Pontosság
Annak ellenére, hogy általában több hetet készül egy pályázó az állásinterjúra, mégis előfordul, hogy késve érkezik. Ez a legkellemetlenebb dolog, ami történhet valakivel, ezért mindenképpen hagyjunk időt az utazásra. A legjobb, ha már fél órával az interjú időpontja előtt az iroda környékére érünk, és inkább várjunk néhány percet a kocsiban, üljünk be a közeli kávézóba, vagy sétáljuk egyet. Az indulás előtt arra is gondolni kell, hogy az interjú helyszíne mondjuk a 10. emeleten van, ezért a liftre várni kell, vagy a portán nehézkes és hosszadalmas a bejutás. Ne essünk azonban át a ló túloldalára sem, hiszen az sem szimpatikus dolog, ha már húsz perccel a megadott időpont előtt az interjú készítőjének irodája előtt topogunk. A legjobb öt perccel hamarabb érkezni!
Mit viseljünk?
Bár a végső döntés nemigen múlik az öltözeten, azonban az első körben sok jelentkező azért esik ki, mert az alkalomhoz nem megfelelően öltözött fel. Bármilyen céghez megyünk is, a farmert kerüljük, de a kisestélyi sem megfelelő viselet. Általános szabály, hogy a megpályázottnál eggyel feljebb lévő pozíciónak megelelően öltözzünk fel.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egy adott cég esetében mi a megfelelő viselet, válasszunk öltönyt vagy kosztümöt. Ha a férfiak konzervatív stílusú, kétrészes öltönyt viselnek, fehér vagy kék inggel, egyszerű nyakkendővel, a nők pedig egyrészes szövetruhát vagy kosztümöt alacsony sarkú cipővel, biztos a legjobb benyomást keltik. Néhány kreatívabb cégnél, pr vagy reklámügynökségi területen részesítsük előnyben a divatosságot a hivatalosság helyett. Minden esetben kerüljük azonban a túlzásokat: a sok ékszert, nők esetében az arc erős kifestését, férfiaknál a színes mintás nyakkendőt. Az öltözködésnél is fontosabb azonban a jól ápoltság. Bizonyosodjunk meg arról, hogy a ruhánk és a cipőnk tiszta, frizuránk és körmünk rendezett.
Ne felejtsünk el órát viselni! Egy aktatáska, bőrkötésű doszszié vagy filofax pedig segít komoly, megbízható szakember benyomását kelteni.
Testbeszéd
Az interjú első néhány perce a legfontosabb. A válogatást végző személy már akkor ítélkezik a képességeink felett, amikor bemegyünk a szobába. Ha már első pillanatban rossz benoymást keltünk, lehet hogy már azonnal kizártuk magukat, bármit is teszünk vagy mondunk aztán az interjú alatt. Ne felejtsük szem előtt tartani hogy ilyenkor igenis előtérbe kerülnek a szubjektív szempontok az objektívek helyett, próbáljuk meg tehát befolyásolni az interjúkérőt. A kifogástalan ápoltságunk és öltözetünk mellett sokat nyom a latban a testbeszéd, hiszen bármelyik válogató észleli, és elkerülhetetlenül reagál testünk akár legfinomabb jelzéseire is. Ime néhány alapvető szabály:
Mosolyogjunk, ha megérkeztünk, még akkor is, ha egy kicsit idegesek vagyunk!
Tűnjünk magabiztosnak!
Legyen kézfogásunk erős és határozott!
Jegyezzük meg a beszélgetőpartnerünk nevét és beosztását!
Nézzünk beszélgetőtársunk szemébe!
Beszélgessünk könnyedén, ne legyünk hivatalosak, de az őszinteségi rohamot is kerüljük!
Az interjú
A beszélgetés során a meghallgatást végzőnek először köszönjük meg a lehetőséget, hogy találkozhattunk vele, és rögtön mondjuk el, miért is érdekel bennünket ez az állás. Álljunk készen arra hogy válaszolni tudjunk a kérdéseke, és hogy magunk is feltegyünk néhányat feladatkörrel, illetve a céggel kapcsolatban. (Az interjú előtt tájékozódjunk a cégről, ez is bizonyítja felkészültségünket.) Az előre eltervezett interjú során a kiválasztást végző személy előre megszerkesztett kérdéseket tesz fel, és rövid válaszokat vár. A spontán meghallgatás során a beszélgetőpartnerünk nyitottabb kérdéseket tesz fel, ez a típusú interjú inkább egy beszélgetésre hasonlít. Próbáljuk meg gyorsan eldönteni, hogy az interjú milyen irányban halad, és ennek megfelelően reagáljunk a kérdésekre. Ha azt a stílust követjük, amit a meghallgató diktál, az jelentősen megkönnyíti az interjút, és jobb benyomást kelthetünk. Mindig figyeljük a válogatást végző személy jelzéseit, reakcióit!
Ha tudjuk, tereljük egy kicsit a beszélgetést olyan irányba, hogy megoszthassuk tapasztalatainkat, eredményeinket, eddigi teljesítményünket. Amennyiben valamelyik kérdésre nem tudjuk a választ, egyszerűen mondjuk meg, ne próbáljuk meg kerülni a témát és másra terelni a figyelmet. Erre a törekvésünkre egy tapasztalt kérdező úgyis hamar rájön. Gondoljunk arra, hogy senki sem tudhatja minden kérdésre a választ!