Aphrodité szigetén
Évente 340 napsütéses nap, kristálytiszta tengervíz, könnyű és egészséges ételek, kiváló borok, mozgalmas éjszakai élet – mi másra lehet szüksége egy mai fiatalnak nyaralása során? Talán egy minden luxussal ellátott szállodára vagy egy csöndes parasztházra valahol a hegyek között? Bármelyiket is keresi, Cipruson annyi csoda mellett mindkettőt megtalálja.
Nem lehet véletlen, hogy éppen ezen a csodálatos szigeten szállt ki a habokból Aphrodité, a szerelem istennője, hiszen ahogy Nikosz Kazantzakisz írja: „Sohasem láttam még ennyire női karakterű szigetet, sosem lélegeztem be veszedelmesebb, édes kísértésektől terhes levegőt.”
Este a kellemesen hűsítő tengeri szélben hangfoszlányokat sodor a part mentén a szél. Itt egy taverna hagyományos ciprusi zenével, ott egy bár, amott egy diszkó a legfrissebb európai slágerekkel. Aki itt unatkozni képes, magára vessen. Pafos, Limasszol és Larnaka mellett az éjszakai élet valódi központja Cipruson a háromezer lakosú Agia Napa (ezt nem árt tudni a szálláshely kiválasztásakor), ahol a buli mindennap hajnalig tart. Az egyik legnagyobb és legrégibb szórakozóhelyen, a Pzazz Clubban Európa és Ciprus legjobb lemezlovasai váltják egymást, míg a Grease diszkóban a 70-es, 80-as évek zenéire lehet nosztalgiázni egy kicsit. Ha valaki arra jár, ne hagyja ki a Bedrock Innt sem, hiszen itt teljes a Frédi-Béni dizájn: a személyzet kőkorszaki ruhát hord, a DJ pedig hatalmas dinoszaurusztojásban trónol.
Ajándékozzunk népművészeti termékeket!
Ciprus nem a bevásárlók paradicsoma. Az egyedi ajándékok kínálata igen szűk. Első helyen állnak mind között a népművészeti termékek.
Pano Lefkara falvában már évszázadok óta készítik a lányok és asszonyok az azsúrozott kézimunkákat. Asztalterítőket és szalvétákat, blúzokat és zsebkendőket díszítenek azsúros hímzéssel. A „lefkaritikának” is nevezett eredeti lefkarai hímzések drágák, a faluban kapható olcsó termékek a Távol-Keletről származnak.
A német Degussa cég által szállított ezüstből való filigránmunkákat ugyancsak Pano Lefkarában, de más helyütt is készítik.
Sok helyütt kapni kis szőtt szőnyegeket és tarka hímzéseket. Bőrárukat főként a városokban találunk. A fazekasipar termékei jobbára Kornosz falvából származnak. Szép kosarakat készítenek Jeroszkiposzban és Liopetriben, jutányos áron megvásárolhatók a városi csarnokokban. Fonott ülésű faszékeket rendelhetünk Fini hegyi falvának kézműveseinél. A Cipruson készült cipők, bőráruk és textíliák olcsón megkaphatók. Az ajándékok különleges fajtája a kézi festésű ikon. Ikont rendelhetünk az Ajiosz Jeorghiosz Alemannosz-kolostorban (Limaszoltól keletre) és az Ajiosz Minasz-kolostorban, szállítására azonban hónapokig kell várni.
Ajándékbeszerző utunkon ne feledkezzünk meg arról, hogy sokféle kulináris specialitás kapható a szigeten: ciprusi sherry, uzo és brandy, a Filfar narancslikőr és a Commandaria desszertbor, amit nálunk itthon hiába keresnénk, és ezért hazatérés után kiválóan alkalmas arra, hogy felidézze a nyaralás emlékét. A kakukkfűméz, a gyümölcsbefőttek, a halumi nevű juhsajt vagy a Jeroszkiposzból, illetve Pano Lefkariából származó, gyümölcszselére emlékeztető lukumi ízlelgetése mellett hangulatos vendéglátás keretében számolhatunk be nyári élményeinkről itthoni barátainknak.
Kultúrából sohasem elég
Ciprus már az i. e. VII. évezred óta lakott terület, így nem véletlen, hogy a történelmi és művészeti emlékek lenyűgöző gazdagságára bukkanhat itt az utazó. A sziget fővárosában, Nicosiában még áll az óvárost körülvevő fal, amelyen belül hangulatos sikátorok, kávézók, kézművesműhelyek emlékeztetnek egy letűnt világra. Az itteni Ciprusi Múzeumban a neolitikumtól a római korig terjedő időszak emlékeit gyűjtötték öszsze. Aki gyönyörű ikonokra kíváncsi, a Bizánci Művészeti Múzeum felé vegye az irányt, vagy keresse fel a főváros körüli falvak (Kakopetria, Fikardou, Peristerona) valamelyikének templomát. Igazi különlegesség azonban Lefkara közelében a XV. századi Agios Minas női kolostor, amelynek lakói manapság is ikonfestéssel foglalkoznak. Limasszolban a középkori erőd, a közeli Kolossiban pedig a templomosok lovagvára érdemel figyelmet. Pafosban annyi a történelmi látnivaló, hogy a római korban a sziget fővárosának számító település az UNESCO világörökség- listáján is szerepel.
Van néhány érdekes hely Cipruson, ahová érdemes benézni a strandolás után vagy egy kirándulás során. Európa legnagyobb struccfarmja is a szigeten található, csakúgy, mint a Daktari Tevepark, a Dinoszaurusz Park Agia Napán vagy a Szamár Szentély Vouni faluban. A tenger élővilága elevenedik meg előttünk a pafosi, illetve a protarasi akváriumban.
Városok, nevezetességek
Lefkosia (Nicosia)
Páratlan város
Kétség nem férhet hozzá: a sziget 1000 éves fővárosát minden Ciprusra látogató turistának látnia kell! Lefkosia nagyjából az ország középpontjában fekszik, könnyen megközelíthető minden irányból, és rengeteg látnivalót rejteget az érdeklődők számára.
Érdemes felkeresni a Lefkosiai Ékszermúzeumot, a Ciprusi Érmetörténeti Múzeumot és a Körzeti Művészeti Központot. Lefkosiában a Leventis Körzeti Múzeumot, amely lenyűgöző módon mutatja be a főváros történelmét, 1991-ben „Az év európai múzeumának” választották. A Laiki Geitonia, azaz Népi negyed egy olyan sétálóövezetté nyilvánított városrész, amelyet korhű módon renováltak, hogy megidézzék a régi szép időket.
Lemesos (Limassol)
A szőlőskertek szívében
Ciprus második legnagyobb városa Lemesos, kozmopolita hangulatú település, amely a sziget legfőbb kikötője, továbbá a helyi borászati iparág központja, ráadásul lüktető tengerparti nyaralóhely is egyben.
Lemesos elsősorban azért olyan lüktető hangulatú város, mert lakói, a lemesosiak imádnak szórakozni. Nem véletlen, hogy éppen itt rendezik meg a sziget két legfontosabb fesztiválját, a pünkösd előtti Karnevált, amikor egymást érik a jelmezbálok, a felvonulások és az ünnepségek, továbbá a szeptemberi Borfesztivált, amikor a helyi borászatok jóvoltából minden vendég annyi bort ihat szabadon, amennyi csak belé fér.
A városban feltétlenül érdemes megtekinteni a várat, amely otthont ad a Ciprusi Középkori Múzeumnak, a Körzeti Régészeti Múzeumnak, a Népművészeti Múzeumnak, a Lemesosi Városi Művészeti Galériának és a Városi Parknak is.
Larnaka, Agios Lazaros otthona
Larnaka tengerpartja halványan emlékeztet az öreg kontinens némelyik szép promenádjára jókora pálmafáival és álmosan nyugodt szépségével. Kávéházak és tavernák szegélyezik a tengerpart menti utat, amely népszerű pihenőhely mind a látogatók, mind a ciprióták számára a hosszú, meleg nyári napokon. A közelben fekvő jachtkikötőbe a világ minden részéből érkeznek a hajók és hajósok. A promenád nyugati végében található a 17. századi erőd, amely ma a Larnakai Középkori Múzeumnak ad otthont.
Az egyik legelső látnivaló egy gyönyörű sóstó, amely a hűvösebb hónapokban kecses flamingók és más vándormadarak csapatainak ad otthont. A tó mellett, egy csendes helyen, buja pálmafák ölelésében fekszik a Hala Sultan Tekesi, amelyet Mohamed próféta nagynénjének tiszteletére emeltek.
Larnaka és a kereszténység kapcsolata igen régi időkre nyúlik vissza, mivel a város első püspöke az az Agios Lazaros volt, aki, miután Jézus feltámasztotta haló poraiból, itt élte le „második” életét. Ma is áll az a templom, amelyet állítólagos hamvainak megtalálási helyén emeltek.
Pafos, az istenek játszótere
A sziget nyugati felének fővárosa a történelmi levegőjű Pafos, amely otthont ad a sziget második nemzetközi repülőterének is. Az üdülőváros központjában fekszik a hangulatos halászkikötő, mellette az erőd, körülöttük pedig szabadtéri kávézók és tavernák kínálják a friss, aznap kifogott halakból készült ínycsiklandó fogásokat.
Itt, a Pafos tengerpartján született legenda szerint Afrodité istennő, és a mítosz nyomán évszázadokon keresztül híveinek ezrei keresték fel a szent helyet a környező országokból. A tengerbe szakadt hatalmas sziklát Vénusz sziklának (Petra tou Romiou) nevezik, míg a Polisban található Afrodité fürdője szintén jelzi az istennő erős kötődését a szigethez. Palaepafosban, Koukliában találjuk az istennő tiszteletére emelt legelső szentély maradványait.
Közlekedés a szigeten
◆ A járművek az út bal oldalán közlekednek.
◆ A városok közötti távolságok nem nagyok .
◆ A városok között megfizethető iránytaxik közlekednek, amelyek nap közben összekötik Lefkosiát, Lemesost, Larnakát és Pafost.
◆ Számos autókölcsönzőt találunk Cipruson, az összes nagy nemzetközi márka képviselteti itt magát. A tengerparton és a nagyobb városokban önkiszolgáló benzinkutakat találunk, ahol készpénzzel lehet fizetni, és amelyek 24 órán keresztül üzemelnek. Vasárnap és ünnepnap vidéken egyes benzinkutak zárva lehetnek.
◆ Számos utazási iroda indít garantált programokat modern buszokkal, nyelveket beszélő idegenvezetőkkel.
◆ Ciprus főbb városait buszok kötik össze, Lefkosiában pedig a helyhatóság üzemeltet egy sárga színű helyi járatot.
◆ Jachtot Lemesos és Larnaka kikötőjében is lehet bérelni, személyzettel vagy anélkül.