A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) szereksztőségünkbe kedden eljuttatott levele szerint a MUISZ vezetését örömmel tölti el, hogy az Önkormáynzati Minisztérium Turisztikai Szakállamtitkárásga szervezetüket bevonja az előkészítő munkába, de nehezményezi, hogy szóban, illetve írásban tett szakmai javaslataiknak csak egy része került bele a rendeletbe, továbbá, hogy több, a MUISZ által korábban nem javasolt, vagy nem ismert új pont is részét képezi a módosított rendeletnek. A MUISZ úgy látja, amennyiben a rendelet jelenlegi formájában lép hatályba, az kilátástalan helyzetbe sodorhatja főképp a kis és közepes utazási vállalkozásokat.
A MUISZ levelében kifogásolja a kaucióra vonatkozó szigorítások bevezetését, szerintük a jelenlegi, közel 30%-os forgalom visszaesés mellett a kis és közepes vállalkozások árrése nem nyújt fedezetet a megemelt kaució kifezetésére, csak a részvételi díjak jelentős megemelése árán, amely viszont eladhatalanná tenné az utakat és csődhullámhoz vezetne.
Szintén nem szerepel a tervezetben, hogy a vagyoni biztosíték, a MUISZ kérésének megfelelően egyes helyzetkeben, mint a jelenlegi válság lefelé is módosítható legyen.
Lényegesnek tartják a MUISZ-nál a fizetésképtelenség fogalmának újragondolását is, amely a tervezetben nincs egyértelműen definiálva; remények szerint az utazási vállalkozó fizetésképtelenségét a tárca nem csődtörvényben meghatározottak szerint értelmezi majd. Szintén javasolja a MUISZ, hogy a közvetítő fizetésképtelenségét a szervező is jelenthesse az MKEH felé, ez esetben a kaució a szervező felé nyílhatna meg. A MUISZ úgy látja, csőd esetén a biztosítónak kötelessége az utasokat a lehető legköltséghatékonyabb módon hazaszállítani, ezt a javaslat szerint a biztosító alszámolási kötelezettsége bizonyíthatná.
Gyengítheti az utazási vállakozók pozícióit, illetve nehezíti az ellenőrzést, ha a tervezet szerint az üzlethelyiség fenntartásának kötelzettsége megszűnik, így akár egy élelmiszer áruház pénztárából is lehetne utakat értékesíteni. Erdetileg arról volt szó, hogy a helyiségekben az utazások értékesítése mellett kiegészítő jelleggel egyéb termékeket is lehetne árusítani.
Sajnálokzását fejezte ki MUISZ amiatt, hogy az oktatási intézmények és egyéb szervezetek továbbra sen tartoznak a rendelet hatályá alá, ami elősegíti a fekete utazásszervezés további terjedését.
A MUISZ Dr. Virág Rudolfnak, az ÖM közjogi és koordinációs szakállamtitkárának címzett levelében kéri a rendelet újragondolását és javaslatainka figyelembevételét.
A MUISZ Napi Turizmushoz eljuttatott levelét a jobboldali "Letölthető fájlok" menüpontra kattintva olvashatja.
A témával foglalkozó korábbi híreinket itt és itt olvashatja.