Az ellentétek országa
Országnak lehet, hogy kicsi, de mint sziget, Ciprus jókora, hiszen a Földközi-tenger harmadik legnagyobb területű szigete. Ráadásul olyan sziget, amelynek hatalmas szíve van: őszinte szeretettel köszönti látogatóit, és barátokként gondoskodik róluk. A gyönyörű táj és az irigylésre méltó éghajlat miatt az sem lehet véletlen, hogy Afrodité, a szerelem istennője is ezt a földet választotta kedvenc helyéül. Azóta pedig egyre több közönséges földi halandó is felfedezi magának az „Istenek szigetét”. Ciprus a szépség szigete, ugyanakkor az ellentétek országa. Hűvös, fenyvesekkel borított hegyoldalak ellenpontozzák az aranyló, napsütötte tengerpartokat, csöndes, időtlen régi falvak adnak megnyugvást a modern kozmopolita városok után, és a tengerparti luxusszállodák mellett megtaláljuk az érintetlen természetet is. A megdöbbentő kontrasztok szigetén még sincsenek távolságok a modern főutaknak, autópályáknak, illetve a kalandvágyók részére rendelkezésre álló alsóbbrendű utaknak köszönhetően. Mindennél fontosabb azonban, hogy a sziget nyugalmat kínál látogatói számára. Egy olyan időszakban, amikor a világban a felhőtlen üdüléseket sokfelé beárnyékolja a közbiztonsági helyzet, Cipruson mindenfelé érezhető a biztonság, hiszen olyan alacsony szintű a bűnözés, hogy szinte nem is létezik.
Ammochostos és vidéke (Famagusta), az aranyló partok
Ez a vidék elsősorban kiváló, aranyló homokos strandjai révén vonzza a napimádókat Európa minden részéből. Ez a vidék hagyományosan Ciprus zöldséges kertje is, ahol a burgonya a legfontosabb termény. Agia Napa, az egykori kis halászfalu egy, a velencei periódusból származó festett kolostorral is büszkélkedhet, amelyben egy nyolcszög alakú központi szökőkút is található. Az üdülővendégek többsége azonban nem karakteres templomáról, hanem sokszínű boltocskáiról, tavernáiról, diszkóiról és bárjairól ismeri Agia Napát. Az üdülőhely központjában találjuk a kis kikötőt, ahol színpompás halászcsónakok pihennek. A környező tavernákban megkóstolhatjuk a napi fogást. A településen egy apró múzeum mutatja be a tenger élővilágát. A sziget délkeleti csücskében az élet középpontjában elsősorban a tenger áll, így a vízi sportok széles választékát – a könnyűbúvárkodástól az ejtőernyőzésig – gyakorolhatják az érdeklődők. Protoras egyformán jól ismert szélmalmairól és gyönyörű tengerpartjairól. A valamivel a szárazföld belseje felé eső, fehérre meszelt házakkal pompázó Paralimni faluban számos hagyományos, szabadtéri tavernát találunk, amelyek híresek helyi specialitásaikról. A félsziget csücskén fekvő Gkreko-fok környékén szintén kiváló strandokat és öblöket találhatunk. E sziklás környékről gyönyörű látványt nyújt a tüzes naplemente, amit minden látogatónak látnia kell, hogy szépségét elhiggye. Sotirában és a környező falvakban 13. és 16. századi templomocskákat találunk. Liopetriben még manapság is gyakorolják a kosárfonás évszázados hagyományát. Potamos Liopetriou halászkikötőjében, Xylofagou falutól keletre lefényképezhetjük a halászokat, amint nap közben javítgatják hálóikat, mielőtt este vízre szállnának.
A fenséges Troodos-hegység
A Ciprus központi részén végighúzódó lenyűgöző hegyvonulat egészen más képet fest a szigetről, mint a mediterrán tengerpartok. Az Olympos-hegy legmagasabb pontja, a Chionistra eléri az 1952 métert. Viszonylag rövid autózással elérhető a Troodos a tengerpartokról. A magaslatokról gyönyörű látványban lehet része a látogatónak, a hűvös, fenyőillatú levegő pedig egészen más itt, mint a tenger mellett, illetve a mezőkön. Rengeteg látnivaló akad a hegységben. A sziklák között rejtőző bizánci templomok közül kilenc felkerült az UNESCO Világörökségi Listájára építészeti értékei, freskói, illetve ikonjai miatt. A csodálatos Cédrus-völgyben óriási természetvédelmi területet alakítottak, ahol a szintén védelmet élvező, félénk muflonokkal találkozhatnak a látogatók. A hegyek között szépséges sétaösvények kanyarognak, érdekes madarakat és növényeket lehet megfigyelni. A szurdokok és a pihenőhelyek mellett csodálatos kis falvak bújnak meg a völgyekben, ahol évszázados, lassú ritmusban élik még az életet a helybeliek. A kis hegyi falvak elragadóak, lakóik pedig barátságosak és vendégszeretők. Minden falunak van valami specialitása, az egyik a gyümölcseiről: cseresznyéjéről, almájáról vagy barackjáról híres, a másikban különleges édességet készítenek, például soujoukit vagy palouzét. Akad olyan település, amely borairól vagy a zivania nevű törkölyféléről ismert, más falvakat rózsavizük vagy kerámiáik tettek nevezetessé. Mindenkinek érdemes néhány napot eltöltenie a hegyek között. A messziről jött látogató gyönyörködhet a hajnali ködbe burkolózó hegycsúcsok látványában, belélegezheti a friss hegyi levegőt, és igazán szabadnak érezheti magát valamelyik „hegyi” szállodában. A magashegyi lejtők egész évben várják a sportok kedvelőit: télen a síelőket, nyáron a túrázókat. Az utóbbiak szépen jelölt túraösvényeken fedezhetik fel a környék látnivalóit. Számos érdekes kolostort is találunk a Troodos-hegységben. A legnagyobb és leghíresebb a Kykko kolostor, amelyben egy aranyozott Szűz Mária ikont is találunk, ahol a szájhagyomány szerint Szent Lukács alkotása. Érdemes még felkeresni a Machairas és a Trooditissa kolostorokat is, az utóbbi jellegzetesen meredek tetőszerkezetéről híres.
Az élet apró örömei
Megkerülhetetlen kérdés: a konyha az egyik legfontosabb szempont, amikor valaki arról dönt, hol nyaraljon. Ciprus ebben a vonatkozásban sem vall szégyent. Túl azon, hogy a frissességgel és higiéniával kapcsolatos elvárások magasak a szigeten, a látogatók általában el vannak ragadtatva a ciprusi fogásoktól és az ezeket kísérő barátságos kiszolgálástól. Cipruson többféle konyha közül lehet válogatni. Míg a szállodák és a divatos éttermek általában nemzetközi konyhát visznek, addig mellettük számos szakosodott éttermet is találunk mindenfelé. Halételeket kínáló tavernák tucatjával várják a vendégeket szerte a tengerparton. A leghagyományosabb ciprusi étel a „meze”. A meze többféle fogásból áll, amely beteríti a vendég egész asztalát, akad közöttük ízletes mártogatnivaló, moussaka, tavvas, koupepia (töltött szőlőlevél) stb., amelyet helyben főzött sörrel vagy valamilyen kiváló helyi borral lehet leöblíteni. A ciprusi éjszakai életben is mindenki megtalálja a neki való szórakozási lehetőséget. Számos tavernában néptáncműsor közben szolgálják fel a mezét, míg némelyik diszkó felveszi a versenyt a legdivatosabb nyugat-európai helyekkel. Rengeteg éjszakai lokált is találunk, a legtöbb szállodának pedig saját zenekara is van.
Falusi turizmus
Akik a nagyszállodák „személytelensége” helyett inkább az emberi kontaktusra vágynak szabadságuk idején, azok számára kiváló alternatívát jelent a szigeten a falusi turizmus. A tradicionális ciprusi stílusban kialakított, tökéletesen felszerelt apartmanházak a sziget fákkal körülvett, hegyvidéki falvaiban találhatók. A festői környezet kellemes nyugalmat biztosít az idelátogatóknak, és lehetővé teszi számukra, hogy belelássanak, vagy akár részesei lehessenek a romlatlan, eredeti ciprusi kultúrának. Megismerhetik a vidék mindennapjait, az olivasajtolást, a halloumi sajtkészítést, vagy barangolhatnak a narancsligetekbe. Természetesen a kék tenger habjairól sem kell lemondania azoknak, akik Tochni vagy Kalavassos falvak vidéki házait választották szálláshelyüknek, hiszen a tengerpart 15 perc alatt elérhető.