116 nevezésből 36 került shortlistre, és 17 kapott díjat a szerda esti díjátadó gálán a portorozsi reklámfesztiválon első ízben meghirdetett pr-kategóriában. A Grand Prix-t az izraeli Scherf Communications nyerte, amely az országot fenyegető vízhiányra és kiszáradásra hívta fel a figyelmet, ezen felül kilenc ezüst és hét arany talált gazdára.
Arany dobverőt ítélt oda a zsűri a tíz magyar nevezett munkából egyedül shortlistre kerülő „Történelem a lábunk alatt” című négy országra kiterjedő kampánynak, amelyet a Próbakő Kommunikáció készített a Viasat History csatornának. Ez egyben az első magyar díj idén, miután kedden a média, interaktív és kampány kategóriákban a három közül egy shortlistre került ügynökség sem kapott dobverőt.
„A kampányötlet egyszerű volt és jó, az ügynökség tisztában volt a problémával, amire egy megfelelő megoldást szállított, és ezt érthetően el is tudta magyarázni a zsűrinek” – indokolta a döntést a pr-kategória zsűrielnöke, Dejan Verčič, a ljubljanai egyetem pr-szakának oktatója. A Próbakő még egy munkával, a Hegyalja Fesztivál pr-kampányával is versenybe szállt, de az nem került a döntőbe.
A magyar nevezések a középmezőnyben
A Magyarországról pr-kategóriában beküldött tíz nevezéssel hazánk a harmadik helyet foglalta el a nevezések számában Lengyelországgal holtversenyben, a legtöbb munka a szerbektől érkezett. „24 országból érkeztek nevezések, a díjak pedig hét ország között oszlottak meg, mindez azt jelenti, hogy a verseny kiegyenlített volt, nem volt kiemelkedően teljesítő nemzet.
Ráadásul ebben nem csupán a régió országai találhatók meg, hanem amerikai, libanoni, izraeli és svájci ügynökségek is, ami azt mutatja, hogy a korábban régiós fesztivál valóban nemzetköziesedik” – értékelte a versenyt általában a pr-zsűri magyar tagja, Nagy Bálint.
A Magyar Reklámszövetség elnöke a Kreatív Online kiküldött tudósítóinak azt is elmondta, bár örvendetes volt látni a nevezések nagy számát, az, hogy első alkalommal hirdették meg ezt a kategóriát, meglátszott a nevezések színvonalán, amelyek összességében gyengébbek voltak a média kategória nevezett munkáinál vagy a reklámfilmeknél. „A pályázók részéről is látszottak az első alkalom kezdeti botlásai, de a kiírók sem tették egyértelművé, mit várnak el” – magyarázta.
Sok a rövidtávú médiaakció
A zsűrizés menetéről és szempontjairól a szlovén elnök elárulta: a beérkezett kampányok között három csoportot lehetett viszonylag jól elkülöníteni aszerint, hogy a nevezők miként értelmezték a pr-t. Sokan ún. „publicity stunt”-tal jelentkeztek, azaz olyan nagy akcióval, amely a médiamegjelenések nagy számára koncentrált, de csupán rövid távon hatékony, és ezek közül is számos olyan volt, amely nem helyezte az egészet megfelelő kontextusba és nem adott rá magyarázatot.
„Hiába van egy jó ötlete az ügynökségnek, ha nem érti meg, miért kell a kampány az ügyfélnek, mire van szüksége” – fogalmazott Verčič. A másik nagy csoport mindent pr-nek tekintett, amely nem atl, így leginkább olyan eseményeket szervezett, amelyek aztán vonzották a médiamegjelenéseket.
Kizárták a médiahackeket
A zsűri azonban végül azokat a kampányokat díjazta, amelyek az ügyfél konkrét problémáira konkrét megoldásokat kínáltak, folyamatos építkezéssel, alaposan átgondolt stratégiával, kutatással, lehetséges válaszokkal, komoly technikákkal és hosszú távú eredményekkel.
Etikai okokból nem tartotta a zsűri elismerésre érdemesnek azokat a nevezéseket sem, amelyek az újságírók és közönségük átverésének, megalázásának módszerével „csalással”, médiahackkel kerültek be a médiába, és azokat sem, amelyek valamilyen módon elárulták az ügyfelet.
A pr-díjakon túl kihirdették az I feel Slovenia reklámszövegíró verseny eredményét is: a luxusnyaralás nyertese a német BBDO munkatársa, Mihai Gongu lett.
Magyar nevezések a Golden Drum pr-kategóriájában |
|