Jahorinai síélmények

A magyar síelők zöme a környező országok vagy a kissé távolabb fekvő Olaszország, Franciaország és Svájc síterepeit keresi fel, pedig a környékünkön akad néhány méltatlanul elfeledett síterep, például a Szarajevó melletti Jahorina.

2007 decemberében – tanárok lévén kihasználva az iskolai téli szünetet – egy számunkra eddig ismeretlen síközpontot kerestünk fel: Jahorinát, Bosznia-Hercegovinában. A titói érában, főként a 70-es és a 80-as években a jugoszlávok népszerű téli-nyári kiránduló helye volt. Természetesen nagyon visszavetette a környék idegenforgalmát az 1992-1995 közötti háborús konfliktus. Az infrastruktúrában komoly károk keletkeztek, néhány elhagyott épület, korábban felgyújtott üdülő emlékeztet még ma is a közelmúlt véres eseményeire. De mindez már a múlté! Mindenhol új beruházásokkal találkozhatunk: pompás hotelek, panziók, parkolók, gondozott sípályák várják az ide látogatókat.

Az időpont kiválasztását (2007. december 22-29.) indokolttá tette az is, hogy a területen 95%-ban görögkeleti vallású szerbek élnek, akik a karácsonyt két héttel később ünneplik, így nem kellett tartanunk a zsúfoltságtól.

A Jahorina-hegység a Bosnyák-Horvát Föderatív Államszövetség keleti részén helyezkedik el 25 km-re Szarajevótól. Közvetlenül csak közúton érhető el Pale irányából. Az esetleg vasúton érkezők (Budapestről naponta közlekedik vonat Szarajevóba) Szarajevóban találhatnak transzfert: a vasútállomás mellől taxival juthatnak el a síközpontba, egy irányba 25-30 euro a fuvar megegyezés szerint.

Mi más megoldást választottunk. Az interneten keresztül foglaltunk szállást és buszjegyet (www.jahorinainfo.com). Két személyre, 7 éjszaka félpanzióval, buszjegy Novi Sad (Újvidék) és Jahorina között, valamint az idegenforgalmi illeték összesen 360 euroba került. Az indulást megelőző napon Szegedről indultunk Újvidékre. Ismerősöknél aludtunk. Buszunk 2007. december 22-én reggel 6 órakor indult Újvidékről, 13 30-kor, 350 km megtétele után már a Hotel Rajska Dolinában voltunk. (Útvonal: Novi Sad, Sabac, Loznica , Zvornik , Pale, Jahorina).

A sífelvonótól 200-700 méteren belül számos, különböző ellátási szintet nyújtó hotelt és panziót találunk: Hotel Bistrica, Kosuta, Nebojsa, Rajska Dolina. Többségük felújított vagy a közelmúltban épült. Választásunk a Rajska Dolina hotelre esett, mivel ez volt a legolcsóbb. Előszezonban (dec. 22-29.) 1 fő részére egy éjszaka félpanzióval 20 euro, főszezonban (dec.29-jan. 19.) 35 euro, míg jan. 19-márc. 08. között 30 euroba kerül. Az ellátás pazar és bőséges: a reggeli és a vacsora is svédasztalos jellegű, az ételek nagyon finomak, mindig találhatunk valamilyen helyi specialitást (pl. kajmak, sütemények, kalácsok, húsételek).

A többi hotel esetében előszezonban 35-38 eurós, főszezonban 58-62 eurós, apartmanok esetében 40-70 eurós árakkal számolhatunk két személyre félpanziós ellátással.

Az exkluzív Hotel Termag a legdrágább: szaunával, medencével, edző- és konferenciateremmel alkalmas a magasabb szintű igények kiszolgálására. Két főre naponta félpanzióval előszezonban 70 euro, főszezonban 85-90 euro, az apartmanokban 77-112 euróba kerül az ellátás. A költségekből 10-12 éves korig általában mindenütt adnak 30-50% kedvezményt.

A sícentrum területén 20 sípálya található 1500- 1900 m tengerszint feletti magasságban: 2 fekete, 4 kék, 14 piros. Többnyire 1200-2000 m hosszúak, egy-két pálya valamivel hosszabb 2 km-nél. A 8 felvonó közül 1 kétszemélyes ülőkés, 1 tányéros és 1 kifejezetten gyermekek számára (babylift ) készült felvonó kb. 200 m-re található a szálláshelyünktől. A felvonók viszonylag régiek, csupán korszerűbb anyagú ülőkeborítást kaptak. A pályák hóbiztosak, november közepétől már komoly hótakaró borítja a lejtőket egészen március végéig. A hó minősége megfelelő, minden este ratrakokkal tartják karban. Talán az egyetlen hiányosság az, hogy hóágyúkat nem láttam a területen. Valószínűleg pár éven belül ezeket az eszközöket is beszerzik majd.

A sífelvonóval egy út 5 km (konvertibilis márka), napijegy 30 km, félnapos jegy 23 km, 2 napra 52 km, 5 napra 126 km, 6 napra 150 km, 7 napra 165 km-be kerül. Természetesen euroval is fizethetünk (1 euro = 1,96 km) 14 éves korig kb. 30%-os kedvezmény kapható.

A síbérletek minden egyes felvonóra használhatóak.

A felvonók és a hotelek közelében 4-5 sí kölcsönző közül választhatunk. A kölcsönözhető teljes felszerelés korszerű, melyet akár ott is hagyhatunk a síelést követően a rentalban, nem kell magunkkal cipelni a szállásra. Nem elhanyagolható szempont, hogy a sícipőket minden nap megszárítják és fertőtlenítik! A teljes felszerelés napi 10 euro, 7 napra 50 euro (14 éves korig 35 euro). A síoktatás: egy fő 1 órára 15 euro, ugyanaz két fő esetében 25 euro, 4-5 főnél 35 euro. A felvonók környékén található kávézóknál az alábbi árakkal találkoztunk: eszpresszó kávé 1,5 km, hosszú kávé tejjel 2 km, forralt bor 3-4 km, ásványvíz, kóla, fanta 3 km, sör 5-7 km. A helyiek viccesen csak kilométert mondanak pénzük említésekor…

Ha valaki megéhezik, a közeli kisebb éttermekben finom egytálételeket, sülteket fogyaszthat. Megkóstoltuk az egyik helyi specialitást: szarajevói csevapot kajmakkal (sajtszerű tejföl) 6 euro, savanyúságként finom sült fokhagymás paprikával (2 euro , lepénykenyérrel, melyet ingyen szolgálnak fel. Az étterem közepén szabadkéményes tűzhelyen előttünk készítettek el néhány ételt, kellemes hangulatot és illatokat varázsolva.

Szarajevó könnyen elérhető taxival 35 euroért 4 személyre oda-vissza. Az árban belefoglaltatik a város főbb nevezetességeinek bemutatása autós városnézéssel. Szarajevó és környéke adott otthont az 1984-es téli olimpia versenyszámainak. Jahorinán bonyolították le a női műlesiklást és óriás műlesiklást is. Ezen pályákat magam is kipróbáltam. Az emléktárgyakat árusító boltokban még mindig mosolyog ránk Vucko (farkaskölyök), az olimpiai játékok akkori kabala figurája.

Az emberek mindenütt igen kedvesek, rokonszenvesek és segítőkészek voltak. Az árak más európai síterepekhez viszonyítva jóval olcsóbbak. A tapasztalataink nagyon kedvezőek voltak. Azt hiszem, jövőre újra ellátogatunk e balkáni sícentrumba.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.