Mi, debreceniek régóta otthon vagyunk Európában. Azért pályáztunk az Európa Kulturális Fõvárosa címre, mert azt szeretnénk, hogy Európa is itthon legyen a cívisvárosban. Nem egyetlen, monstre fesztiválévben gondolkodunk, hanem hosszú távú, kulturális alapú városfejlesztésben. Mi nemcsak beszélünk róla, hanem már hozzá is kezdtünk a program megvalósításához. Debrecenben a kultúrára épül a város középtávú fejlesztési koncepciója. Ma nincs még egy város Európában, ahol egyszerre építenének modern mûvészeti centrumot, konferencia-központot, városi képtárat és színházat. Debrecenben mindez elkezdõdött és megvalósul. És még sok minden más is.
A pályázati koncepciónk hét tartóoszlopon nyugszik. Ezek mindegyike alapvetõ szempontként érvényesíti a természeti adottságok megõrzését és a fenntartható fejlõdés biztosítását. Pályázatunk másik meghatározó vállalása a regionális gondolkodásmód. Úgy véljük, hogy az Európai Unió jelentõs kibõvítésével eljött az ideje, hogy újraegyesítsük a XX. századi történelem által szétszabdalt kulturális régiónkat. Ezért az Európa Kulturális Fõvárosa program részeként a város egy államhatárokon átnyúló kulturális szervezet létrehozását kezdeményezi. A Városok, falvak szövetsége a pályázat elsõ kulcsprojektje. A négy ország (Magyarország mellett Románia, Ukrajna és Szlovákia) 192 települését érintõ kezdeményezés a Református Kollégium egykori partikularendszere által kialakított közös kulturális hagyományra épít. Egyedülálló vállalkozás az új kiállítási negyed létrehozása a belvárosban – ez a második kulcsprojekt –, ami több más mellett egy ötezer négyzetméter alapterületû modern mûvészeti központot is magában foglal. A MODEM – Modern Mûvészeti Központ a legnagyobb és a legkorszerûbb képzõmûvészeti kiállítóhely lesz a régióban. Ebben az épületben nem pusztán kiemelkedõ nemzetközi idõszaki kiállításokat láthat majd a közönség, hanem a modern és a kortárs magyar képzõmûvészetet reprezentatív módon bemutató állandó tárlatot is. Alapjaiban módosítja majd a város térszerkezetét az az 57 hektár összefüggõ vízfelületû mesterséges tó, amelynek a létrehozása a pályázat harmadik kulcsprojektje. Az immár környezetvédelmi engedélyekkel is rendelkezõ tócoskerti Nagy-tó kizárólag szabadidõs és kulturális célokat szolgál majd. Ehhez kapcsolódik a pályázat ökotér programja, amelynek középpontját Európa legnagyobb városi erdeje, a Nagyerdõ adja. Itt hozzuk létre Magyarország elsõ témaparkját, a Lúdas Matyi-parkot. A gyerekek itt lépten-nyomon a klasszikus magyar mesékre vonatkozó utalásokkal találkozhatnak, szinte észrevétlenül ismerkedhetnek meg ennek gazdag hagyományával, a mesék szereplõivel és fantáziájuk segítségével õk is részeseivé válhatnak egy-egy történetnek. A több mint tíz hektár területû gyerekközpont megépítése a pályázat negyedik kulcsprojektje.
A magyar színházi kultúra megújítását remélik a szakemberek a debreceni színházi régió létrehozásától – ennek egyik meghatározó eleme lesz a Latinovits Színház felépítése. Az új prózai színház a 2008/2009-es évadban kezdi meg mûködését, kiteljesítve a Csokonai Színházban 2006- ban elkezdõdõ, a közgyûlés által meghatározott folyamatot, a prózai és a zenés tagozat szervezeti elkülönülését. Ez a debreceni pályázat ötödik kulcsprojektje. A hatodik kiemelt projekt a Kölcsey-központ, amelynek több mint ezer férõhelyes nagyterme – állítható akusztikájának köszönhetõen – világszínvonalú hangversenyek színhelye lehet. Ez annak tudatában értékelhetõ különösen, hogy a leghíresebb külföldi szimfonikus zenekarok – mint például a bécsi vagy a berlini – még soha nem játszottak a Dunától keletre Magyarországon, mert eddig nem volt megfelelõ koncertterem. Debrecenben most építünk egyet. A hetedik kulcsprojekt rendezõje a Hortobágyi Nemzeti Park. A nomád olimpia a magyar és más nemzetek pusztai hagyományaira épülõ sport- és ügyességi versenyek egyedi és európai hírû rendezvénye lesz. A 2010. szeptember 18–22. között a hortobágyi Mátára tervezett programsorozat a gyökerekhez való visszatérés, a találkozás és egymás megismerésének lehetõségét nyújtja Európa, Ázsia és Amerika lovas népei számára. Korábban sehol a világon nem került sor hasonló tematikájú nemzetközi lovas esemény megrendezésére.
Minden más magyar pályázónál nagyobb szabású, több mint 78 milliárd forint költségvetésû fejlesztési tervvel és programkínálattal formálunk igényt az Európa Kulturális Fõvárosa cím elnyerésére. (x)
'