Az utazók gyakran nem veszik figyelembe, hogy a legtöbb népszerű úti cél veszélyes lehet, mivel közepes vagy magas a hepatitis A és B fertőzöttek aránya az országban. A német hepatitises esetek 73 százaléka Európában (beleértve Németországot is) fertőződött meg, holott sokan azt gondolják, ez az egzotikus, fejlődő országok betegsége – hangsúlyozták az Utazási Medicina Nemzetközi Társasága (ISTM) európai konferenciáján, amelynek egyik kiemelt témája az utazók hepatitis-kockázata és védelme volt.
A hepatitis A virus jelenti a leggyakoribb veszélyt az utazókra. Világszerte ugyanis ez a legáltalánosabban előforduló fajtája a hepatitis vírusoknak, a becslések szerint több tízmillióan fertőződnek meg évente. A hepatitis A virus szennyezett étellel, itallal, fertőzött vízzel, vagy tengeri ételekkel terjed, de problémás lehet egy hepatitis A által fertőzött személlyel való közvetlen érintkezés is.
A világon jelenleg 2 milliárd hepatitis B fertőzött él, és körülbelül 350-400 millió a krónikus betegek száma. Hepatitis B vírussal erősen fertőzött területnek számítanak a közép- és dél-afrikai országok, Bulgária, az ázsiai régió kedvelt úti célpontjai, például Kína, Thaiföld és az Arab-félsziget. Közepesen fertőzött Spanyolország, Olaszország, Horvátország, Görögország és az észak-afrikai területek.
A konferencián elhangzott az EU országok utazóinak 15 százaléka önként vagy figyelmetlenségből teszi ki magát a hepatitis B fertőzés kockázatának, sokan azt gondolják, hogy csak szexuális úton lehet megfertőződni. Holott Olaszországban például a hepatitis B fertőzések 33 százaléka olyan forrásból származott, mint például a piercing, manikűr, pedikűr és borotválkozás.
Hat országból – Belgium, Finnország, Németország, Olaszország, Hollandia és az Egyesült Királyság – összesen 8000 embert kérdeztek meg utazási egészségügyi szokásairól abban az internetes felmérésben, amelyet most publikáltak először a konferencián. A felmérésből kiderült, hogy tavaly a nyugat-európai populáció 29%-a olyan területre utazott nyaralni, ahol rendkívül magas a hepatitis A és B fertőzés rizikója. Ez az arányszám a hat országra vetítve 56.4 millió felnőttet jelent, akik kitették magukat a hepatitis veszélyének. A veszélyes területre készülő utazók 85%-a egyátalán nincs tudatában a hepatitis veszélyének. Mindemellett általában a nyugat-európai utazók 45 %-a egyátalán nem gondol a hepatitis elleni védőoltásokra, 25,4 millió ember teljesen védtelenül utazik minden évben. A nyaralók 26%-a 16 év alatti kisgyermekkel indul útnak, és csupán a családoknak egy negyede (21%) kér védőoltást nyaralás előtt.
A magyarországi kutatások szerint a magyar utazók körében még kevésbé elterjedt az egészségtudatos gondolkodásmód. Az utazók 80 %-a még soha semmilyen módon nem készült egészségügyi szempontból utazásaira, nem kapott emiatt semmilyen védőoltást, sem gyógyszert. A TNS Modus által tavaly készített felmérésből kiderül, hogy az utazóknak csupán 18%-a kapott valamilyen védőoltást. A válaszadó utazók közül 16% tervezi hepatitis A és B elleni védőoltás felvételét, illetve szeretne a nyaralásaira egészségügyi szempontból is felkészülni, ugyanakkor a magyarok felelőtlenségét mutatja az is, hogy 65%-a a nyaralóknak egyátalán nem tervez semmilyen betegségmegelőző lépést.
A hepatitis A és B ellen a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módon védőoltással lehet védekezni. A két vírus ellen kifejlesztett kombinált vakcinával akár több évtizedre szóló védettséget szerezhetünk, így nem kell évről évre gondoskodni a védelemről. Nyaralás előtt hat héttel mindenképpen érdemes ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, ahol tájékoztatnak a lehetőségekről. (Bővebb információ: www.utazaselott.hu)