A cél: újabb két százalékos növekedés elérése mind a turistaérkezések, mind a vendégéjszakák tekintetében – hangzott el a Hivatal legutóbbi, szeptember 25-i igazgatósági ülésén Zágrábban. 2007-ben Horvátország 10,39 millió bel- és külföldi turistaérkezésre és 53,49 millió vendégéjszakára, valamint 220 millió kunás bevételekre számít. Az év első nyolc hónapja során Német-, Magyar-, Francia-, Olasz- és Csehországból csökkent a beutazó forgalom, míg a spanyol, az amerikai, osztrák, lengyel, cseh és szlovák és orosz vendégéjszakák száma jelentősen nőtt. A horvát belföldi forgalom is lendületesen erősödött, a vendégszám 9, a vendégéjszakák száma 8 százalékkal emelkedett. Az idén az első nyolc hónap során 349 137 magyar turista érkezett az országba, ami 10%-kal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Ez idő alatt 1 969 254 vendégéjszakát töltöttek el itt a magyarok, ami 8%-os visszaesést jelent. Magyarország a hatodik legfontosabb küldőpiac Horvátország számára. Marin Skenderovic, a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi képviseletvezetője szerint több ok is közrejátszott a magyar beutazó forgalom visszaesésében. A legfontosabb szerinte, hogy a forint romlása miatt eleve nem utaztak annyian. Tavaly júniusban 33 forint volt egy kuna, most pedig 38-39 az árfolyam. Ráadásul a Vis szigeti, engedély nélkül épített nyaralók bontásának bemutatása is inkorrekt volt szerinte a hazai médiumokban. A várható megszorítások miatt is sokan lemondták a nyári utazásukat. Skenderovic szerint jellemzően a drágább üdüléseket: a hajóutakat, a luxusvillákat, a vitorlásturizmust nem érintette a visszaesés, mi több, a legtöbb nagy forgalmú magyar tour-operátor nagyobb bevételről és kevesebb utasról számolt be. Különösen a privát szállások, kempingek iránti kereslet esett vissza. A szeptemberi forgalom lehet, hogy kicsit pozitív irányba billenti a mérleget. Elképzelhető, hogy az Itthon otthon van kampány belföldi kampány sikere is közrejátszott az eredmény alakulásában. A képviseletvezető azonban reméli, hogy jövőre nem esik tovább a forgalom, bár nem lesz jobb a gazdasági helyzet. Azért továbbra is első helyen szerepel Horvátország a külföldi úti célok között Magyarországon.
Kevesebb magyar, több cseh, lengyel és orosz turista Horvátországban
Az idei év első nyolc hónapja során mind a külföldi turistaérkezések, mind a vendégéjszakák száma két százalékkal nőtt Horvátországban. A Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) jövőre nagyjából az idei eredmények megismétlődését prognosztizálja.
Egy korty Ázsia reggelire
Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében
A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?
A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest
480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra
A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban
A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése
A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten
A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével
A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata
A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
Interjú
Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.