Az Esztergom és Párkány között újjáépített Mária-Valéria hídon egy perc alatt átkelhetünk a Dunán Szlovákiába. Utunk első állomása Kéménd. A helybéliek roppant szívélyesek, büszkén invitálják a pincesorra a borbarátokat. A rendkívül találóan elnevezett Iszomfalva pincesoráról letekintve a Garam-szigeten akad meg a szem. Kiváló táborhely a vízi sport kedvelőinek. A környező erdőkben gazdag a vadvilág, őzek, szarvasok, vaddisznók járják a csapásokat.
A térség egyik látnivalója a bényi Árpád-kori templom. A kicsiny, kör alakú építmény nyolc évszázada áll a községben. A következő állomás Ipolyszakálloson Németh Árpád méhészete és méztermékeket feldolgozó üzeme. Igazi különlegesség a sokféle mézterméken és kozmetikumon kívül a mézbor.
Majd irány a brhlovcei sziklaépítmények. Az először 1245-ben említett kis szlovák településen az elődök a kőzetből vájták ki otthonaikat.
Nem messze Brhlovcetől található a vezekényi kastély, gyönyörű park közepén. A régészeti leletekkel és a különböző korokat idéző bútorzattal berendezett kastélyszállóban igényes vendégeket várnak, a hazai áraknál jóval olcsóbb áron.
Ismerős névvel találkozni a malonyai arborétumban. Ambrózy-Migazzi gróf a XIX. század végén épített ott kastélyt és alapított arborétumot. A gróf alapította egyébként a jeli arborétumot, ami Magyarország egyik jeles élő közgyűjteménye. Egy élő közgyűjtemény is található a közelben. Kistapolcsányban található a Bölényes. Az európai bölény a múlt századra csaknem teljesen kihalt. Az utolsó kárpáti bölény szomorú véget ért: Ferenc Ferdinánd trónörökös lőtte le, aki Szarajevóban szintén fegyver által végezte. Lengyelország Ukrajnával határos hatalmas erdőségeiben maradt fenn belőlük néhány. Kistapolcsány erdeiben, 100 hektáron napjainkban, 14 bölény él.
A középkori eredetű kistapolcsányi kastélyt a Tapolcsányi család építette, a XVII. században volt a Rákócziaké is. Később a Keglevich grófok birtokolták, akik 1890-ben eladták a Habsburgoknak. Az utolsó Habsburg tulajdonos Erzsébet, Sziszi unokája, Auguszta volt. A kastélymúzeum gazdag gyűjteményében jó néhány magyar vonatkozású emlék is található. A kastélyban kialakított szállodában már 800 koronától lehet kétágyas szobát bérelni. Az egykori cseh államelnök hálótermét egy éjszakára 2500 koronáért kínálják. A szállodához kitűnő konyha tartozik.
Kistapolcsánytól nincs meszsze a megye névadója és központja, Nyitra. A szlovákság számára fontos városban 90 ezren élnek, közülük 5 ezer magyar nemzetiségű. Néhány évtizede még buszokkal érkeztek a magyar turisták, ma alig vetődik el ide látogató, pedig különösen az óváros példásan helyreállított épületei és Kelet-Közép-Európa állítólag legkisebb vára vendégcsalogató érdekességek. A várban Pribina fejedelem kápolnájának maradványaira épült templomhoz egy XIV. századi gótikus és egy XVII. századi, Telegdi János építtette barokk templom is csatlakozik. A bástya fokáról ellátni a Zobor hegyig, ahol a szlovák népességbe szigetként ékelődve 13 kis magyar település fekszik.
Majd irány Mojmirovce, vagyis Ürmény, a Hunyady grófok egykori kastélya. Az utolsó Hunyady gróf menekülését követően a környékbeliek minden mozdíthatót széthordtak. Az eredeti berendezésből csak néhány túlságosan nehéz fabútor menekült meg. A kastély és a hozzá tartozó omladozó lovarda végül a legnagyobb szlovákiai szövetkezeti vállalkozáshoz került, mára eredeti fényében ragyog a kastély és a szintén szállodává átalakított lovarda.
Ürményből a podhájskai termálfürdőbe vezetett az út, ahol folyamatosan bővítik, korszerűsítik a létesítményt. A fürdő területén és a településen is több hotel, motel és magánszállás várja Kelet-Közép-Európa legsósabb gyógyvize, ami ízületi bántalmak mellett különböző bőrbetegségekre is jótékonyan hat. Gútától nincs messze Komárno, azaz Komárom. Az óváros itt is megújulóban, az Európa udvar pedig a település igazi attrakciója.
Nyugat-Szlovákiában magyar és szlovák vendéglátók egyaránt nagyon kedvesen fogadják a látogatókat. Az infrastruktúrán még van mit javítani, de ha akadnak befektetők, első rangú idegenforgalmi célponttá válhat.