Többéves előkészítő munka után jött el Sirokban az a pillanat hétfőn, amikor ünnepélyesen aláírták a „Végvárak világa – Sirok barlangvár, turisztikai központ” elnevezésű pályázati projekt támogatási szerződését. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében 365 millió forinttal támogatott beruházás a közbeszerzési procedúra után nyáron kezdődhet el, és a tervek szerint 2011 decemberére ér véget.
Az alsó várnyeregben rendezett ünnepségen Sós Tamás, az Észak-magyarországi Regionális Tanács társelnöke szólt arról, hogy az elmúlt években húzóágazattá vált a turizmus ebben a régióban. Számos nagyberuházás munkáit kezdték el. Nagy öröm, hogy az egri vár tervezett felújítását követően Sirokban is elkezdődhet a munka, majd Kisnánán is hasonló fejlesztést terveznek. Ezután Lakatos István, a község polgármestere elmondta, hogy évekkel ezelőtt arról álmodott, egyszer tető kerül a sirokiak legnagyobb büszkeségére, a várra. Ez az álom most részben teljesülhet. Emlékeztetett rá, hogy a várat 1994-ben nyilvánították a nemzeti örökség részévé. Azóta az önkormányzat kezdeményezésére rengeteg energiát és pénzt fordítottak a műemlék megmentésére, majd a felújítására. A Kincstári Vagyonigazgatóság, a helyhatóság és a Siroki Vár Alapítvány közös beruházásával 1998-ban elvégezték a legfőbb állagmegóvási munkákat, és 2002-ben a Széchenyi-terv pályázatán nyert támogatással megkezdődött a felújítást megelőzően a teljes infrastruktúra kiépítése, 102 millió forintért. Kiépítették a várhoz vezető utat, kialakítottak gépkocsi- és négy autóbusz-parkolót, létrehozták a vár faláig húzódó szennyvíz- és ivóvízhálózatot, az elektromos vezetéket. Időközben az önkormányzat és a Pétervásárai Kistérségi Többcélú Társulás beruházásában elkészítették a vár felújításához szükséges kiviteli terveket, és megkapták a szükséges engedélyeket is. Köszönetet mondott minden segítőnek, aki támogatta a sirokiak nagyszabású tervét. Az uniós források megnyílásával a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága 2008-ban nyújtotta be pályázatát, amely most kapott zöld utat. Kifejezte reményét, hogy a közeljövőben a felső vár rendbetételére is módja nyílik az önkormányzatnak, illetve az MNG-nek.
Dr. Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója azt hangsúlyozta, hogy az uniós pályázatoknak köszönhetően a Siroki Vár a nyolcadik olyan hazai műemlék, amely jelentős támogatást kap a felújításhoz. Az önkormányzattal való példás együttműködést külön is kiemelte. Ennek jegyében Lakatos Istvánnak átadta a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága Baráti Körének elsőszámú tiszteletbeli tagságát igazoló oklevelet.
Valódi váréletet varázsolnak a falak közé
Kápolnai Nagy Ágnes projektmenedzser ismertette a részleteket. Ebben szerepel az alsó vár és a felvezető sziklafolyosó környezetének rekonstrukciója, ahol a középkori váréletet eleveníthetnék meg hiteles környezetben. A második a várnyeregben lévő rendezvényhelyszín fejlesztése, a vár díszkivilágítása és geológiai sétautak kiépítése lesz. A harmadik fejlesztési terület az Országh Kristóf rendezvényház és információs központ létrehozása a siroki tájházban. Itt az érdeklődők megismerkedhetnek a környékre jellemző hagyományokkal, mesterségekkel, a hátsó kertben gyermekeknek alakítanak ki várjátszóteret. (heol.hu)