Ideális terület például Franciaország, Németország és Svájc közös határvidéke, Elzász, ide szervezett bemutató utat az Unitravel. Útba esett Regensburg, Rothenburg o.d. Tauber, a Bodeni-tó és Innsbruck is. Természeti szépségekben nem volt hiány, miként kőcsipkés katedrálisokban, mézeskalács házacskákból álló középkori városkákból sem. Visszafelé buszderéknyi francia sajtot, finom borokat és sok tanulságot is hoztunk. (Autóbuszon nincs túlsúly!)
Kilencmillió turista érkezik évente Elzászba, Franciaország legkisebb tartományába. A tartomány – Strasbourg kivételével – nem a „megalátványosságok”, a milliárdos beruházások révén lett kedvelt úti cél, hanem azért, mert hétköznapi életének minden történelmi sajátosságát, építészete jellegzetességét megőrizte, óvja, ápolja és értékesíti. Többszáz éves, fagerendás, gondosan megóvott házacskák, középkori arculatukat megőrző városok, gondosan megmunkált szőlőültetvények, büszkén vállalt helyi specialitások (bor, sajt, hagyományos ételek), és a múzeumok vonzzák ide a turistákat.
Elzász változatos szépségű, ősi kultúrtáj; olyan töményen megőrizte két nemzet sok évszázados történelmi emlékeit, hogy a látogató folyamatosan egy mesevilág kulisszái között érezheti magát. A kis tartományban több mint 250, a helyi ipar és történelem emlékét őrző múzeum, kiállítóhely, sok kastély, díszkert és vadaspark látogatható. A Rajna és a Vogézek hegyei között 17 ezer kilométernyi jelzett túraútvonal (gyalogosoknak, kerékpározóknak, lovasoknak) vezet festői tájakon át. 170 kilométeres a híres borút, és van útja a román stílusú középkori építészetnek, a sajtnak, a savanyú káposztának, a pisztrángnak is. A szántóföldeket mintha fésűvel gereblyézték volna, a szőlőtőkék sorai katonás rendben sorakoznak a hullámzó a dombokon, a házakat elönti a virág. Decemberben óriási szabadtéri karácsonyi díszletté alakul a térség valamennyi középkori városkája. A tartomány kultúrájának sűrítménye és csúcspontja az UNESCO világörökség listáján szereplő Strasbourg (egyben az Európai Parlament és egyéb európai intézmények székhelye), valamint Colmar Elzász Velencéje és művészvárosa).
„Savoir-vivre”
A helyi ételspecialitások és tájjellegű borok népszerűsítése itt magától ér tetődően minden turisztikai kiadványban bő terepet kap. A specialitások mindegyike kapható és fogyasztható is, akár a kisebb hangulatos vendéglőkben, akár az előkelő városi éttermekben, amelyek – a borpincék is – előszeretettel telepedtek meg műemléki épületben. (A „Kammerzell” például Strasbourg reneszánszkori ékköve). A friss alapanyagot természetesen a környékbeli termelőktől vásárolják, így él meg jól a gazda és a vállalkozó egyaránt. A tésztában sült libamájpástétomot a 18. században Strasbourgban készítették először. Tésztában sült zamatos darált húsból áll a munster tourte, ha pedig sonkásfokhagymás a töltelék, akkor flambé tart a neve. A savanyú káposztát sokoldalúan használják, füstölt csülökkel, kolbásszal, burgonyával egybepárolva tálalják legtöbbször. Az édességek közül ne mulasszuk el a szilvás süteményt (quetsch plum tart) megkóstolni. Százféle helyi sajtból válogathatunk, amelyek címkéje büszkén hirdeti a származási helyet, amely véletlenül sem Európa, hanem Elzász, csupa nagybetűvel! Az elzászi fehérborok nagyon híresek, kiváló a marketing, erős a minőségi kontroll, az italt kizárólag a térségre jellemző formájú palackokban árulhatják. A borkóstolásokon kiderül, hogy tokay pinot gris címkével is forgalmaznak bort. Egy palack bor ára a pincészetekben 5 és 20 euró között mozog, a vidéki, hangulatos vendéglőkben 10 euró körüliek az ételárak. Az utánozhatatlanul egyedi és elegáns Kammerzell étteremben az árak 23 eurótól 88 euróig terjednek.
Királyi szállásoktól a falusi fogadóig
A turisztikai infrastruktúra igen jól kiépített. 111 800 vendégágy áll rendelkezésre, a kis- és közepes turisztikai vállalkozások (szállók, vendéglők, pincészetek, szabadidős sportok szervezői minden témakörben) uralják a terepet. A szálláshelyek kisebb része (41 százalék) található szállodákban. Sikeresek a hagyományos történelmi épületek „felhasználásában”, a hangulatos, romantikus arculat kialakításában. Az árskála is igen széles: vannak „királyi” szállások 220 euróért, de a Vogézek kis településein 25 euróért a szálláshoz még vacsorát is kapni. Kedvező árúak (30-45 euró) a „Villages Hotel”- lánc szállodái; a külvárosokban telepített házak kialakítását a célszerűség jellemzi (légkondicionálás, őrzött parkoló).
Amit látni kell
Kiknek ajánljuk?
Új utakon a buszturizmus
Urbantsok Gábor, az Unitravel ügyvezetõ igazgatója szerint a diszkont-légitársaságok térnyerése nem vitt, hanem hozott a cég konyhájára. Aki ráérez arra, hogy a diszkontrepülõjegyek mellé kínált „földi” szolgáltatás csomagra milyen nagy az igény, az sikeres repülõ + autóbusz kombinációvá változtathatja az eddigi autóbuszos utakat. Forgalmuk 70 százaléka már ilyen, de emellett 8 autóbuszos céget is foglalkoztatnak egész évben. Idõvel a repülõs városlátogatás buszos csillagtúrákkal bõvülhet, véli. A jól összeállított útvonalon viszont verhetetlen az autóbusz, hiszen az út minden pillanata élmény. A mûfaj örök, mert bár minden évben más-más ország vagy terület a favorit, újabb a felkínált választék és folyamatosan beérik a vevõkör is. Külföldön már bevált a hasonló autóbuszutak – a légi közlekedésben már bevált „code-sharing” formájú – közös értékesítése.
'