Mint arról a Napi Turizmus múlt hét hétfőn beszámolt, Font Sándor és Czomba Sándor fideszes képviselők június 9-én az idény- illetve alkalmi munkavállalást megkönnyítő törvénytervezetet nyújtottak be. Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó tervezetet múlt hétfői ülésén tárgyalta először az Országgyűlés Sport- és Turisztikai Bizottsága.
A tervezetben több vitás pont is volt, a turisztikai ágazat szempontjából azonban különösen érdekes, hogy a vendéglátás nem szerepel nevesítve az idénymunkák között, hanem a tervezet értelmében alkalmi munkának minősül. Így más időbeli korlátok illetve más járulékfizetési kötelezettségek hárulnának az alkalmilag végzett vendéglátói munkára.
Ezt nehezményezve a Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakszervezet (VISZ) levélben fordult az előterjesztőhöz remélve, hogy a törvénytervezet szövegében nevesítve szerepel majd a legtöbb idénymunkást foglalkoztató vendéglátás. Az előterjesztő a bizottság többségével egyetemben az erre vonatkozó, Pál Béla MSZP-s képviselő által benyújtott módosító indítványt nem támogatta.
A hétfői ülésen megjelent Czomba Sándor, a tervezet egyik előterjesztője kifejtette: nem hiszi, hogy szükség lenne a vendéglátást az idénymunkák közé venni. Az egyszerűsített foglalkoztatás szempontjából a mezőgazdaság számít kiemelt területnek - ismertette a kormány álláspontját a képviselő. Amennyiben a vendéglátás az eredetileg megfogalmazott tervezet szerint marad az alkalmi munkák közt, úgy évente legfeljebb 90 napig foglalkoztathatók a munkavállalók a turizmus illetve a mezőgazdaság 120 napjával szemben. Ennél lényegesebb lehet, hogy a tervezet értelmében a vendéglátást is tartalmazó alkalmi munkákra az idénymunka közterheinek kétszerese, ezer forint, hárul. Az előterjesztő szerint ez így is gáláns ajánlat a jelenlegi, napi közel 1400 forinthoz képest.
A VISZ ügyvezető elnöke, Várnai Zsuzsanna úgy véli: a tervezet ebben a formájában nem biztos, hogy jó hatással lesz a vendéglátói alkalmi munkák fehérítésére. A VISZ ügyvezetője bízik abban, hogy a tervezethez benyújtott módosító javaslatok keddi, bizottsági tárgyalása során a képviselők elfogadják a módosítást, de legkésőbb a tervezet parlamenti általános vitáján belekerül a vendéglátás az idénymunkák körébe.