A döntést a kormánypárti és ellenzéki tagok közösen hozták, derült ki a Közép-dunántúlii Regionális Fejlesztési Tanács (KDRFT) február 12-i ülése után tartott sajtótájékoztatón, melyen Pál Béla elnök és mások számoltak be a kezdeményezésről. Matisz János a múlt év májusában került a regionális operatív program megvalósításában közreműködő KDRFÜ élére. Elődje, Kovács Tamás, akkor hasonló gyorsasággal távozott a posztról. Igaz, a hivatalos bejelentés szerint saját kérésére lett belőle helyettes vezető az utódja mellett rövid időre. Matisz János korábban a VÁTI Kht. operatív igazgatójaként dolgozott, székesfehérvári megbízását 5 évre kapta tavaly május végén. A KDRFT decemberi ülésén még maga Pál Béla elnök mondta el róla, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szerint Matisz kiváló minősítést érdemel az elmúlt nyolc hónapban végzett szakmai munkájáért. Irányítása alatt nagyon szép eredményeket ért el a szervezet, komoly lemaradásokat bepótoltak.
Pál Béla a leváltás kezdeményezését bejelentő pénteki sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy nem az uniós támogatásokkal kapcsolatos szakmai tevékenység kapcsán jutottak a döntésre, hanem a felügyelő bizottság decemberi vizsgálatának belső működésről szerzett ismeretei és korábbi közvetlen tapasztalatok vezettek ide. A KDRFT decemberi ülésén tett szóbeli előterjesztése szerint többek között kifogásolta, hogy Matisz János az érintettek megkérdezése nélkül lekérte a szolgáltatótól a céges előfizetésű mobiltelefonok híváslistáját, köztük az országgyűlési képviselőként is dolgozó Pál Béláét is. Nem sikerült tisztázniuk azt sem, ki, kinek a főnöke. "Nem az igazgató úr és nem is a helyettese a Fejlesztési Tanács elnöke, és nem is ők a tulajdonosok, hanem ő (Pál Béla - a szerk.) az elnök, a Tanács pedig az Ügynökség tulajdonosa" - mondta többek között. Ugyancsak kifogásolta, hogy a munkaszervezetnél dolgozó közvetlen segítőjét az igazgató akadályozta munkájában és indokolatlanul fegyelmivel bűntette.
A közben lezajlott felügyelő bizottsági vizsgálat alapján további pontokkal egészítették ki a "bűnlajstromot". Az igazgató az SZMSZ-ben nem szereplő helyettesi státuszokat létesített 750 ezer forintos fizetéssel plusz 50 százalékos plusz juttatással, visszamenőlegesen megírt szerződésekkel. Kifogásolták azt is, hogy az így kinevezett vezetők korlátlan személyi használatú gépkocsikat kaptak, sőt még rendőrségi radar blokkolására alkalmas berendezést is beszereltek a kocsikba közpénzen. Problémákat találtak a reprezentációs és költségelszámolásokban is. Konkrét anyagi visszaélések gyanújára lehet következtetni a sajtótájékoztatón szintén résztvevő Debreczenyi János szavaiból. A veszprémi polgármester a megyei lap szerint úgy fogalmazott a vezetőkről, hogy elképesztő mennyiségű pénzt emeltek ki a költségvetésből, amelyet nem a köz javára fordítottak. A rendkívüli felmondás a KDRFT szándéka szerint a hónap végén lép életbe, de ehhez még szükség van a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egyetértésére is.