Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke a jó utat követő településként Füredet említette példaként, a fejlesztéseit a támogatási lehetőségekhez szabóra pedig Hévízt hozta fel.
A tudatos tervezés fontosságát hangsúlyozta Pál Béla, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke is a füredi eredmények kapcsán. Részletesen szólt az elmúlt időszakban a városnak és a Balaton régiónak megítélt uniós támogatásokról.
Az idei szezonnyitó központi témáját is egy támogatás elnyerése adta. A négy éve működő turisztikai egyesület TDM-szervezetté alakulva 52 millió forintot nyert céljai megvalósításához. Mint Rádóczy Andrea elnök elmondta, az utóbbi évben gyakorlatilag már ők végezték a város marketingjét, májustól pedig ők működtetik az állandó és a szezonális Tourinformirodát is. Az egyesület a januári tisztújításnál nyitott a különböző szakmai területek felé egy-egy elnökségi felelős személy megbízásával. A jövőben földrajzilag is terjeszkednek, a környező településekkel együttműködési szerződést kötnek. Azt szeretnék, ha a jelenleg 110 fős egyesületnek a város minden turisztikai vállalkozója tagjává válna, mondta az elnök. Dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere, a parlament újraválasztott tagja is megerősítette, hogy a turizmus csak az önkormányzatok és a vállalkozók együttműködésével, az érintett önkormányzati jogkörök átadásával fejleszthető sikeresen. Éppen ezért bírálta a TDM-pályázatot, mert az meglátása szerint nem adott megfelelő segítséget a korábban elindult folyamatok szerves folytatására. De ha már így történt, dolgozni kell, ki kell használni ezt a lehetőséget is a város és turizmusa javára – mondta.
Bánki Erik a magyar turizmus helyzetéről szólva hangsúlyozta, hogy végre meg kell tanulnunk a válság kezelését. Sikeres európai példákkal szembeállítva a hazai gyakorlatot, úgy vélte, hogy mi többnyire rosszul reagáltunk. Amíg mások például növelték a marketingkeretet, mi csökkentettük, amíg mások csökkentették az adókat, mi általában növeltük, amíg máshol éppen bevezették vagy megerősítették az üdülési csekket, mi megadóztattuk, egy máshol már jól működő TDM-modell átvétele helyett a rendszert magyarosítottuk, és ezzel elrontottuk. A Fidesz parlamenti képviselőcsoportjában működő gazdasági kabinet programjára alapozva a kiemelten kezelendő tennivalók között említette a vállalkozók bevonását a közös munkába, a támogatási folyamatok felgyorsítását, a kis- és középvállalati szektor kiemelt támogatását, a vállalkozások adó- és adminisztrációs terheinek csökkentését.
A TDM-szervezetek esetében a pályázati források további biztosítását, a pályázatok jelentős egyszerűsítését, a helyi kezdeményezések támogatását, a régiós rendszer kialakításához irányelvek meghatározását tartotta többek között kiemelt feladatnak. Véleménye szerint a TDM-ek összefogására olyan informatikai rendszert kell kialakítani, amely országos hálózatba fogja őket, miközben kontrollinglehetőséget biztosít a pénzek felhasználásának ellenőrzésére.
A nagy érdeklődéssel kísért fórumot a most felújított, hivatalosan még átadás előtt álló Vaszary-villában rendezték. A kiállításoknak és konferenciáknak majd egyaránt otthont adó épületet a házigazda, Doncsev András, a Füredkult igazgatója mint az emelkedő város védjegyét mutatta be. Orbán Viktor miniszterelnöki kabinetjének egykori főosztályvezetője szerint Füred úgy kapta vissza reformkori hangulatát, hogy közben 21. századi várossá lett, és a Balaton fővárosa mellett az ország második szellemi központjává válhat.
A villa igazi megnyitására május 29-én kerül sor a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből összeállított Vaszary János-kiállítással.