„Gyönyörű regényes vidék” – ezzel a jelzővel illette Fényes Elek Fehérvárcsurgót a múlt században. A Károlyi-család 45 hektárnyi parkban, a Bakony lábánál 1844-ben építtette neoklasszikus kastélyát, E. Heinrich Koch tervei alapján. A Vörös grófnő című film volt az utolsó, ahol még eredeti pompájában lehetett látni a csipketeraszt, a napórát. Ez utóbbinak már csak klasszicista talpa hever a parkban. A mállott falakon, kívül-belül néhány folt emlékeztet a Károlyiak kedvenc színeire: a sárgára és a halovány zöldre. Az összefirkált lépcsőház és a termetes ajtók pedig a közeli múltat idézik, amikor görög gyerekek nevelőotthona volt a kastély. A Széchenyi-terv által emlegetett problémák tetten érhetők. Ugyan a miniszteri rendelet fenntartja az állam elővásárlási jogát, de ebből csak annyi érezhető, hogy gondnokként a Műemlékek Országos Gondnokságának munkatársa felügyeli – néhány kandallódarab és modern bútor között – az épületet.
Kiss Károly vezet körbe a hatezer négyzetméteres kastély és a negyvenhektáros kert töredékében. A felújítást gátolják a rendezetlen tulajdonosi viszonyok. Az egykori mosóház az önkormányzaté, a nagyistállóban téesziroda volt, majd egy szövetkezet. Ide nem lehet bejutni, a kerítésre ragasztott papír csak annyit jelez, a csődöt jelentett szövetkezet többhavi telefonszámla befizetésével tartozik. A mamutfenyővel, ciprusokkal benőtt kertben a csikóistálló leégett teteje látszik, a téeszkorszak idején bivalyokat tartottak itt, ekkor gyulladt ki ez az épület.
A tervek szerint a műemlék épületben lesz a lovarda. A védett parkban sétálva a tónak csak a helyét látni, itt-ott egy-két sziget nyomával. A közelben volt ugyanis egy bauxitbánya, ez okozta a tó eltűnését. A termelés két éve megszűnt, ezért most várják a vizet… A kert az egyetlen, ami megmaradt abban az állapotban, ahogy azt 1917-ben megépítették. Márványpadok, oroszlánfejes kutak bukkannak váratlanul elő a bozótból; a toronyóra még mindig pontosan jár.
A kastély északi szárnyába belépve kiállítást hirdetnek. Egy Fehér megyében élő gyűjtő hatvanezer képeslapot ajándékozott a kastélynak, ebből nyílt kiállítás a már felújított könyvtárban. A képeslapoknak csak töredéke látható, feldolgozásuk még tart. Ez az egyetlen dolog, amiért beengedik a látogatókat az épületbe. Sem a kiállítás, sem a látvány nem éri meg a kirándulást. A kastély eredeti berendezéséből semmi nem maradt meg. Az 1994-ben alakult Károlyi József Alapítvány kulturális találkozó központként kívánja használni a kastélyt. A Franciaországban élő Károlyi György jóvoltából a könyvtáré lett a hatezer kötetes Fejtő-gyűjtemény.
A könyveket francia diákok katalogizálták számítógépen. A Károlyi-családot megilleti a kastély egyik része, itt kell bemutatni az épület és a Károlyiak történetiségét levéltári anyagokkal. A tetőszerkezetet felújították, a faszerkezetet gombamentesítették. A fehér zsaluknak csak töredéke használható, ezeket, akárcsak a gipszpárkányokat, díszeket újra gyártják. A családi rész a főépületben hamarosan elkészül. Az északi és a déli szárnyban alakítják ki az éttermet, a szállodai szobákat és apartmanokat. A kápolna már elkészült, itt nemrég hangverseny volt. Azon falak között, amelyek a 19. század óta őrzik a Károlyiak holttestét.