Jóllehet, az áprilisi tervekhez képest némileg csökkentek a kapacitások, de még mindig nagyobb repülős kontingensekkel indultak neki a főszezonnak a kiutaztatók, mint tavaly. A június végi adatok szerint több mint 260 000 garanciális charterhelyük van, míg az elmúlt évben csak 209 000 volt. Egy birtokunkba jutott kimutatás szerint a legnagyobb négy túraszervező (Neckermann, Kartago, Best, TUI) együtt nagyobb charterkapacitást foglalt le, mint az összes többi tour-operátor összesen. 40 ezer fölötti hellyel a Neckermann áll az élen, a Kartago, a Best és a TUI 30- 40 ezer közötti kapacitások felett rendelkezik, az őket követő 5Kontinens, Aeolus, Quaestor és IBUSZ 10-12 ezer hely fölött diszponál. Ötezer helynél többet tölt az OTP Travel, a Dias Zeus, a Bella Tours és a Tensi.
Az eredeti tervekhez képest több iroda is csökkentette charterkapacitásait, bővítésre alig volt példa. A Jordan Tours egyáltalán nem indította el aquabai járatait, és pillanatnyilag utazásszervezői tevékenységét is szünetelteti. A Neckermann Magyarország még az indulás előtt lemondta új mykonos-i charterláncát, mivel a helyek értékesítése a várakozások alatt maradt. A mallorcai charterláncok piacát jellemző túlkínálat miatt a Neckermann úgy döntött, hogy júliustól lemondja egyik budapesti indulású mallorcai láncát is. A Tensi szintén a túlkínálat miatt állt el attól a tervétől, hogy három másik irodával együttműködve Sármellékről is indítson járatokat a török riviérára. Az áprilisi dahabi robbantás után a Best és a Kartago is lemondott egyet-egyet egyiptomi charterláncából. A Best Reisen emellett azonban két újabb láncot is indított Monastirba június végétől, illetve július közepétől.
A kiutaztató irodák repülős kapacitásai alapján jelentős eltérések mutatkoznak a tavalyi nyár és az idei között a charteres úti célok közötti megoszlásban (a 2006. június végi adatok alapján). Egyiptom és Törökország jelentősen vesztett pozíciójából. Mindkét országban idén és tavaly is történtek bombamerényletek, Törökországban pedig az orosz küldőpiac érdeklődésének növekedésével az árak is fokozatosan emelkednek. Míg Egyiptom tavaly nyáron 17 százalékot tudott magáénak a kiutazó piacból, ebben az évben június végén már csak 11 százalékot. Törökország részesedése 16 százalékról 14 százalékra esett vissza. Az idei nyár nyertese Görögország és Spanyolország. Görögország 5 százalékkal, 35 százalékra növelte piaci részesedését, Spanyolország 10 százalékról csaknem 14 százalékra javított. A két desztináció az egyéb kategóriába tartozó úti célok (Ciprus, Bulgária, Málta, Marokkó, Olaszország) rovására fejlődött, amelyek az idén kisebb szeletet hasítanak ki a piaci tortából: részarányuk 12 százalékról 10 százalékra csökkent. Tunézia részesedése tavalyhoz képest kis mértékben (+1 százalék) 16 százalékra növekedett. Ezek azonban még csak a tervek. A desztinációk sikerét idén leginkább az határozza majd meg, hogy milyen árakon érhetők el.
Élénkülhet a kereslet az olcsóbb úti célok iránt, hiszen a forint nagymértékű gyengülése miatt számos kiutaztató áremelésre kényszerül. A szakemberek a kiutazási kedv általános visszaesésével is számolnak. Júniusban néhány hét alatt 10 százalékkal, mintegy 25 forinttal drágult a magyar fizetőeszköz az euróhoz viszonyítva. Az eddigi áremelkedést sokan átvállalták, de a 280 forint körüli eurókurzus számos iroda kalkulációiba nem fér bele. Lapunk értesülései szerint a Magyar TUI 7, a Car-Tour 6, a Tensi Holiday pedig 5 százalékkal emelte árait július elején, hogy ellensúlyozzák a forint romlását. A Kartago Tours augusztusra, a Best Reisen szeptemberre helyezett kilátásba áremelést, ha a forint-euró árfolyam tartósan 285 forint körül marad. A Quaestor Travel nem tervez emelést. A cég ügyvezető igazgatója, Tütünkov-Hrisztov Jordán azzal érvelt, hogy garanciában lekötött szálláshelyeik árát még előnyös árfolyamon egyenlítették ki, és igyekeznek menet közben nem változtatni a szerződési feltételeken.