Hátrányos helyzetű hazai kistérségek

A területfejlesztés színét és fonákját vették górcső alá az MTA Politikai Tudományok Intézete által szervezett budapesti konferencia előadói. A kormányzat képviselői a projektekről, a tudomány képviselői a vidéki népesség mozgásáról, a kistelepülések helyzetéről, a munkahely- és munkaerő-teremtés gondjairól és arról tartottak előadásokat, hogy a civilek részvétele a közösségi döntések folyamataiban még elégtelen.

A területfejlesztésért felelős Lampert Mónika miniszter leszögezte, hogy a fejlesztés alapjai a régiók és a kistérségek. Valójában mindkettőn van még mit csiszolni, hiszen a régiók nem alulról szerveződőek és nem választottak, a kistérségeknél pedig folyamatos a változás. A kormányzat a közeljövőben hozza nyilvánosságra a kistérségi lehatárolásra vonatkozó új elképzeléseit. A 166 magyar kistérség közül 95 hátrányos, ebből 48 halmozottan hátrányos helyzetű. Mivel az elmaradott térségek felzárkóztatása eddig nem volt sikeres, külön programiroda-hálózatban komplex programokat alakítanak ki számukra. A nemrég feloszlatott kistérségi menedzserhálózatot új szereposztásban újra felállítják, összevonják a vidékfejlesztés és az NFÜ vidéki irodáival. A Regionális Fejlesztési Ügynökségek a 48 leghátrányosabb térség valamennyi településén hetente egyszer konzultációs napot tartanak.

Csodaszer vagy kihívás

E fejlesztési elképzeléseket elemezve a kutatók rámutattak, hogy a kistérség önmagában éppúgy nem csodaszer, mint az Unió vagy az uniós források. Az Európa fejlettebb részeire kigondolt rendszerek nehezen adaptálhatók Magyarországra, hiszen mi tőlük eltérő gazdasági és társadalmi pályán mozogtunk. Míg az Unió globális vállalati hálózatok építésében érdekelt, nálunk a széttöredezett társadalom, az apró, tőke nélküli kisvállalkozások jelentik az igazi gondot. Az NFT még hangsúlyozta, hogy a „kistelepülések nemzeti kultúránk legnagyobb kincsei”, de e tétellel ellentétes hatású gyakorlati lépések valósulnak meg. A régi uniós államokban a sikeres kistérségek tudásszintjét az ott élő generációk egymásra épülő tudása biztosította. Magyarországon viszont eltűntek a generációs tudást áthagyományozó közösségek, és a felszámolt civil önszerveződések újjáélesztését sem segítették. Véleményük szerint jó a kistérség, mert alkalmas komplex feladatok (útépítés, szennyvíztisztítás) megoldására, de nem adható fel a település sem. A kormány jelenlegi elképzelései újraélesztik a járási rendszert, 3600 önkormányzat helyett 260 járási alapegység kialakítása várható. Üzemi elgondolások szerint működtetnék a vidéket, és kizárólag az optimális nagyságúnak ítélt települések lesznek támogathatóak. A kevesebb mint 1500 főnyi lakossággal rendelkező településeken nem lesz önálló polgármesteri hivatal sem. „Janus-arcú” az elgondolás, mert félő, hogy a nagyobb halak bekapják a kisebbeket, a nagyobb települések erőfölénybe kerülnek a kistérségi döntéseknél, a kooperáció kooptálássá fajulhat, az önkéntes szerveződéseket kényszerítő erővel felülírhatja a megadott vagy elvont támogatás.

Mindenható pólusok, leszakadó vidékek

Az eddigi térségfejlesztések nem csökkentették a Dunántúl és az Alföld közötti fejlettségi különbséget. A pólusvárosok fejlesztését célzó projektek a vidék elől szívják el a lehetőséget. Már jól kimutatható, hogy az utóbbi években a vidéki lakosság hogyan húzódik be a centrumokba, és emiatt különösen az ország keleti részén nagy területek ürülnek ki. A projektben való gondolkozás egyre szélesedő, új társadalmi réteget hoz létre; a közreműködő cégek jól fizetett munkatársainak saját érdekképviseletük a legfontosabb. Egyre nagyobb hányadot fordítanak a fejlesztési forrásokból ezen intézményrendszerek fenntartására. Tény, hogy a hátrányos helyzetű kistelepüléseken élő lakosság alkalmatlan a projektek fogadására. Egy multicég 1600 munkanélküliből nem tudott 250, betanított munkára alkalmas munkaerőt felvenni. Ezekben a kistérségekben a gyerekek negyven százaléka olyan szülőktől származik, akiktől nem kaphattak példát a rendszeres munkavégzésre. Nem biztos, hogy a helyzet megoldására a jelenlegi centralizáció az optimális, mert az új pályázati bonyolító szervezetek a településekig lenyúlva újfajta állami irányítást valósítanak meg. A kutatók szerint a finn példát lenne jobb követnünk, amely elsősorban az oktatást támogatta. A legjobban a vidéki tanítókat fizették meg, és a legtöbb pénzt korszerű iskolákra költötték a távoli településeken is. Miután a helyi lakosság tudásszintjét növelték, a település termelte ki a támogatási projekteket kidolgozni és fogadni képes értelmiséget és munkaerőt. A vidék megtartotta népességét, és Finnország felemelkedett.

Kapcsolódó statisztikák:

A falvak népességszám változásának típusai, 1980-1989

A falvak népességszám változásának 1990-2001


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.