A Szövetség Erzsébetvárosért (SZEM) elsietettnek tartja a rendeletet, míg a lakók érdekeit képviselő Civil Mozgalom Erzsébetvárosért Egyesület (CIMER) úgy véli: a rendelettel lehetne elejét venni a VII. kerületi éjszakai randalírozásoknak.
A rendelet-tervezet értelmében csak az alkoholt nem árusító vendéglők, boltok és a szállodai bárok tarthatnak nyitva éjfél után az Erzsébetvárosban. A benyújtás előtt módosított csendrendelet azonban megadja a lehetőséget az éjfél utáni - alkoholmentes - nyitvatartásra, amennyiben a vendéglátósok meg tudnak egyezni a környező házak lakóival. A rendelet-tervezetet pénteken terjesztik a VII. kerületi képviselő-testület elé. Ezt megelőzően még egyezetnek a módosításokról a képviselők.
A kerület szocialista alpolgármestere, Gergely József a CIMER-hez hasonlóan úgy látja: a randalírozás hatósági keretek között nem igazán kezelhető, csak a rendelettel lehet a kerület 12 ezer lakóját érintő éjszakai zajongásnak. Gergely szerint a kerületben 154 olyan vendéglátóhely van, melyet érinthet a rendelet. Ez az összes egységnek mindössze 10 százaléka.
A SZEM képviselője, Keccskés Gusztáv elismerte, hogy a zajt valóban korlátozni kell, de az ez által okozott kellemetlenségekért nem a vendéglősöket terheli a felelősség, nem az üzletek nyitvatartása a probléma, hanem a vendégek magatartása. Kecskés kifogásolta, hogy a SZEM-et nem vonták be a rendelet előkészítésébe. A SZEM képviselője elmondta azt is, hogy a kerületi jegyző jogkörei révén kényszerítheti a vendéglősöket a rendet betartató utcaőrségek felállítására.
A Societas erzsébetvárosi szervezete szintén a csendrendelet ellen küzd. A szervezet nem támogatja a fővárosiak és a Budapestre látogató bel- és külföldiek által egyaránt kedvelt éjszakai élet „megfojtását”, melynek következtében szerintük az önkormányzatot is kár éri.
A rendelet ellen szintén tiltakozó Bojár Iván András, városarculati tanácsnok úgy látja: a tervezet elfogadása része az őszi önkormányzati választásokat megelőző kampánynak. Szintén politikai indokokat lát a háttérben az Élő Erzsébetvárosért Egyesület. Az egyesület szerint a szabályozás szakmailag nem indokolt, a főváros érdekeit nem szolgálja.
Hogy a CIMER és a kerület politikai vezetése még jobban magára maradjon az erzsébetvárosi csatában, a facebook közösségi oldalon „Nem az erzsébetvárosi csendrendeletre!” néven hatezer fős támogatói csoport alakult. A politikusi csapatot tovább gyengíti, hogy Hunvald György szocialista polgármester és Gál György, az SZDSZ képviselője előzetes letartóztatásban vannak, így a tervezet elfogadásához szükséges, koalíciós többség nem lesz meg.