A pécsi ókeresztény temetőegyüttes 16 épülete évekkel ezelőtt világörökségi védettséget kapott. A temetőkert azonban több száz sírból áll, amelyek közül az elmúlt négy évben újabb 3 sírkamrát ástak ki. A sírok, sírkápolnák csak kis részben látogathatóak. A pályázat központjában a világörökségi műemlék együttes egyik legjelentősebb tagjának, a 20 méter hosszú, hétkaréjos ókeresztény templomnak (Cella Septichora) a bemutathatóvá tétele áll. (Az ókor e felbecsülhetetlen értékű emlékét már 1938-ban feltárták, a nagyközönség számára azonban mindmáig nem volt hozzáférhető.) A Cella Septichora, amely mintegy 6 méterrel a földfelszín alatt található, attraktív üvegtetős védelmet kap, amely nagyobb kiterjedésű lesz a templomfalak területénél. Ez lehetővé teszi, hogy külső falai mentén a látogatást élményszerűvé tevő 4000 négyzetméteres díszkert létesüljön. Az üvegtetős megoldással felülről láthatóvá lesz a VIII. és IX. számú sírkamra is. A Cella Septichora 900 négyzetméteres föld alatti turisztikai bemutató központtal bővül. Itt kisebb kulturális rendezvények lebonyolítására is mód lesz, továbbá egy kommunális blokk révén biztosított a turisták kiszolgálása is. Föld alatti folyosók biztosítják innen további három – jelenleg csak lépcsőkön, a földfelszínről megközelíthető – híres sírkamrához és keresztelőkápolnához az összeköttetést. Javítani fogják az Apáczai utcában található ókeresztény temetőépületek állagát és bemutathatóságát is.
Kiegészítő fejlesztések
A projektben jelentős szerepet kaptak a kiegészítő és kapcsolódó célzatú fejlesztések, így a kulturált megközelítés és a parkolás kérdéseinek legalább részbeni megoldása. Megújul a világörökségi helyszínek környezete, a megközelítés helyszínei új térburkolatot és térvilágítást kapnak. Az északi várfal sétány teljes területét (10 000 m2) parkosítják. A várfal északi fala mentén vezető utat kiszélesítik, új sávot építenek hozzá. Ez a sáv szolgál a látogatók járműveinek parkolására, így a mozgáskorlátozottak is akadályok nélkül, könnyen megközelíthetik a műemléket. Az északi várfal rehabilitációja a középkori egyetemtől a Zsolnay múzeumig terjed. Hasonlóan felújítják a nyugati várfal sétányt az itt található barokk pavilonnal együtt.
A városközpont megújulása
Felújítják a műemléki védelem alatt álló Civil Közösségek Házát. Ez a 670 m2 nagyságú földszinti tér rendbetételét, 480 m2 tetőtér beépítését, az udvari épületek rekonstrukcióját jelenti. Ezáltal új funkciókat nyer a ház, kialakítanak egy konferenciatermet és ajándékboltot, nyitott kézművesműhelyt, kiállító- és foglalkoztató termeket hoznak létre. Itt kap helyet egy turistainformációs iroda is. A Szent István tér, a Jannus Pannonius, az Esze Tamás, a Káptalan utcák és a Felső-sétatér térségében teljes közműcserét hajtanak végre. A közvilágítás rekonstrukciója és a látványkivilágítás kiemelten fontos szerepet kap. A Török kutat rekonstruálják.
Példaértékű, sok tapasztalatot igénylő és nyújtó nagy munkába vágta fejszéjét a Pécs/Sopianae Örökség Kht. A projekt megvalósítására mindössze két év áll rendelkezésre, és ebben még a bonyolult közbeszerzési pályázat lebonyolítása is benne foglaltatik. A kiváló helyismeretet megkövetelő és régészeti leletek megóvásában jártasságot felmutató kivitelező kiválasztására és a munka levezényelésére részletes leírás, munka- és ütemterv készül. Beruházási szakaszokra bontják a teendőket, figyelembe véve a műszaki munkálatok logikai szakaszolhatóságát és egymásutániságát, illetve párhuzamosságát.