Európában jelenleg mintegy 250 szabadtéri régészeti bemutatóhely létezik. A liveARCH névre keresztelt együttműködést nyolc európai régészeti park hívta életre, annak érdekében, hogy tapasztalataikat és tudásukat egymással megosztva egy pán-Európai történelmi érdeklődésű kört alakítsanak ki. A fő célkitűzés a történelem és a régészet életre keltése és ezek nyilvánosság elé tárása. Ezen záró rendezvény keretein belül lehetőség nyílik a régészeti parkokat érintő kérdések, problémák és lehetőségek megvitatására.
A LiveARCH projekt olyan állandó együttműködési hálózatot hozott létre Living Archaeology (élő régészet) címmel, mely hosszú távon, szélesebb körű együttműködésen, tapasztalatcserén alapuló közös munkával, az európai szabadtéri régészeti parkok működését magasabb minőségi szintre emeli. A projekt létrehozásának elsődleges célja az európai szintű történeti érdeklődés ösztönzése volt a régészeti korok szerepjáték fejlesztésével és népszerűsítésével, az előadók, kiállítók és a látogatók közti párbeszéd kialakításával.
A LiveARCH project utolsó találkozóján az érintett országokból érkeznek a szakemberek, akik az elmúlt időszak tapasztalatait, javaslatait, lehetőségeit összegzik és osztják meg egymással.
Társszervezetek, a konferencián résztvevő partnerek: Eindhoven Historische Openlucthmuseum, Hollandia,- Pfahlbaumuseum Unteruhldigen, Németország, - Araisi Archaeological Museum, Lettország, - Museo Civico Archeologico Etnologico Modena, Olaszország, - Scottish Crannog Centre, Anglia, - Lofotr Viking Museum, Norvégia, - Foteviken Museum, Svédország, - „Matrica” Múzeum, Magyarország.)
Részletes program: www.matricamuzeum.hu