Mexikóvárosban pánik kitörése fenyeget, miután 24 óra leforgása alatt legalább 5 ember halt meg sertésinfluenzában. A 20 milliós fővárosban az emberek élelmiszert és vizet vásárolnak, és hosszabb otthontartózkodásra rendezkednek be. A közösségi élet szinte teljesen leállt a metropoliszban. Az iskolák, múzeumok, színházak, mozik, boltok, éttermek, és más nyilvános helyek bezártak. A100 ezer ember befogadására alkalmas Azték Stadionban a vasárnapi futballrangadót teljesen üres nézőtér előtt tartották, miután a kormány rendelete értelmében betiltották a nagy tömegrendezvényeket. A legtöbb helyen a vasárnapi mise is elmaradt a templomban. Mexikóvárosban ma már szinte mindenki maszkot hord: a rendkívüli állapotot felügyelő katonák az utcákon és a metrón osztják a védőfelszerelést a lakosságnak. "Két napja most hagytam el először a lakásom, szükségem volt egy kis levegőre, de hamarosan megyek haza és továbbra is otthon maradok", mondta egy 39 éves hivatalnok újságíróknak egy parkban. Nem nyitottak ki a bárok és éjszakai szórakozóhelyek sem a hétvégén. Szombat este a trendi Condesa negyed üres volt. Egy boltos azt mondta: az emberek inkább vettek néhány üveg italt és hazamentek. Vasárnap az éttermekben is alig volt forgalom. A hatóságok arra figyelmeztették az embereket, hogy egymás üdvözlésekor hagyják el a máskor szokásos kézfogást és ne adjanak puszit sem. A nemzetközi repülőtéren kikérdezik az indulásra váró embereket, és megpróbálják kiszűrni a fertőzött személyeket. A köztisztasági vállalat ellenőrzi és megpróbálja megtisztítani a metró szellőzőrendszerét. Mexikóváros mérlegeli annak lehetőségét, hogy a járvány megfékezése érdekében leállítsa a tömegközlekedést, jelentette be Marcelo Ebrard polgármester.
Az ENSZ egészségügyi világszervezete, a World Health Organization (WHO) megerősítette, hogy a Mexikóban felbukkant és világszerte terjedő megbetegedések egyes eseteiben az "A" típusú influenzavírus H1N1 törzsének egy eddig sosem látott változata jelent meg. A H1N1 ugyanaz a vírustörzs, amely rendszeres időközönként az emberi influenzajárványokat okozza. A most feltűnt változat azonban másmilyen: az emberi influenza, a sertésinfluenza és a madárinfluenza génállományának darabjait is tartalmazza. Ez azért lehetséges, mert az influenza vírusának különböző típusai képesek genetikai összetevőket cserélni egymás között. Ez alapján valószínűsíthető, hogy a H1N1 új változata különböző változatok keveredéséből jött létre. Ezek a változatok eredetileg különböző fajokra voltak veszélyesek, a mexikói sertésekben összekeveredve azonban egy új, emberre is veszélyes változatot hoztak létre.
Milyen tüneteket okoz?
Az embereket megfertőző sertésinfluenzának a hagyományos emberi influenzához hasonló tünetei vannak. A betegség lázzal, köhögéssel, torokfájással, ízületi fájdalmakkal, kimerültséggel jár. Az világ legtöbb pontjáról jelentett esetekben a betegség enyhe lefolyású, Mexikóban azonban már száznál is többen haltak bele a fertőzésbe. Aggodalomra adhat okot, hogy a halálos áldozatok többsége fiatal, életerős felnőtt, miközben a normális influenza általában a legyengült, idős embereknél és a fiatal gyerekeknél jelent komoly veszélyt. A betegségnek ez a tulajdonsága a korábbi nagy járványokra emlékeztet, mint az 1918-as spanyolnáthajárvány.
Mennyire veszélyes?
A Mexikóban és az Egyesült Államokban tapasztalt megbetegedések alapján a World Health Organization arra figyelmeztetett, hogy ezek az esetek akár világméretű járványt is okozhatnak. A WHO szerint a helyzet súlyos, jelenleg a felállított hatpontos veszélyjelző skála alapján nagyobb az esélye egy világméretű járványnak, mint 1968 óta bármikor. Ennek ellenére az egészségügyi világszervezet jelezte: még nincs elég ismeretük a vírusról, hogy pontosan tudják értékelni a helyzetet, és még korai lenne messzemenő következtetéseket levonni. Senki sem tudja, milyen hatása lenne a világméretű járványnak, de szakértők szerint milliók életét is követelheti világszerte. Az 1918-as spanyolnáthajárvány, amelyet szintén a H1N1 vírustörzs okozott, ugyancsak több millió áldozatot szedett.
Az új vírussal kapcsolatban biztató ugyanakkor, hogy az Egyesült Államokban regisztrált megbetegedések mind enyhe lefolyásúak: ez azt is jelezheti, hogy a Mexikói halálos esetekben helyspecifikus tényezők is szerepet játszanak.
A szakértők szerint a mai korban a vírus feltartóztatása szinte lehetetlen, hiszen a gyors légiközlekedés miatt a világrészek között is napok alatt átterjedhet a fertőzés. Új-Zélandra a hírek szerint például olyan diákok hozták be a fertőzést, akik nem sokkal korábban jártak Mexikóban.
Az amerikai hatóságok szerint az influenza ellen bevált gyógyszerek, a Tamiflu és a Relenza nevű készítmény egyelőre hatásosnak bizonyul azokkal az esetekkel szemben, amelyek az Egyesült Államokban felbukkantak. A gyógyszeres kezelést ugyanakkor már a betegség korai stádiumában el kell kezdeni ahhoz, hogy hatásos legyen. A kezelés segít abban is, hogy a fertőzött emberek kisebb valószínűséggel adják tovább a fertőzést a környezetükre. (Index)