A legtöbb európai ország turizmusának teljesítménye romlott az első negyedévben, Közép-Kelet-Európát pedig kiemelt mértékben sújtja a válság az (ETC) tanulmánya szerint. Lengyelország, Románia, Csehország, Litvánia, Oroszország és Magyarország kétszámjegyű visszaeséssel kellett, hogy szembenézzen. De az Európa nyugati felén fekvő országok turizmusát sem kímélte a válság: Portugáliában 12, Spanyolországban 14 százalékkal esett vissza a vendégforgalom. E két államban a brit utasok elmaradása okozta a jelentős kiesést. Kivételek azonban mindig akadnak: Izlandon a gyakorlatilag elértéktelenedett nemzeti valuta miatt komolyan megugrott a beutazó turizmus.
A légiközlekedésben az első negyedéves kétszámjegyű visszaesés után a második negyedben „csak” 8 százalékos csökkenést mutatott a kereslet. A business és first osztályokon azonban jelentősen, 24 százalékkal zuhant májusban a foglalások száma. A szállodaipar is drámai visszaesést mutat a második negyedévben. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) Európa-szerte negatív csúcsokat döntögetett mindenütt kétszámjegyű visszaeséssel, ami Nyugat-Európa kivételével mindenütt meghaladta a 20 százalékot. Az eurózónán belüli utasokat gyakran távoli országokba csalták a kedvező árfolyamok, az euróval még nem rendelkező európai országok lakosai viszont többek között a drága euró miatt otthon maradtak.
A negyedéves Tourism Economics jelentése szerint az idén 5 százalékos, az UNWTO pesszimistább prognózisa szerint 5-8 százalékos visszaesésre számíthat az európai beutazó turizmus. A jóslatok szerint a 2006-os szintre süllyed vissza az idén, 2 éven belül pedig csak a 2008-as mértékre tornázhatja fel magát az öreg kontinens turizmusa. A szakértők 2012-2013-ra várják a fellendülést.