Spanyolország mediterrán partvidékére – Alicantéba, Benidormba és La Mangára – könnyű idén nyáron a Wizz Air alicantei közvetlen járatával Budapestről eljutni, a Budavár Tours sokszínű szálláskínálatából kiválasztani a nekünk legjobban megfelelőt, tökéletes kikapcsolódás eltölteni a nyaralásra szánt időt, egy rossz dolog van az egészben: eljönni onnét.
Tipp: Az alicantei várkastélyba nagy élmény felmenni a helyi városnéző busszal (arról nem beszélve, hogy így megúszható a tűző napsütésben kutyagolás a hegyre), nőknek viszont érdemes a mostanában divatos, szinte talp nélküli sarut kényelmesebb túraszandálra cserélni, mert a vár udvarán belül is sok a meredek feljáró. |
CIPŐ, FAGYLALT, JÁTÉK – MI KELL MÉG?
Állunk az alicantei szálloda teraszán, és nem bírunk betelni a látvánnyal: a kikötőszájban egy kalózhajónak álcázott, felkapott bulihely ring, arrébb látszik a földet megkerülő Volvo Racing vitorlásverseny győzteseit bemutató kiállítás, körben a tenger, a parton meg a hegyoldalra felkúszó ősi kikötőváros esti, villódzó fényei. Fel vagyunk dobva, és szempillantás alatt átváltozunk igaz spanyollá: irány az éjszaka!
A spanyoloknál Európában amúgy alig akad jobb vendéglátó: figyelmesek, segítőkészek, lazák, nem ütköznek meg semmin az égvilágon, amit a turista csinál. Angolul ugyan kevesen beszélnek, de meghallgatva az idegent spanyolul előzékenyen útba igazítják. Ha vendéglátóhelyre téved be a turista, és láthatóan keres valamit, már mutatják is, merre található a mosdó, és nem förmednek rá, hogy előbb fogyasszon, mert pontosan tudják: a turizmus náluk a legfőbb bevételi forrás.
Alicante a különleges piros márványok, a tüzes fiesták, a gótika és a barokk keveredésének hazája. Na meg, mondja idegenvezetőnk, ne feledjük a kézműves cipőkészítők utcasorát, az isteni (és nevetségesen olcsó) fagylaltok végtelen kínálatát, és a gyerekjátékok választéka is szinte végtelen: itt veszik a cipők és a fagyik után a legtöbbet belőlük az országban.
Fenséges, állandóan szélfútta orom, Szent Borbála várkastélya magasodik a hegycsúcson, amelyet mindenhonnét őrrések gazdagítanak (nem csoda, hiszen a stratégiai fontosságú kikötőért állandóan harcban álltak a hódítók). Neve onnét származik, hogy az egyik spanyol király, X. Alfonz 1248-ban épp Szent Borbála napján foglalta vissza a várat az araboktól. Arab emlékekben amúgy bővelkedik az alicantei óváros: emitt egy mecset, amarra sok más, gazdag muzulmán emlék, lakóházak, arab díszítések, ornamentikák a házak falain mindenütt.
BENIDORM, A MEGOSZTÓ
Ha éjjel-nappal bulira és folytonos mediterrán beach-érzésre vágyunk, akkor irány Benidorm, az Alicantéhoz közeli (mindössze 36 km-re lévő), tipikus nyaralóváros, annak minden előnyével és hátrányával. Az égre törő szállodák a hegyoldalba kapaszkodva a jellegzetes – és sokak számára meghökkentő – benidormi építészeti stílust képviselik (mini-Miaminak és -Copacabanának is hívják). Mint kiderül, az egykori álmos kis halásztelepülést az ötvenes évektől kezdődően a nyaralóturisták kedvéért alaposan átformálták.
Tipp: Ha igazán szeretnénk megismerni a benidormi életérzést, akkor a férfiak a városban eltöltött idő alatt dobják le az ingjüket, pólójukat, és félpucéran sétálgassanak az utcán. Végképp autentikus, ha tele a felsőtest varrásokkal, úgy tűnik, ez errefelé szinte előírás. A csokoládébarna színű, tetkós urak (többnyire az idős korosztályból) a helyi erők képviselői, a ronggyá égett változat pedig (szintén a hat-hét X felettiekről van szó) angol turista. |
Tengerpartja végig homokos, lassan mélyülő, hihetetlenül mélykék színű vízzel, álomöblökkel, a tengerbe még a rosszul úszók is nyugodt szívvel bemerészkedhetnek. Csípős medúza vagy cápa még hírmondóként sincs a környéken, csak gyönyörű, szivárványszínű, kíváncsi, ártalmatlan halrajok, amelyek a kikötőből kiinduló, üvegfenekű sétahajók utasaival vidáman incselkednek, és önkéntes kísérőként követik végig az utazást.
Országunk turizmusának fellendítéséért Federico Mayor Zaragoza sokat tett, meséli a helyi turisztikai hivatal képviselője, Carola Valls. A neves spanyolhoz fűződik többek között Benidorm jellegzetes szállodai arculata, amelynek kiépítését jelentős mértékben támogatta, és mivel ezek a többnyire három-, illetve négycsillagos minősítésű szállók szinte kivétel nélkül helyi családok tulajdonában vannak, a helyiek boldogulását egész évben nagyban segítik.
„Hozzánk fele részben spanyol honfitársaink érkeznek vakációra más régiókból – fűzi hozzá a turisztikai szakember –, utánuk a legjelentősebb a brit küldőpiac (25%). Jelentős még a belga, holland, német vendégkör is, és most erősítünk a lengyel, cseh és magyar piacon: szeretnénk, ha egyre több magyar fedezné fel ezt az üdülőparadicsomot. Kevesen tudják, hogy Benidorm Barcelona és Madrid után immár évek óta a harmadik legtöbb vendégéjszakát könyveli el Spanyolországban.
A CSEND HANGJAI: LA MANGA
Tipp: La Manga érdekes történetét a legegyszerűbben és a legérthetőbb módon egy helyi program keretében, a földnyelv központjában lévő turisztikai irodában berendezett látogatóközpontban lehet megismerni. Itt szívesen mesélnek a félsziget szinte minden pontja körül fellelhető hajóroncsok történetéről, bemutatják a környék különleges állatvilágát (a kényes csikóhalak jelen-l éte például a kristálytiszta víz legfőbb bizonyítéka). |
Akitől idegen a nyüzsgés, és inkább szereti nyugalomban, csendben, ámde gyönyörű tengerpart közelében tölteni a vakációt, annak mindenképp az Alicantétól délre eső, világítótornyairól könnyen felismerhető La Mangát ajánlanánk. Ez a 22 km hosszú, két sós víz által övezett félsziget maga a paradicsom annak, aki a világtól kissé elvonulva, a természet szépségében gyönyörködve és a két oldalt lévő tengervízben akár naponta felváltva megmártózva szeretne nyaralni. Itt minden kényelemmel rendelkező apartmanokat néztünk a Budavár Tours-osokkal. A nyaralólakások az összes szükséges modern műszaki berendezéssel (mikró, mosogatógép, mosógép) felszereltek, az ágyak, bútorok, berendezési tárgyak szép tiszták, kellemes, vidám hangulatúak, a lakások erkélyei egytől egyig valamelyik tengerre – vagy a méregzöld Földközire, vagy a mindenütt nagyon sekély, búvárkodásra is ideális Kis-tengerre (amely neve ellenére nem tenger, hanem egy hatalmas, sós vízű tó) vagy akár mindkettőre! – néznek.
Extra tipp: Alicantéra és környékére gyakorlatilag sosem utazhatunk úgy, hogy rossz időt fognánk ki. Az évi 16 esős nap a garancia arra, hogy mindig kellemes napsütésben, igazi nyaralóidőben pihenhetünk, és a tenger is kora tavasztól késő őszig strandolásra alkalmas. Ezt használják ki a helyiek, akik májusban, június elején, majd szeptemberben és októberben mártóznak meg benne, és hevernek a mindenütt ingyenesen, szabadon hasz-nálható tengerparton. |