Mi, debreceniek régóta otthon vagyunk Európában. Azért pályáztunk az Európa Kulturális Fõvárosa címre, mert azt szeretnénk, hogy Európa is itthon legyen a cívisvárosban. Nem egyetlen, monstre fesztiválévben gondolkodunk, hanem hosszú távú, kulturális alapú városfejlesztésben. Mi nemcsak beszélünk róla, hanem már hozzá is kezdtünk a program megvalósításához. Debrecenben a kultúrára épül a város középtávú fejlesztési koncepciója. Ma nincs még egy város Európában, ahol egyszerre építenének modern mûvészeti centrumot, konferencia-központot, városi képtárat és színházat. Debrecenben mindez elkezdõdött és megvalósul. És még sok minden más is.
A pályázati koncepciónk hét tartóoszlopon nyugszik. Ezek mindegyike alapvetõ szempontként érvényesíti a természeti adottságok megõrzését és a fenntartható fejlõdés biztosítását. Pályázatunk másik meghatározó vállalása a regionális gondolkodásmód. Úgy véljük, hogy az Európai Unió jelentõs kibõvítésével eljött az ideje, hogy újraegyesítsük a XX. századi történelem által szétszabdalt kulturális régiónkat. Ezért az Európa Kulturális Fõvárosa program részeként a város egy államhatárokon átnyúló kulturális szervezet létrehozását kezdeményezi. A Városok, falvak szövetsége a pályázat elsõ kulcsprojektje. A négy ország (Magyarország mellett Románia, Ukrajna és Szlovákia) 192 települését érintõ kezdeményezés a Református Kollégium egykori partikularendszere által kialakított közös kulturális hagyományra épít. Egyedülálló vállalkozás az új kiállítási negyed létrehozása a belvárosban – ez a második kulcsprojekt –, ami több más mellett egy ötezer négyzetméter alapterületû modern mûvészeti központot is magában foglal. A MODEM – Modern Mûvészeti Központ a legnagyobb és a legkorszerûbb képzõmûvészeti kiállítóhely lesz a régióban. Ebben az épületben nem pusztán kiemelkedõ nemzetközi idõszaki kiállításokat láthat majd a közönség, hanem a modern és a kortárs magyar képzõmûvészetet reprezentatív módon bemutató állandó tárlatot is. Alapjaiban módosítja majd a város térszerkezetét az az 57 hektár összefüggõ vízfelületû mesterséges tó, amelynek a létrehozása a pályázat harmadik kulcsprojektje. Az immár környezetvédelmi engedélyekkel is rendelkezõ tócoskerti Nagy-tó kizárólag szabadidõs és kulturális célokat szolgál majd. Ehhez kapcsolódik a pályázat ökotér programja, amelynek középpontját Európa legnagyobb városi erdeje, a Nagyerdõ adja. Itt hozzuk létre Magyarország elsõ témaparkját, a Lúdas Matyi-parkot. A gyerekek itt lépten-nyomon a klasszikus magyar mesékre vonatkozó utalásokkal találkozhatnak, szinte észrevétlenül ismerkedhetnek meg ennek gazdag hagyományával, a mesék szereplõivel és fantáziájuk segítségével õk is részeseivé válhatnak egy-egy történetnek. A több mint tíz hektár területû gyerekközpont megépítése a pályázat negyedik kulcsprojektje.
Minden más magyar pályázónál nagyobb szabású, több mint 78 milliárd forint költségvetésû fejlesztési tervvel és programkínálattal formálunk igényt az Európa Kulturális Fõvárosa cím elnyerésére. (x)
'