Idén lesz 55 éve, hogy a város vezetése a mester útmutatásai alapján útjára indította azt az iskolát, amely önmagában is sokat tesz azért, hogy Kodály szellemi hagyatéka ne csupán egy város, hanem az egész művelt világ öröksége legyen.
Az európai zenepedagógia központjaként Kecskemét kiemelt vállalkozása Kodály Zoltán zenepedagógiai módszereinek népszerűsítése, elsősorban a Kecskeméten működő zenei műhelyek tevékenységére építve. A Kodály Örökség Program, amely a város kulturális programjának meghatározó tényezője, a múlt, a jövő, a játék, a gyermek kérdéskörét helyezi a középpontba.
A város kiemelkedő zenei együttesei: az Ars Nova Énekegyüttes, a Kecskeméti Pedagógus Énekkar, a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar, a Kodály Iskola Európa és világhírű gyermekkarai: az Aurin Leánykar és a Miraculum Gyermekkórus, a Kicsinyek Kórusa, a Fiúkórus, az oktatási intézményhálózat kórusai, a népzenei és táncműhelyek: Csík Zenekar, Hegedűs Együttes, Tánczos Péter Együttes, Kurázsi Táncműhely, Kecskemét Táncegyüttes, a régi zenei műhelyek: Renessaince Consort, Régi Zene Együttes és egyéb kamarazenei formációk.
A városban jövő nyáron megrendezésre kerül az Ifjúsági Világzenekar elnevezésű zenei tábor és hangversenysorozat – a világ öt kontinensének száz fiatal muzsikusával. Első előadásuk a kecskeméti Főtéren lesz az Európa Jövője Gyermektalálkozó ideje alatt.