Paller Judit sajtótájékoztatón az eddigi tapasztalatokról azt mondta, hogy a munkáltatók, a vendéglátóhelyek tulajdonosai eleinte ódzkodtak az új szabályoktól, de "ma már úgy gondolkodnak, meg kell felelniük a törvénynek".
Mint mondta, az első negyedévben a népegészségügyi szervek munkatársai segítséget nyújtanak a dohányzóhelyek kijelölésében, ugyanakkor megjegyezte, jelenleg probléma, hogy ezeket a helyeket hol lehet kijelölni.
Az országos tiszti főorvos utalt arra, hogy a törvény szerint a közforgalmú helyek bejáratától ötméteres távolságon belül tilos a dohányzás, de esetenként nem egyértelmű, hogy mit tekinthető bejáratnak. Abban az épületkomplexumban például, ahol egészségügyi intézmény van, egyáltalán nem lehet kijelölni dohányzóhelyeket, ez alól sokan megpróbálnak kibújni - tette hozzá.
Paller Judit arról is beszámolt, hogy a népegészségügyi szervek munkatársai továbbképzéseken vesznek részt, hogy egységesen értelmezzék a törvényt.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szerint magánszemélyek esetében legfeljebb 50 ezer, intézmények esetén két és fél millió forint egészségvédelmi bírság szabható ki a dohányzási tilalom megsértőivel szemben; március 31-ig azonban a népegészségügyi szakigazgatási szervek mellőzik a bírság kiszabását.
Forrás: MTI