A Konferencia az „Örökség és turizmus” szellemében három témakört jelölt meg a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia (2005-2013) prioritásai alapján: kulturális örökség és turizmus, természeti örökség és turizmus, táji örökség és helyi termékek.
A plenáris előadások a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelméről és ökoturizmusáról, Sopiane ókeresztény temetőjének világörökségi jelentőségéről, a városmarketing és a TDM kapcsolatrendszeréről, valamint az agroturizmusról szóltak.
Az épített és szellemi örökség értékeken működő kulturális turizmus témakörben a történelmi városok, kastélyok és a kapcsolódó szellemi örökség – „attrakciók és misztérium” – értékelő elemzései hangzottak el.
A természethez kapcsolódó örökségi értékek a fejlesztési stratégiák nemzeti szintű prioritásai között szerepelnek, kiemelten a védett területek turisztikai lehetőségeinek bemutatása, fejlesztése. A vonzerővédelem mellett hangsúlyosan jelenik meg az attrakciófejlesztés, a látogatóközpontok, tanösvények és a kapcsolódó szolgáltatásfejlesztés.
A természet és a társadalom ezredéves szimbiózisának az eredményeként jöttek létre azok a kultúrtájak, amelyek termelési és települési tradícióik, megőrzött tárgyi és szellemi hagyományok révén a falusi turizmusunk fejlődő kínálatának alapját képezik. A szekció előadásai számos témát elemeztek, a harmonikus fejlesztéstől az étkezési kultúrán át a helyi gazdaság és a turizmus kapcsolatáig. Kiemelt figyelmet kapott a helyi közösség és helyi gazdaság, mint cél.
A tartalmas előadások legnagyobb része hazai primer kutatásokra épülő elemzések és értékelések voltak.
A konferencia több, általánosan érvényes és nagyon fontos problémát vetett fel:
Képes-e a szakma megfelelően kiállni a befektetői és politikai érdekeket képviselő döntésekkel szemben? Számos beruházás nincs megfelelő kutatásokkal alátámasztva, hiányoznak a komplex hatásvizsgálatok és ezért az eredmények elmaradnak a várakozásoktól. Képes-e a szakma valódi minőséget megjeleníteni? A turizmus elmélete, irányítása és gyakorlata magas szintű és komplex tudásanyagot, rendszerszemléletű gondolkodást, általános műveltséget és intelligenciát igényel.
Válaszként megfogalmazható, hogy minden lehetőséget ki kell használni, - a helyi civil szervezetekkel is összefogva, - hogy a fejlesztések szakmailag megalapozottak legyenek. Számon kell kérni a komplex hatástanulmányok nélküli fejlesztési programokat. A turizmus oktatási programját fokozatosan szélesíteni, minőségét emelni kellene.
A konferencián jelentették be, hogy jövőre Magyar Turizmusföldrajzi Szimpóziumot tartanak a Kodolányi János Főiskolán, 2009. szeptember 4-én.