A világ egyik vezető gazdasági ágazatának számító turizmus az LMP szerint egyre inkább a természeti erőforrások kedvezőtlen állapotváltozását és káros társadalmi folyamatokat is előidéz. Meglátásuk szerint az idegenforgalommal összefüggő turisztikai fejlesztések az utóbbi időben hazánkban is sok esetben veszélyeztettek természeti értékeket, helyi kultúrát, helyi gazdaságot, és - utalva a közelmúlt eseményeire - úgy látják, hogy a közélet tisztasága is áldozatul eshet egy-egy turisztikai infrastruktúrafejlesztés vagy telekspekuláció nyomán.
Számos település dédelget turisztikai fejlesztésekről álmokat - áll az LMP szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében -, de előrelátó tervezés nélkül ezek is csak negatív tendenciát folytatják.
Az LMP közleményében szereplő előrelátó turizmusfejlesztési koncepciója szerint az ország jelentős része nem alkalmas a tömegturizmusra. A párt a fenntartható fejlődés szempontjából elfogadható, a negatív hatások veszélyét megelőző vagy minimálisra csökkentő turizmusfejlesztést kínál.
A párt valódi ökoturizmust sürget. Meglátásuk szerint a kifejezés elvesztette valódi tartalmát; "ökoturizmust mondanak akkor is, ha azt hatalmas infrastruktúra mozgatással, parkolók és egyéb létesítmények építésekkel valósították is meg – nagy-nagy környezeti teherrel" - áll a közleményben. Ennek szellemében az LMP szerint csak olyan idegenforgalmi fejlesztés megvalósítása támogatható, amely nem veszélyeztet védett természeti értéket.
Hasonlóan fontosnak vélik a falusi- és agrárturizmust, amely által a vidéki népesség kiegészítő megélhetési forrásokhoz juthat. Szerintük jelenleg falusi turizmus néven ma az elnéptelenedő falvakban házakat vásárló városi lakosok, erős középosztálybeliek húznak hasznot a falusi turizmusból, míg a "valóban kisgazdálkodást folytatók, hiteles helyi, vidéki, falusi emberek, földművesek" csak csekély mértékben részesülnek a turizmus e formájából.
A közlemény szerint az "előző kormányok érdemi jövőkép nélkül fejlesztgették a turizmust a pártállástól függő önkormányzati kapcsolatok helyszínén. Egyszer a gyógyturizmust, egyszer a fürdőkhöz kötődő turizmust tűzték a zászlajukra." Ennek megfelelően nyújtottak egy-egy célterületre támogatást, aminek következtében a párt úgy látja, szomszédos települések váltak versenytársakká, miközben az együttműködési hajlam elveszett, ezért az LMP "együttműködést akar az idegenforgalomban a verseny helyett."
Fontosnak tartja az LMP azt is, hogy helyiek érdekei erősebben érvényesüljenek a turisztikai fejlesztés koncepciójában, hogy ne csak - szerintük - "alacsony beosztású munkakörökben tudjanak elhelyezkedni az idegenforgalomban, kiszolgáltatva a tőkének."
Családbarátsága jeleként a párt célja, hogy erősítse a családbarát turisztikai formákat, "így a családok összetartásában, közös pihenésben nagyobb szerepe lenne az üdülésnek."
Az LMP meglátása szerint a Magyarországon turisztikai fejlesztés alatt értett jelentős építkezések helyett több figyelmet kellene szentelni a tartalmi szolgáltatásoknak, valamint a hatékony, közös kommunikáció fejlesztésének.
A párt teljes közleményét a jobboldali "Letölthető fájlok"-ra kattintva olvashatják.
Figyelmébe ajánljuk a Napi Turizmus legutóbbi LMP-ről szóló hírét.