(Először a Balatonfüredi Borheteken találkozunk.)
2ht Ezúttal kicsit hátrébb kerültek. Nem zavarja?
– Engem ugyan nem. Hagyomány, hogy azé az első pavilon, aki abban az évben az „Év bortermelője” a környékről. Én ezt a kitüntető címet már négyszer elnyertem, többször nem lehet. A többiek helyét sorsolják, így jutott nekünk idén a 22-es. Felhúztam ide ezt a kis faházat a fiaméknak, ők viszik a boltot, én meg szaladnék inkább vissza a pincémhez, ha lehetne.
2ht Előkelő a füredi „Év bortermelője” cím, csakhogy 2000-ben nyert ön egy nívósabbat is, hiszen akkor választották meg az egész országból az „Év borász”-ának. Melyik borral nyerte ezt a rangos kitüntetést?
– Külön egyikkel sem, az addigi munkámat, boraimat díjazta a szakma: a gasztronómia ismert képviselői adták rám a szavazatukat.
2ht Megnőtt-e a Figula-portán a díj átadást követően a jövés-menés? Több megrendelést kaptak-e ezt követően?
– Nem volt számottevő. Különben is, amit termelünk, eladjuk: 250-300 hazai étteremnek, szállodának, szaküzletnek szállítunk, a határon túl is rendelnek tőlünk bort. Palackozni ugyan még nem tudunk, de az sem várat magára soká.
(Ekkor szaladnak a boros szakemberhez: „Mihály, Mihály, itt a miniszter!” – szól pihegve a futár, Figula uram pedig előre siet, hogy fogadja illendően a szaktárca miniszterét egy flaskával saját kedvenc borából, olasz rizlinget bont.)
(Pár nappal később, fenn, a füredi hegyen, egy hatalmas gödör tövében, a Figula-pince szomszédságában folytatjuk a beszélgetést, amit a ház ura álmodozva nézeget.)
– Itt lesz tavaszra a háromszintes palackozó – mutatja –, legfölül három apartmant is építünk, ha elhúzódik a kóstolás, legyen hol megpihenni. Azzal körbevezet, bemutatja a birodalmát, szakszavak röpdösnek, lassan kezdem elveszíteni a fonalat. Annyit még megértek, hogy a legkorszerűbb technikával készülnek a borai, reduktív eljárással, azaz attól kezdve, hogy a szőlő a présbe kerül, többé nem találkozik oxigénnel.
2ht Az ön véleménye nagyon is számít a boros szakmában. Hogy vélekedik a jövőről? Milyen lesz Magyarországon a termelés, érdemes-e a borral foglalkozni, vagy hagyjuk ezt inkább más országok bortermelőire?
– Valamelyik nap, késő este bekapcsoltam a tévét, éppen erről beszélgettek. Arról, hogy vagyunk néhányan, akiknek „nagyon megy”, nincs gond az értékesítéssel. De az is kiderült, hogy ez a magyarországi bortermelésnek mindössze 5 százalékát jelenti, igaz, ebből ítélik meg külföldön a magyar bor helyzetét. A hazai borok jelentős része feleslegként, eladhatatlanul várja sorsa jobbra fordulását. Magyarországon hiányzik az a polgári középréteg, amelyik a megbízható minőségű, korrekt ár-érték viszonyokat tükröző borokat rendszeresen vásárolná – Ausztriához, Szlovéniához, Franciaországhoz hasonlóan. Gyanítható az is, hogy a hazai borfölösleg jelentős része élvezeti értékét tekintve sem méltó a piaci megjelenítésre. Az EU-csatlakozást követően a hazai piacon biztosan megjelennek a szolidabb árfekvésű, tetszetős kiszerelésű, középkategóriát képviselő borok, amelyek könnyen kiszoríthatják az alacsony élvezeti értékű, igen változó minőségű hazai kannás borokat.
2ht Mitől más egy Figula-bor, mint a többi? Hogy sikerült kiugrania a névtelenségből?
– Nézze, a bor élvezeti cikk: szeretni kell annak, aki készíti, és annak is, aki fogyasztja. Én testemet-lelkemet beleadom, valahol minden egyes palackban benne vagyok. Persze mindehhez ma, a huszonegyedik században már elengedhetetlen a magas fokú műszaki technológia is. Lehet otthon, a pince mélyén is pacsmagolni, de abból sosem lesz hírnév. Én egyébként igazából jó iparosnak tartom magam: a jó pék finom kenyeret süt, a hozzáértő borász szép borokat tesz az asztalra. A lényeg, hogy az adott lehetőségen belül a legjobbat kell kihozni, és az sem mellékes, hogy megbízhatóan kell tartani a minőséget, nem lehet egy azonos évjáratú fajtán belül más a bor.
2ht Milyen szőlői vannak?
– Kedvencemet, az olasz rizlinget, aztán az illatos chardonnay-t, a Magyarországon ritka semillont, a harsány sauvignon blanc-t, a hazánkban gyakori szürkebarátot, a friss, finom illatú muscat ottonelt termelem, emellett együttes erjesztésű cuvée borokat is készítek.
2ht Mit csinál, amikor épp nem a boraival van elfoglalva? Hogy tölti a szabadidőt?
– Erre egyszerű a válasz: sehogy. Ugyanis gyakorlatilag nincs időm másra. Attól kezdve, hogy reggel felkelek (tán az egyetlen luxus az életemben, hogy nem kakaskukorékolásra), addig, amíg késő estig ágyba nem kerülök, a boraimmal foglalkozom. Mindjárt itt a szüret, szeptember elején kezdünk, meg ez a gödör is, úgyhogy engem nemigen látnak mostanában ölbe tett kézzel.
(Azzal visszafordul a hatalmas gödör felé, nézi a nagy, tátongó lyukat, és tudom, ő már gondolatban ott palackozza imádott borait.)