Ha nyelveket beszélve, segítőkészen tudjuk a turistát fogadni, eligazítani, akkor megtérül a befektetésünk; nem kell azonban nagy dolgokra, vagy bonyolult felkészülésre gondolni, elég egy mosoly, amely többet jelent sokszor ezer szónál.
E nyitottságnak jó megnyilvánulását a mai napon megrendezett „Év Ökoturisztikai Létesítménye” díjátadó ünnepség, a természeti értékeinkre, a látogató-menedzsmentre felhívva a figyelmet, valamint a nemzeti turisztikai szervezet és partnereinek személyes megnyilvánulása és jelenléte, amely több ponton a vezetőség és a turisták közvetlen találkozására adott alkalmat.
A díjátadó ünnepségnek otthont adó Larus rendezvényközpontban először Dr. Rátz András, a környezet- és természetvédelemért felelős államtitkár (VM) köszöntötte az egybegyűlteket. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a természet megóvása és a turizmus mennyire két egymásra utalt terület. Az ökoturisztikai létesítmények, amelyek száma ma 552 országszerte, jelentős szerepet játszanak a család-és látogatóbarát jelleg erősítésében, legyen az bármelyik a 10 nemzeti park által fenntartott, vagy egy betététi társaság által üzemeltetett központ. A regisztrált látogatók száma évente 1,3 millió fő, de ennek a területnek a jelentőségét nem csupán ez a szám szimbolizálja.
Abban az EU-s pénzügyi ciklusban, amely ebben az évben zárul, mintegy 36 milliárd forint állt rendelkezésre többek között a vizes élőhelyek fejlesztésére, és olyan színvonalas látogatóközpontok létesítésére, mint a Pannon Csillagda, vagy a Tihanyi Levendulaház, ahol akár műmocsárba süllyedve is átélhetik gyerkőceink a természet csodáit. Az idei pályázatra 9 látogatóközpont és 7 tanösvény nyújtott be anyagot, amelyek helyszíneit az inkognitóban megjelenő értékelő bizottság pontozott.
Dr. Horváth Viktória, turizmusért felelős helyettes államtitkár (NGM), felidézte egy korábbi élményét, amely a Balaton körüli kerékpárút létesítésekor felmerült fejlesztési-környezeti ellenvélemények formájában volt tapasztalható. Szerencsére, e világnap is lehetőséget biztosít az értelmes és kölcsönös előnyökön alapuló megoldásokra, hiszen környezeti kincseinket meg kell mutatnunk ahhoz, hogy meg is óvhassuk azokat. A tudatos látogatók száma hazánkban is egyre több és jó jel, hogy a környezet és vendéglátás egyre szorosabb kötelékébe immár a szolgáltatók, a helyi termelők is be tudnak kapcsolódni. Köszöntőjét ezzel a kéréssel toldotta meg a helyettes államtitkár asszony: a közel sem egyszerű feladatba kapcsolódjanak be a helyiek is, hiszen nagyon fontos, hogy ez a láncszem se maradjon ki a természeti értékek kulturált, vonzó és élményszerű bemutatásából.
A Turizmus Világnapja alkalmából Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára 12 órától a Gerbeaud pultjában szolgálta ki a turisták által közkedvelt cukrászda vendégeit.
Denéné Tóth Marianna, a Magyar Turizmus Zrt, vezérigazgatója is a kapcsolatteremtés minőségére hívta fel a figyelmet és ő maga is ehhez tartva magát, több mosollyal is megörvendeztette a rendezvényen résztvevő díjazottakat is. A szakma mai ünnepnapján kiemelte, hogy a gazdasági teljesítőképesség, aminek a turizmus is része, valóban hozzájárul a helyi életminőség javításához.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a fenntarthatóság és a természeti kincseinkkel való takarékosság nagyon fontos szempontok kell, hogy legyenek egy-egy létesítmény megvalósítása során, már a tervezéskor is. Kiváló példa erre az a hat díjazott létesítmény, amely a zöld-turizmus megvalósításában is példaértékű munkát végez. Kulcsfontosságú a látogatók és a turizmust menedzselő szakemberek közvetlen kapcsolata, ezért is vett részt a szervezet legfelső vezetése ma öt különböző budapesti helyszínen, kis ajándékokkal meglepve a turistákat ebben a munkában.
Szerkesztőségünk a Liszt Ferenc téri mini, szabadtéri meglepetés-koncerten járt, ahol a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói kápráztatták el a kezdetben mit sem sejtő magyar és nem kevés számú külföldi érdeklődőt.
De visszakanyarodva a díjazottakra, összefoglaljuk röviden mely létesítmények vehették át elismerő oklevelüket a délelőtt folyamán. A cím elnyerésére a létesítmények üzemeltetői (nemzeti parkok igazgatóságai, erdőgazdaságok, önkormányzatok, társadalmi szervezetek vagy vállalkozások) pályázhattak a már említett két kategóriában.
Összesen 16 pályamű érkezett az ország különböző pontjairól. A bírálati szempontok közül csak néhány: a természeti-kulturális erőforrások fenntartható használata, a látogatók számára nyújtott élmény autentikussága és a tudatos szemléletformálás.
Kik voltak a legjobbak?
Látogatóközpont kategória
I. helyezett
Ligneum Látogatóközpont, Sopron Nyugat-magyarországi Egyetem - a környezettudatos szemléletet közvetítő tudástér - az egyetem botanikus kertjében - a nagyközönség számára is érthető formában adja át a tudományos eredményeket
II. helyezett
Fehér Gólya Múzeum, Kölked, Duna—Dráva Nemzeti Park Igazgatóság - fehér gólyákkal és élőhelyük - természetismereti foglalkozások idegen nyelven is - beltéri programokat kiegészítő kenus, lovas és kerékpáros túrák
III. helyezett
Kemenes Vulkánpark Látogatóközpont Celldömölk - ötszintes központ az egykori bazaltvulkán lábánál - helyi természeti adottságok a mai csúcstechnika bemutatásában - legmodernebb, interaktív eszközök
Tanösvény kategória
I. helyezett
Pele-körút Tanösvény, Csopak Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság - 50-féle növény bemutatása egy kis patak környezetében - 1,5 hektáros parkban - interaktív tájékoztatóállomások
II. helyezett
Lischka Lipót Tanösvény, Békéscsaba, Körösök Völgye Natúrpark Egyesület - a Széchenyi-liget közpark és környékének története az 1800-as évektől napjainkig - az alföldi parkerdő növény- és állatvilágának bemutatása
III. helyezett
Rezgőnyár Tanösvény, Őriszentpéter, Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság - az erdő kialakulása, a fasorok jelentősége - erdőgazdálkodási módok, adulakó madarak - tókák, a jellegzetes kis esőgyűjtő tavacskák bemutatása