"A környékbeli falvaknak nincs más fejlődési lehetőségük, mint a kulturális turizmus. A Művészetek Völgye egy olyan jól felépített brand, amit nem akartunk veszni hagyni. Az idei rendezvényt átmeneti megoldásnak tekintettük, amivel például Márta Istvánnak is azt szerettük volna üzenni, hogy számítunk a hozzá kötődő fesztivál jövő évi folytatására" - mondta Göntér Gyula, Kapolcs polgármestere.
A Völgytalálka sokkal kisebb rendezvény volt, mint a Művészetek Völgye. Valamennyi település saját maga szervezte a programjait, és teremtette elő a hozzá szükséges pénzt - falvanként úgy néhány millió forintot. Tavalyelőtt a hagyományos, tíznapos fesztiválnak még 200 ezer látogatója volt, ők 350 helyszínen 1500 programot tekinthettek meg. A tavalyi csökkentett költségvetésű Bűvészetek Völgyébe is még 50 ezren látogattak el, és 250 helyszín 1100 programja közül válogathattak. Az idei számok: öt nap, ötven helyszín, 200 esemény. Az érdeklődők összlétszámát a helyiek tízezer körülire becsülték. A Völgytalálkát az érintett önkormányzatok alapítványai szervezték. A helyiek azt is vállalták, hogy a szobakiadásból és sátoroztatásból származó bevételeik tíz százalékát utólag szintén átengedik majd az alapítványnak. Sokat spórolhattak a szervezők azon is, hogy számos kulturális csoport ingyen vállalta a fellépést. Marton Istvánné arra hívta fel a figyelmet, hogy míg korábban a helyiek "völgymunkásként" díjazást kaptak a munkájukért, az idén legalább ugyanannyian jelentkeztek önkéntes segítőnek. Bár nem volt annyi árus és büfés, mint az előző években, de a régi kereskedő-szolgáltató csapat kétharmada az idén is eljött, ami nyilván annak is köszönhető, hogy Kapolcson például a felére szállították le a közterület-használati díjat.
A szállásdíjak viszont nem változtak: a sátorhelyért személyenként 500-1000 forintot kellett fizetni, szobát átlagosan 2000-2500 forintért lehetett kivenni. Göntér Gyula szerint a lakosok egyéni bevételei nem számottevőek, ám a falu szempontjából az a néhány százezres, esetleg milliós nyereség (ami főként az 500 forintos napijegyekből és a fesztivál idejére kivetett ideiglenes iparűzési adóból származik) pályázati önerőként jól jön majd néhány utca aszfaltozásához, illetve az óvoda tervezett felújításához. Azt most még senki sem tudja, hogy 2010-ben mi lesz. Márta István azt mondja, néhány héten belül eldönti, megszervezi-e a jubileumi huszadik Művészetek Völgyét vagy sem. A környékbeliek reménykednek, ugyanakkor abban biztosak, hogy jövőre sem fognak tétlenül üldögélni. (nol.hu)