötők, rejtett kis öblök, sziklák és hasadékok, valamint temérdek elsüllyedt repülő- és hajóroncs várja felfedezőit. Az egymástól kőhajításnyira található merülőhelyek csodás és változatos világot tárnak a búvárkodók szeme elé. Víz alatti labirintusoktól kezdve zátonyokon keresztül egészen izgalmas háborús roncsokig tart a választék. Máltánál található a Földközi-tenger talán egyik legtisztább, legátlátszóbb része. Ideális helyszín a víz alatti fotózáshoz, hisz akár még 30 méter mélyen is igen jók a fényviszonyok.
Mozgalmas élővilág
A szigetek élővilága még télen is igen színes és mozgalmas. Különleges piros mullar halak, polipok, angolnák, repülőhalak, korallok és a Földközi-tenger kihalófélben lévő tengeri sügérjei is megfigyelhetők, ahogy színes rajokban cikáznak a vízben. Aki még nagyobb izgalmakra és különleges látványra vágyik, az feltétlenül vegyen részt egy éjszakai merülésen. Egy fáklyás merülés során olyan színekben pompázik a víz alatti világ, ami szinte elképzelhetetlen. A profi búvárokat felejthetetlen kalandok, a kezdőket pedig nagy tapasztalatokkal és több mint 30 éves gyakorlattal bíró búváriskolák várják. Szakképzett oktatók tanítják a felfedezni vágyókat kezdőktől oktatói szintig minden kategóriában. Az iskolák nemzetközi minősítésekkel rendelkeznek, és ezeknek megfelelő tanfolyamokat tartanak: Professional Association of Diving Instructors (PADI), British Sub-Aqua Club (BSAC) és a Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (CMAS). A sziget szinte minden pontján található búváriskola. Bárki, bármikor belevághat a „nagy kalandba”, hisz minden iskola igen jól felszerelt. Nem kell a súlyos felszereléseket „átröptetni” Máltára.
Kezdőknek különösen ajánlott
A tiszta és biztonságos – ár-apály és áramlatmentes – tenger, a sokéves tapasztalattal rendelkező, szakképzett oktatók miatt Málta nagyon kedvelt a kezdő búvárok körében. A legtöbb iskola egy-egy hosszú hétvégére ún. próbamerüléses oktatást szervez. Az oktatás a szárazföldön, majd egy speciális, mély medencében zajlik. Rövid bevezető után a kezdőket egy kisebb, zárt, biztonságos öbölben megismertetik a búvárkodás valós érzésével. Oktatókkal közösen merülnek a tengerben, és már az első pillanatban lehetőségük nyílik megismerkedni a víz alatti világgal.
Egy kb. 4 napos kurzus alatt az elméleti, szárazföldi és medencés tanulás után általában 6 alkalommal merülnek a kezdők a tengerben. Azonban egy alapfokú búvárvizsga megszerzéséhez legalább egy hatnapos tanfolyam szükséges.
A tapasztalt, engedéllyel rendelkező búvárok ezektől az iskoláktól bérelhetik felszereléseiket és merülhetnek, de csak a helyi oktatók felügyelete mellett. Szabadon, bérelt felszereléssel, csak oktatói igazolvánnyal rendelkező búvárok merülhetnek, de azok is csak akkor, ha részt vettek a kötelező orvosi vizsgálaton. Az orvosi papírt itthonról is vihetik. Máltán jelenleg több mint 30 búváriskola üzemel. Többségük tagja az ún. Professional Dive School Associationnak (www.digigate.net/divers e-mail: pdsa@digigate. net). Ez egyfajta minőségi és biztonsági garancia. Ez az egyesület garantálja a merülési pontok biztonságát, jó megközelíthetőségét, a víz minőségét, ügyel a víz alatti természeti és régészeti örökség állapotának megőrzésére.