Édes, mézes csemegék, karakteres ízű, csípős savanyúságok, a grillezett bárányhús füstös íze, sós tengervíz, fehér homok, vakító nap, tiszta kék ég, színkavalkád a kerámiákon, textileken, a müezzin távolba zengő, misztikus éneke, a tenger hullámzása, a hammam tejszínű párája, a sűrű, édes, forró, sötétzöld mentatea, a hamuban sült kenyér, a napfelkelte a sivatagban, a vízipipa füstjének jellegzetes illata, a szaharai szálloda hangulata, a medina bazárjának nyüzsgése megigézi az európai embert.
Ugyanakkor a nők többsége fejkendő nélkül jár, dolgozik, és ha kedve tartja, beül egy nőknek fenntartott kávézóba. A fiatalok diszkóban szórakoznak, ugyanúgy, mint Európában.
KURIÓZUM AZ OUDNAI ERŐD
Hammametből Oudnába, más néven Uthinába buszoztunk. Az egykor virágzó római kori település felújított erődjénél mi voltunk az első magyar „fecskék”, még nem járt ott szervezett hazai csoport. Útban az erőd felé egy lakóház és egy fürdőház, azaz therma alapjainak maradványait szemléltük meg, a padló itt-ott fellelhető mozaikjában geometriai motívumokkal, a fürdőház tetővel védett, delfines mozaikképével. A nemrég felújított és megnyitott, homokkőből készült, labirintusszerű erőd nagy terme figyelemre méltó arabos építészeti megoldásaival hívogat. A Capitolium panorámájában, a zöld síkon és a pipacsmezőn is túl feltűnnek az ókori vízvezeték boltívekkel díszített oszlopsorai. A rómaiak Zaghouanból 132 km hos�szú vízvezetéken keresztül szállították a vizet a korabeli Karthágóba. Bejártuk az oudnai amfiteátrumot is, mely 16 000 főt fogadott be. Karthágóban nemcsak Antonius fürdőjét néztük meg, hanem a városból megmaradt más romokat is. Láttuk az iskola alapjait, a hideg és a meleg, valamint a gőzfürdő romjait, a bordélyházba vezető titkos alagutat.
FESTŐI KÉK-FEHÉR FALU
Tunézia Szentendréje Sidi Bou Said. A kis domboldali faluban a hagyományőrzés miatt csak fehérre lehet festeni a mór stílusban épült épületeket és kékre az ajtókat, ablakokat, erkélyrácsokat. Széles út vezet a dombtetőre, két oldalt kis üzletek sokaságával. A dombtetőre érve a festői Tuniszi-öböl tárult elénk pálmafákkal keretezve.
SIVATAGI HULLÁMVASÚT
Hammametből kétnapos sivatag túrára indultunk. Touzerben dzsipekre cseréltük a buszt, és elindultunk a sivatagi „hullámvasúton”. A sofőr izgalmasan vezetett, néha versenyt sikítottunk a félig a dűnén forgó, félig a levegőben lógó kerekű terepjáróban. A célban az előttünk érkező dzsipből mezítláb léptek ki útitársaink, és bokáig merültek el a homokban. Követtük példájukat, és a fennsíkról letekintve láttuk a kiterítve a világ legnagyobb zászlóját, amellyel Tunézia bekerült a Guinness-rekordok könyvébe. A Csillagok háborúja Oung Jamel-i forgatási helyszíne közelében terítették ki a 104 550 négyzetméteres lobogót, és fesztivált is rendeztek.
Ebéd után a Chebika oázisig autóztunk. Meghökkentő volt a homoksivatag közepén a zöldellő, datolyapálmás oázis, amely három meleg vizű forrásból kapta a vizet. Hegyet is másztunk az Atlasz-hegységben, utunk kagylók tömegéből álló kőzettömbök mellett vezetett el, bizonyítékául annak, hogy egykor tenger hullámzott ott. Majd a legnagyobb sós tavon, a Chott el Djeriden át utaztunk Douzba, egy szaharai atmoszférájú hotelbe. Nem is volt szükségünk a hajnali telefonos ébresztőre, fél 4-kor feleszméltünk a müezzinnek énekére. Ezután dromedárra szálltunk, sivatagi öltözetben, napfelkeltére a sivatagba értünk.
BARLANGLAKÁS, KÖLESKENYÉR
Egy barlanglakást néztünk meg következő úti célunkat elérve, Matmatában. Hetvenen laknak még ma is ilyen hajlékokban – hallottuk az idegenvezetőtől. A földbe vájt üreg közepén az udvar tátong, körülötte a falakba vájt tágas szobák akár turistaszállásnak is berendezhetők. A lakók megkínáltak bennünket édes, sűrű mentateával és hamuban sült köleskenyérrel, és a kézi malomkövekkel a gabonaőrlést is megmutatták. Tovább indulva El Jemben bejártuk a világ harmadik legnagyobb amfiteátrumát a tágas alagsorral, jobbra-balra nyíló fülkékkel, a földszinttel és a felső sorokkal. Monastirt késő esti sétán barangoltuk be. Az impozáns tér végében áll a város neves szülöttje, Habib Bourgiba, a volt államfő és családja aranyozott kupolájú mauzóleuma. Az egykori államférfit nagy tisztelet övezi Tunéziában, neki köszönhető az ország gazdasági fellendülése és a turizmus fejlesztése. Sousse-ban, az ország harmadik legnagyobb városának macskaköves, szűk utcácskáin még hazajövetelünk hajnalán is barangoltunk hammamot (tradicionális gőzfürdő, masszázzsal) keresve. Ébredezett a város, kipakolták portékáikat a bőrárusok, halomban álltak a színes, könnyű, áttetsző, fémszállal hímzett függönyök, frissen sült kenyér illata csalt be bennünket egy pékségbe. A hammam a szállodákban is a vendégek rendelkezésére áll. A gőzfürdőben felpuhul a bőr, könnyű ledörzsölni az elhalt hámréteget, utána jólesik felváltva öntögetni a hideg és a meleg vizet magunkra és pihenni, ellazulni a misztikus arab zene mellett a meleg párában.
MAGYAR ANIMÁCIÓ
A fenti élményeket bárki átélheti, aki Tunéziát választja úti célként. A szállodák szórakoztató központként működnek. A szórakoztatás részét képezik az animátorok gyermekműsorai, gyermekfoglalkozásai, felnőtteknek szóló előadásai. Wifi a legtöbb szálloda lobbijában ingyenesen elérhető. Említést érdemel a négycsillagos Vincci Nozha Beach Resort Hammametben. A közvetlenül a tengerparton fekvő szállodában magyar nyelvű gyermekanimáció is szórakoztatja a vendégeket a Sun & Fun jóvoltából. Szintén négycsillagos a monastiri Dessole Bella Vista Resort Hotel, amely öt percre van a monastiri reptértől. Közvetlen tengerpartja, nagy kertje miatt is kitűnő nyaralóhely gyermekes családoknak, pároknak. Az, ötcsillagos Riu Imperial Marhaba Port el Kantauiban található. A monumentális épületben üveges liftek szállítják a vendégeket, rengeteg sportolási lehetőséget kínálnak.
BIZTONSÁG, VENDÉGSZERETET
Megfelelő tájékozódás után az utazó egy csodálatos Tunéziát ismerhet meg, hiszen minden adva van: homokos tengerpartok, türkizkék színű tenger, simogató habok, jó ár-érték arányt képviselő szállodák és a helyiek utánozhatatlan mosolya. Érezhető a turistákra irányuló kiemelt figyelem, a biztonság és a hagyományos vendégszeretet a helyiek részéről.