Az év során a – előzetes adatok szerint – a külföldi vendégek közel 10 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6, az éjszakáké pedig 3%-kal nőtt 2010. január–decemberhez viszonyítva.
A külföldivendég-forgalom szerkezete továbbra is átalakulóban van, a legjelentősebb küldő országok közül a Németországból, Franciaországból és Olaszországból érkezett vendégek eltöltött éjszakáinak száma csökkent, a Csehországból, az Egyesült Államokból, Lengyelországból, Ausztriából és az Egyesült Királyságból érkezetteké pedig nőtt.
A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a négycsillagos egységekben számottevő volt a növekedés, az ötcsillagos szállodákban ugyanannyi, míg az egy–három csillagos egységekben kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek, mint 2010 azonos időszakában.
A külföldi vendégek száma – a Balaton, a Közép- és a Dél-Dunántúl kivételével – mindegyik turisztikai régióban emelkedett.
2011. január–decemberben a belföldi vendégek 9 és fél millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 2, az éjszakáké 4%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A vendégforgalom visszaesése – kilenc turisztikai régióból – ötöt érintett. A belföldivendég-forgalom 67%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 3%-kal bővült.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 46,5%-os volt, ezen belül az ötcsillagosok 63,5, a
négycsillagosok 53,5%-os foglaltságot értek el. A szállodai kihasználtság összességében 1,7
százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli: 54% volt.
1%-kal nőttek az átlagárak
Decemberben a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 7%-kal (15 842 forinttal), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 19%-kal (5812 forinttal) emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az elmúlt év eredményei összességében ennél kedvezőtlenebbek, a szállodai átlagárak 1, a bruttó REVPAR-mutató 5%-kal nőtt.
Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára decemberben 9200 és 34 600, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3200 és 18 900 forint között alakult.
A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele a korábbi hónapok mérsékelt eredményeit követően 15%-os folyó áras emelkedéssel ismét kedvező képet mutatott decemberben. Összességében a szálláshelyek árbevétele folyó áron 3%-kal emelkedett 2010 azonos időszakához képest, miközben a szálláshely-szolgáltatás árindexe 2011 folyamán 1,5%-os deflációt mutat. A kereskedelmi szálláshelyek 2011. január–decemberben összesen 245 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 136 milliárd forint volt. A forint/euró árfolyam széles sávban, 263 és 316 forint között mozgott, az éves átlagárfolyam 2011-ben 279 forint volt, csupán 4 forinttal gyengébb, mint egy évvel korábban.
A fővárosban növekedés
Budapesten mind a belföldi-, mind a külföldivendég-éjszakák száma nőtt (összességében 4,5%-kal), ezzel szemben a balatoni forgalomnál mindkét mutató esetében visszaesést regisztráltak a szálláshelyek. Január–decemberben a Balatonon kívül a Dél-Dunántúl, az Észak-Alföld, továbbá a Tiszatavi turisztikai régióban csökkent a vendégforgalom.