– A Magyar Vendéglátók Ipartestülete diszkriminatívnak tartja azt az intézkedést, amely kizárólag az alapítvánnyal szerződéses kapcsolatban álló szálláshelyeken (2700) működő önálló vendéglátó egységekben (kb. 1700) engedi beváltani a 2006. február 15-től már üzemanyagra is felhasználható üdülési csekket. Ez a lépés hátrányos helyzetbe juttatott több ezer éttermet. A belföldi turizmus étkezési forgalma az üdülési csekk hatására a szállodákban közel 40 százalékos szállodaibevételnövekedést mutat az elmúlt évben, míg a vendéglátásé folyamatosan csökken. A szállodáknak kimutathatóan nőtt a félpanziós forgalmuk, ugyanakkor a vendéglátó egységeknek csökkent az étkezésből származó bevételük.
Ipartestületünk évek óta törekszik arra, hogy az önálló éttermi vendéglátással foglalkozó vállalkozások is részesülhessenek az üdülési csekk beválthatóságával járó üzleti előnyből. Szerintünk az 56 000 hazai vendéglátóegységnek csupán a 8-10 százaléka alkalmas a csekk beváltására. Lehetővé kellene tenni, hogy az üdülési csekknek legalább 30 százalékát étkezésre költhessék a felhasználók. Az MNÜA elnöke szerint két évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az önálló egységekre is kiterjesszék a beváltás lehetőségét. Addigra már azonban alig marad működő étterem.
Karácsony Mihály, az MNÜA elnöke:– Belátható időn belül szeretnénk bevonni a vendéglátóhelyeket is, ami hatalmas feladat, mert 56 000 új beváltóhelyet kell integrálnunk a rendszerbe. Jelenleg 1700 étteremmel van szerződésünk. Óriási mértékű bővüléshez kell majd igazodnunk személyi, tárgyi és logisztikai feltételeinkkel. A turisztikai szakma részéről sok kritika érte az alapítványt amiatt, mert folyamatosan bővítjük a csekkfelhasználás lehetőségeit. Az üdülésnek az üzemanyag-vásárlás is fontos eszköze lehet, sőt kikapcsolódást jelenthet a Forma–1 Magyar Nagydíj is, amelyre március 1-jétől már üdülési csekkel is lehet jegyet váltani. A már meglévő beváltóhelyek pozícióikat féltve érthetően nem szeretnék, ha tovább bővülne az elfogadóhelyek, az igénybe vehető szolgáltatások köre. Pedig nincs mitől tartaniuk, hiszen az üdülési csekk tortája hatalmas. Hazánk a svájci és francia üdülésicsekk-rendszer mintáját követi. Ezekben az országokban autópályajegyre, gépkocsibérlésre és színházjegyre is fel lehet használni az utalványt, amely – hangsúlyozom – ott is az üdülési csekk, és nem szállodai vagy étkezési csekk nevet viseli. Alapítványunk a jövőben is folyamatosan bővíti az üdülési utalvánnyal igénybe vehető szolgáltatások körét és az elfogadóhelyek számát.
Dr. Kolber István, regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter:– Az üdülési csekk forgalmazásával és felhasználásával kapcsolatos feladatokat a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány látja el, amely saját hatáskörben hozza meg döntéseit. Az alapítvány az elmúlt időszakban több alkalommal bővítette a csekkfelhasználás lehetőségeit. Tekintettel a Magyarországon 1998-ban bevezetett üdülésicsekk-rendszer eredeti céljára (a felhasználók részére rekreáció biztosítása, belföldi turizmus élénkítése), a felhasználás körének további kiszélesítését szakmai szempontból nem tartom támogatandónak. A csekk beváltási skálájának szélesítése nem áll összhangban – az adómentessége által – a munkavállalók üdülésének, rekreációjának támogatását célzó jogalkotói akarattal, valamint a csekk nevéből is következtethető jelleggel, amely inkább az adókedvezmény minél nagyobb tömegű kihasználását, s nem a valós üdülések növekedését ösztönzi. Figyelemmel a fentiekre, nem értek egyet az elfogadóhelyek bővítésére irányuló általános törekvésekkel. Amenynyiben a szakmai szervezetek szükségesnek tartják a fenti kérdésekkel kapcsolatos további egyeztetést, az Országos Idegenforgalmi Bizottságban van lehetőségük erre javaslatot tenni.
Herczegh András, a GKM főosztályvezetője:– A GKM egyetért azzal a felvetéssel, hogy az üdülési csekket – a szükséges technikai akadályok elhárítását követően – éttermekben is fel lehessen használni. A hazai vendéglőket döntően mikroés kisvállalkozások üzemeltetik, amelyek számos problémával küszködnek. Az üdülési csekk beváltására való jogosultság az állami segítségnyújtás egyik hatékony formája lehet számukra.
'