tatisztikák szerint: az utóbbi években az alacsonyabb árkategóriájú édességek 20 százalékában volt kirívóan magas a transz-zsírsav tartalom.. A karitatív akció mától szív alakú édességeket osztogat a főváros utcáin, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a rendelet hatályba lépése után, a polcokon akár még egy évig ott lehetnek azok a termékek, amelyek nem felelnek meg az új normáknak.
A rendelet értelmében tilos lesz olyan élelmiszert forgalomba hozni, amely összes zsírtartalmának 100 grammjában a transz-zsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot. A már legyártott élelmiszerek szavatossági idejük lejártáig, de maximum a rendelet hatálybalépését követő 12 hónapig még forgalmazhatók. Éppen ezért a jövőben is érdemes lesz odafigyelni, hogy milyen édességeket veszünk le a polcokról. – olvasható a karitatív akció közleményében.
Ugyanakkor a magyarokon kívül, a mai napig csupán két EU-tagállam fogalmazta meg saját, transz-zsírsavakra vonatkozó rendeletét, ezek Ausztria és Dánia. Az új szabály látványos eredményt hozott Dániában, A jogszabály bevezetése után három évvel 20 százalékkal csökkentek a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. – írja a közlemény.
A karitatív megmozdulás szerint: sok édesség egyik alapanyaga a margarin, a rendelet ezek piacát is befolyásolja majd. Jelenleg éppen margarinháború zajlik a magyar sajtóban. Több cikk is jelent meg arról, hogy a vaj vagy a margarin az egészségesebb. Sokak szerint a margarinban túl sok az egészséget károsító transz-zsírsav.
Forrás: Élelmiszer Online